Poradniki

Anatomia zdrady. Jak nie stać się ofiarą kłamcy – Wojciech Wypler

Anatomia zdrady. Jak nie stać się ofiarą kłamcy - Wojciech Wypler

Anatomia zdrady. Jak nie stać się ofiarą kłamcy
Wojciech Wypler

„Prawda jest straszna, ale niewiedza jeszcze gorsza” – Becca Fitzpatrick

Wojciech Wypler, psychoterapeuta i wykładowca. Jego specjalnością jest tematyka kłamstwa, oszustwa oraz zdrad. Wprowadza agentów służb specjalnych w zasady, jakimi rządzą się manipulacja i kłamstwa, a także prowadzi szkolenia z wykrywania tego drugiego. Posadę wykładowcy piastuje na Uniwersytecie Warszawskim, natomiast pacjentów przyjmuje w przychodni Help-Medical oraz PZP MSWiA, która również znajduje się w Warszawie.

Anatomię zdrady” napisał z myślą o tych pacjentach, którzy nie posiadali odpowiedniej wiedzy w momentach, w których najbardziej była im potrzebna. Ta książka ma na celu dać nam – czytelnikom – rady, przy pomocy których będziemy w stanie uporać się z podejrzeniami odnoszącymi się do nieuczciwości naszych bliskich.

Wątpię, by większość ludzi nie doświadczyła zdrady ze strony bliskich. Mówiąc ‘’zdrada’’ mam na myśli nie tylko tę dotyczącą relacji partnerskich, lecz także te w przyjaźniach, rodzinach czy w środowisku pracy. Zdrada takowa niemal zawsze zawiera w sobie przynajmniej jedno kłamstwo. A kłamiemy wszyscy, czasem nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę, ponieważ tyczy się to drobnostek, które większego znaczenia nie mają. Nieprawda jednak zawsze pozostaje nieprawdą.

„To podstawowa prawda o ludzkiej naturze, że wszyscy kłamią. Jedyną zmienną jest to, o czym” – Dr House

Mnie też zdradzono, niestety niejeden raz, dlatego sięgnęłam po „Anatomię zdrady”. Jestem jedną z tych osób, które zwykle nie widzą większego sensu w uciekaniu się do mówienia nieprawdy, więc z natury zawierzam ludziom, że odwdzięczają mi się tym samym. Mając serdecznie dość wyciągania noża z pleców i lizania otrzymanych ran od ludzi, którym ufałam i których kochałam, postanowiłam nauczyć się lepiej chronić, skoro nie umiem poznać się na ludziach.

Jeżeli kogoś z Was ten problem dotyczy, serdecznie zapraszam do lektury. Wojciech Wypler napisał poradnik, w którym zaklął część swojego ‘’ja’’, odpowiedzialnego za niesienie pomocy ludziom w zaciszu swojego gabinetu. Nie tylko wyjaśnia szczegółowo czym są kłamstwa, zdrada i oszustwo, nie tylko pokazuje, jak je rozpoznać, aczkolwiek przede wszystkim przeprowadza krok po kroku ofiarę zdrady, przez tę rwącą i niepewną rzekę, jaką jest szukanie prawdy.

Wypler opisuje dokładnie osobowość kłamcy, w jaki sposób patrzy on na świat, co ma wpływ na jego zachowanie, co może człowieka popchnąć w stronę fałszowania rzeczywistości. To kopalnia wiedzy o ludziach, o tym w jaki sposób analizujemy zachowania, w jaki sposób podejmujemy decyzje.

Autor koncentruje się jednak na zdradzie zachodzącej między partnerami. Podstawowe pytanie, dlaczego partner lub partnerka zdradza? Powody różnią się w zależności od płci. Mężczyźni szukają większej ilości seksu bądź jego urozmaicenia, natomiast kobiety są napędzane niezadowoleniem z własnego związku.

