Filozofia i religia

…Aż po krańce ziemi – Leon Knabit OSB

...Aż po krańce ziemi - Leon Knabit OSB

…Aż po krańce ziemi
Leon Knabit OSB

Nieco ponad 2 lata temu przeczytałem krótką książeczkę „Módl się i pracuj. Nie bądź smutny” o. Leona Knabita OSB. I choć ze względu na jej skromną objętość moje odczucia były mieszane, polubiłem tego interesującego oraz żywotnego (90 – letniego!) duchownego. Moja sympatia jeszcze wzrosła, kiedy w maju 2019 r. uczestniczyłem w sprawowanej przez niego Mszy św. w tynieckim opactwie Benedyktynów. Całkiem nieźle, prawda?

Ostatnio poznałem kolejną rozprawę jego autorstwa „…Aż po krańce ziemi„, stanowiącą zapis rekolekcji wielkopostnych, które wygłosił w Houston w Stanach Zjednoczonych. Ale zaraz, zaraz… Dopiero co skończył się Adwent, a do Wielkiego Postu pozostały jeszcze 2 miesiące! Nic nie szkodzi – okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku sprzyja zatrzymaniu się i oderwaniu od codzienności. Stąd też jest to całkiem niezły czas na refleksję o życiu, a na to nigdy nie jest zbyt wcześnie.

O. Leon Knabit głosi w bardzo obrazowy i przystępny, trafiający do ludzi (do mnie na pewno) sposób. Cieszę się, że jest w tym wszystkim bardzo autentyczny i pochyla się nad tzw. przeciętnym człowiekiem. Nie potępia, nie wywyższa się… Wręcz przeciwnie – sam zauważa potrzebę własnego nawrócenia. Podkreśla przy tym istotę naszej wiary. Nie wiem, czy często zastanawiamy się nad tym, na ile świadomie i w Kogo tak naprawdę wierzymy.

Co równie ważne, nie jesteśmy osamotnieni, ponieważ wraz z innymi katolikami tworzymy wspólnotę Kościoła. O. Knabit podnosi także bardzo istotną kwestię reformy jej struktur w obecnych, nie najłatwiejszych czasach, kiedy zauważalny jest odpływ wiernych. Cóż, pewnie jego postawa nie spodoba się osobom nastawionym na zachowanie tradycyjnego wymiaru Kościoła.

Benedyktyn trafnie zauważa, że katolicy sprawiają wrażenie smutnych i przygnębionych, a przecież nasza wiara powinna być przeżywana w sposób radosny! Podobnie jak obecność drugiego człowieka. Piękne jest to, że dobrym słowem, uśmiechem oraz przytuleniem możemy dać mu tak wiele! Takie pozytywne wychodzenie do ludzi, zwłaszcza poranionych w relacjach z bliskimi, okazuje się być bardzo uzdrawiające.

To krótkie spotkanie z o. Leonem Knabitem OSB nastroiło mnie bardzo pozytywnie. Myślę, że duży wpływ na mój odbiór ma forma książki „…Aż po krańce ziemi„, która jest zapisem wypowiedzi Benedyktyna. Dzięki temu mogłem (niemalże) spotkać się z „żywym” człowiekiem, a wielkopostne refleksje o wierze, wspólnocie i miłości są o wiele bardziej uniwersalne, niż mogłem przypuszczać.

Informacje o książce:
Tytuł: …Aż po krańce ziemi
Tytuł oryginału: …Aż po krańce ziemi
Autor: Leon Knabit OSB
ISBN: 9788373548787
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać