Ostatni Namsara - Kristen Ciccarelli - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Fantastyka

Ostatni Namsara – Kristen Ciccarelli

Recenzja książki Ostatni Namsara - Kristen Ciccarelli

Ostatni Namsara
Kristen Ciccarelli

Kiedy w końcu dotarła do mnie paczka z „Ostatnim Namsarą„, byłam niezwykle podekscytowana. Zaczęłam czytanie serii „Iskari” od drugiego tomu (Uwięziona królowa)  i cóż to dużo mówić, Kristin Ciccarelli totalnie mnie oczarowała. Czy dałam się porwać początkowi tej historii?

Główną bohaterką „Ostatniego Namsary” jest Asha i to z jej perspektywy śledzimy wszystkie wydarzenia. Asha jest córką króla Firgaardu. Jeśli myślicie, że mamy tutaj do czynienia ze zwykłą księżniczką, to jesteście w błędzie. Dziewczyna jest chodzącą bronią, gdyż poluje… na smoki. Jakiś czas wcześniej Pierwszy Smok podpalił miasto. Zmarła także matka Ashy. Księżniczka chce zapewnić bezpieczeństwo królestwu i poprzysięgła, że nie spocznie, dopóki nie zabije ostatniego smoka.

„Asha wabiła smoka opowieścią. Była to pradawna opowieść, starsza niż góry za jej plecami, czekająca w uśpieniu, aż zostanie wydobyta. Asha nienawidziła tego robić. Opowiadanie takich historii było zakazane, niebezpieczne, i to śmiertelnie. Jednak po dziesięciodniowym pościgu za smokiem przez skaliste równiny jej niewolnym łowcom brakowało już pożywienia. Stanęła przed wyborem: wracać do miasta bez smoka albo złamać zakaz ojca dotyczący dawnych opowieści. Jeszcze nigdy nie wróciła z łowów bez zdobyczy i nie zamierzała tego zmieniać. W końcu była iskari i miała zadanie do wykonania. Opowiadała więc historię.”

Tymczasem do Firgaardu powraca brat Ashy, Dax, z delegacją Krzewowian. Następca tronu spędził kilka miesięcy na tych dzikich terenach, żeby negocjować zawarcie pokoju pomiędzy dwoma nacjami. Właściwie jedyną osobą, która wierzy w Daksa jest jego siostra. Chłopak, a właściwie już wkraczający w dorosłość młody mężczyzna miał problemy z nauką, przez co jest lekceważony przez smoczego króla. Jego nauczyciele nie mieli do niego cierpliwości i w końcu zaczęto wysyłać go na krzewowiska, gdzie spędzał czas w Domu Pieśni. Tam dużo czasu spędzał między innym z Roą, którą ja już dobrze poznałam na kartach „Uwięzionej królowej„.

Asha postawiła przed sobą bardzo trudne zadanie. Ma zamiar upolować Pierwszego Smoka, Kozu i tym samym zerwać ostatnią nić łączącą Firgaard ze starymi opowieściami i tradycjami. Czy Ashy uda się osiągnąć cel? Czy sprowadzenie ludzi z krzewowisk służy jedynie zawarciu pokoju?

Zawsze ciekawym doświadczeniem jest poznawanie historii, znając jej zakończenie. Bardzo ciekawiło mnie, jak w ogóle doszło do końcowych wydarzeń. Gdy poznajemy bohaterów, finał tej historii wydaje się mało prawdopodobny, ale po drodze dzieje się tyle, że od tej historii nie można się oderwać.

Naprawdę pokochałam Ashę. Jest niezwykle silna, niezłomna i co najważniejsze, sama chce być panią swojego losu. „Ostatni Namsara” jest dla mnie współczesną baśnią. Autorka w swoim świecie wykreowanym zawarła własną mitologię, co jest po prostu niesamowite. Moim zdaniem literatura potrzebuje postaci silnych kobiet, gdyż echo patriarchatu jeszcze się odbija w dzisiejszym świecie. Jestem niesamowicie wdzięczna autorce za tak cudowną postać kobiecą. Asha ma w sobie ogień i jej postać może być przykładem na to, że kobiety mają siłę i mogą spełniać swoje marzenia.

Szczerze zaskoczyła mnie postać Daksa, gdyż ja w „Uwięzionej królowej” poznałam go z nieco innej strony. Nie mogę tutaj napisać na czym polegają różnice, gdyż koniec końców są to spoilery do kontynuacji. Mogę jedynie stwierdzić, że jest to zaskoczenie pozytywne i zdecydowanie da się go w „Ostatnim Namsarze” bardziej lubić.

Nie mogę nie wspomnieć o okładce, która wręcz hipnotyzuje. Kiedy tylko się na nią spojrzy to wiadomo, że będzie się mieć do czynienia z magiczną historią. W dodatku ona tak bardzo nawiązuje do treści książki. Widać to wyraźnie, kiedy jest się już po lekturze.

Co więcej mogę dodać? Kocham fantastykę i jestem bardzo zadowolona, że miałam okazję zapoznać się z tą serią. Jeśli kochacie magiczne opowieści, w których występują smoki, to seria „Iskari” będzie czymś dla was. Polecam gorąco.

Informacje o książce:
Tytuł: Ostatni Namsara
Tytuł oryginału: Iskari: the last Namsara
Autor: Kristen Ciccarelli
ISBN: 9788379660414
Wydawca: IUVI
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content