Wypler chce czytelnikowi pomóc w odszukaniu wyniesieniu na światło dzienne oszustw drogiej nam osoby. Wiemy już, co zwykle jest celem Szukającego Przygód. Teraz kolejne pytanie – co ma wpływ na podejmowanie takich, a nie innych decyzji? Otoczenie i osobowość. Później dowiadujemy się, jakie są oznaki niewierności, co powinno nam zapalić czerwoną lampkę. Następnie zaleca nam autor analizę; spojrzenie na niepokojącą sytuację z trzech stron: tę naszą, tę partnera/partnerki oraz tę widzianą przez osobę postronną. Jeżeli to już za nami, stacja druga, ustalenie typu nieuczciwego zachowania przedstawianego przez zdradzającą nas osobę. Czy był to brzydko zwany „jednorazowy skok w bok”, wielorazowy czy też „hulaj dusza, piekła nie ma”, w której też to postawie persona korzysta przynajmniej z większości nadarzających się okazji do ‘’zabawy”?

Następną sprawą jest określenie, co oszukujący nas myśli o sytuacji, którą wprowadził w nasze życie. Jak widzi dalsze lata?

Gdy ocena sytuacji zakończona, Wypler radzi skonfrontować się z partnerem, po wcześniejszej analizie możliwych zachowań zdemaskowanego kłamcy. Dokładne wskazówki, jak przeprowadzić tę okropną rozmowę z pewnością się przydadzą. To sedno tej książki, na to przygotowywały nas wszystkie wcześniejsze strony, na spojrzenie bestii w oczy, zmierzenie się z problemem, z czym większość zdradzanych ma problem. Przykre to, aczkolwiek takie osoby czują się winne zaistniałej sytuacji, a partner przyparty do muru na pewno by to złudne przeświadczenie umocnił. Kłamca i oszust zawsze pragnie usprawiedliwienia. Psycholog dobitnie to zaznacza i równie szczegółowo opisuje, jak sobie z tym radzić.

Nie jest to jednak koniec. Opisane są dostępne możliwości potoczenia się dalej sytuacji. Wykładowca nie zapomniał umieścić cennych rad dotyczących radzenia sobie w życiu PO ZDRADZIE. Emocje doświadczane w takim okresie zostały wyjaśnione, natomiast ćwiczenia na uporanie się z nimi są wyjątkowo trafne.

Wojciech Wypler napisał poradnik idealny. Choć pierwsze jego strony są mało przystępne, wymagają większego skupienia, by informacje mogły trafić tam, gdzie powinny, z każdym kolejnym wątkiem jest łatwiej. Wszystko napisane jest dobitnie, aczkolwiek Wypler nie osądza. Nic nie jest czarne ani białe, poza jednym, na co nałożony jest nacisk – ofiara kłamstwa, oszustwa, zdrady jest ofiarą i absolutnie nie może poczuwać się winną czynów kłamiącego, oszukującego czy zdradzającego partnera bądź partnerki. Każdy człowiek odpowiada za swe czyny.

„Ludziom przytrafia się to, co się przytrafia, a nie to, na co zasługują” – Dr House

W tej książce najbardziej spodobało mi się podejście psychologa, który nie umniejsza bólu, jaki odczuwają osoby po zdradzie. Często w sytuacjach tego typu słyszy się „nie ten/ta, to inny/inna” lub „tego kwiatu to pół światu” albo też „ciesz się, przynajmniej wiesz jaki/jaka był/była”. Słysząc takie zdania, zastanawiam się czy osoba, która je mówi faktycznie jest świadoma znaczenia słów, które przeszły przez jej gardło. Jeżeli jest, to najwidoczniej nigdy nie znalazła się w skórze osoby, do której to skierowała. Zaufanie to drogi prezent, którym zbyt często obdarza się niewarte go osoby. Zostaje on przekuty w ostrze, które zadaje rany, bywa że bardzo głębokie.

Ludzie są różni, u jednych zagoi się ona szybciej, u innych wolniej, ale zwykle zostaje blizna, której boleśnie świadomi będziemy, gdy znów staniemy przed wyborem obdarzenia kogoś zaufaniem.

„Byłam zdradzona i bardzo przez to cierpiałam. To jest rana. Ja nie wiem, czy ona się może kiedyś zagoić, bo to już nie chodzi tylko o twoje ego, ale chodzi o to, że komuś zaufałeś, że wierzyłeś. Szanuj moje serce nie dlatego, że ono jest moje, tylko dlatego, że ty w nim jesteś” – Kayah

Informacje o książce:
Tytuł: Anatomia zdrady. Jak nie stać się ofiarą kłamcy
Tytuł oryginału: Anatomia zdrady. Jak nie stać się ofiarą kłamcy
Autor: Wojciech Wypler
ISBN: 9788328702523
Wydawca: MUZA
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać