Literatura obyczajowa

Anna Karenina – Lew Tołstoj

Recenzja książki Anna Karenina

Anna Karenina
Lew Tołstoj

Są powieści, które napisane dawno temu, nadal są aktualne. Ich problemy i  zagadnienia nie dezaktualizują się. Wręcz przeciwnie – z biegiem czasu są jeszcze bardziej realne. Jedną z takich powieści jest Anna Karenina Lwa Tołstoja. Została ona stworzona ponad 100 lat temu, ale jej historia ciągle się broni.

Chcąc rozwinąć się trochę kulturalnie postanowiłam pójść do kina na jej ekranizację. A że lubię taki klimat powieści psychologicznej z elementami romansowymi, film od razu przypadł mi do gustu. Po obejrzeniu wersji kinowej, natychmiast zapragnęłam mieć w domu też książkę. Po jej kupieniu wręcz ją pochłonęłam. Anna Karenina to żona dużo starszego, dobrze postawionego męża Aleksieja Karenina. Jest dobrą matką i żoną, jednak nie dostaje w zamian miłości, której jej bardzo brakuje. Jej życie jest dostatnie, ale nudne. Pewnego dnia spotyka hrabiego Wrońskiego, przed kim z początku się broni. W końcu jednak poddaje się uczuciu, którego nigdy nie doświadczyła. Uczuciu, które od początku zasługiwało na potępienie. Uczuciu, dla którego poświęciła wszystko. Anna Karenina to opis tragedii kobiety, która po prostu chce być szczęśliwa. W zamian za to zostaje potępiona na petersburskich salonach i znienawidzona przez dawne towarzystwo.

Wątek miłości Anny i Lewina jest bardzo mocno osadzony w kryteriach, które dla mnie musi spełniać książka, aby być dobrą. Do lektury powieści przyciągnęła mnie również jej ponadczasowość. Taka historia jak w powieści, może przydarzyć każdemu z nas, nawet we współczesności. Tu wszystko jest dobre. Od okładki, która sama w sobie bardzo zachęca do lektury, poprzez krótki opis z tyłu dzieła, aż do języka powieści i opisu życia rosyjskiej arystokracji i jej obyczajów. Po przeczytaniu utworu jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że warto było przewracać tymi ponad dziewięciuset stronami, bo lektura do najcieńszych nie należy. Mimo to, zachęcam każdego z osobna do sięgnięcia po tą pozycję, a nawet do podziwiania jej na swoim regale z książkami, bo za takie dzieło warto zapłacić każdą złotówkę.

Podsumowując,  mogę z czystym sercem polecić miłośnikom dobrej lektury tę publikację. Może i Was, tak jak twórców Hollywood zainspiruje ona na tyle, aby stworzyć coś równie dobrego.

Informacje o książce:
Tytuł: Anna Karenina
Tytuł oryginału: Anna Karenina
Autor: Lew Tołstoj
ISBN: 9788324022151
Wydawca: Znak
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać