Poradniki

ABC Związków – Krzysztof Król, Jan Gajos

Recenzja książki ABC Związków - Krzysztof Król, Jan Gajos

ABC Związków
Krzysztof Król, Jan Gajos

Często wydaje nam się, że jeśli już znajdziemy wybrankę naszego serca, to teraz będą już tylko motylki w brzuchu, słodkie słówka, całuski, przyspieszone bicie serca i szaleństwo zmysłów. Ach, miłość. Jednakże z czasem okazuje się, że od zauroczenia, przez zakochanie, aż do miłości i związków na poważnie prowadzi długa, wyboista droga. Kończy się słodka idylla, a zaczyna ciężka praca nad związkiem, docieranie się różnic charakterów pomiędzy partnerami, potyczki z wadami, które nagle zaczęły wychodzić z zakamarków, gdzie kryły się, kiedy na nosach mieliśmy różowe okulary zauroczenia. Owszem, udany  i szczęśliwy związek to niesamowita radość i prawdziwy sukces, jednakże niejednokrotnie trzeba wielu rozmów, kłótni i łez, by takim go uczynić. A co jeśli nie potrafimy pracować nad naszym związkiem? Co jeśli każda próba naprawienia go okazuje się fiaskiem? Wtedy może warto zapoznać  się z „ABC związków” Krzysztofa Króla i Jana Gajosa. 
Do tych niewielu poradników, które miałam okazję czytać, zawsze podchodziłam z dużym dystansem, nie traktując ich jak bezwzględnych źródeł desperacko szukanego lekarstwa na moje problemy i smutki, bo wiem, że tam go nie znajdę. Czytając poradniki starałam się wynieść z ich lektury jak najwięcej wiedzy, która mogłaby mi się przydać, nigdy nie stosując się stricte do zasad czy porad, które w nich znajdowałam. Myślę, że w takiej formie poradnik, spełnia swoje zadanie. Ale gdyby ktoś chciał potraktować go jako jedyną i ostateczną deskę ratunku, nie wróżę wielkiego sukcesu, bo przecież każdy z nas jest inny  i nie ma uniwersalnego sposobu na wszystko i każdego.

Poradnik „ABC związków” przeznaczony jest dla mężczyzn,  mimo to przeczytać go mogą również panie. Dzięki niemu, my kobiety możemy poznać drugi punkt widzenia, możemy dowiedzieć się jak mężczyźni odbierają nas i nasze problemy (czasem mnie to ubawiło, a czasem zirytowało). Poradnik serwuje gotowe rady i wskazówki   na udany związek, zarówno małżeński, jak i partnerski, czy ten wciąż jeszcze nie spisany na papierku. Na 240 stronach poruszono wiele zagadnień dotyczących związku, spisano wiele uniwersalnych porad, o których warto pamiętać w każdym związku, nie tylko takim, który potrzebuje poprawy relacji między partnerami. Według autorów zmiany powinniśmy zacząć przede wszystkim od siebie, a potem dopiero od partnera. Ważny jest przede wszystkim szacunek do siebie i partnera, szczerość, słuchanie siebie nawzajem, rozmowy pozbawione zbędnych, najczęściej negatywnych emocji, w których nie brak wywlekania brudów przeszłości. Trzeba pamiętać, że krytykanctwo i sarkazm nie rozwiążą problemów, a wręcz mogą je zaognić. Nad związkiem trzeba nieustannie pracować. Bo związek i miłość trzeba podlewać, pielęgnować, przycinać i nawozić. Cały czas. Poradnik w przystępny i zrozumiały sposób daje wskazówki jak to zrobić dobrze i skutecznie. Dzięki niemu można się dowiedzieć, jak rozkochać w sobie dziewczynę i zbudować z nią satysfakcjonującą relację, ponadto porusza tematy uwodzenia, seksu i rutyny. Opisuje również sposoby  wzbogacania związku, odzyskiwania partnerki lub techniki zrywania. Poradnik jest zbiorem prawd i zasad, niezbędnych ,by związek – ten, w którym już jesteś, lub ten, który dopiero stworzysz – był dużo lepszy.

Miłość jest wszędzie i  od zawsze. Ludzie się kochają, są razem, rozstają, tworzą nowe związki. Tak już po porostu jest. Ja, niestety nie wierzę w coś takiego jak „recepta na udany związek” i  jakoś nie przemawia do mnie fakt, żeby żyć „książkowo”. Według mnie życie rządzi się własnymi prawami, natomiast wszystkie poradniki proponują życie „do schematu”. Uważam, że jeśli się kogoś kocha i szanuje, dba o siebie nawzajem i wzajemne relacje wtedy  związek będzie szczęśliwy i udany, ale jeśli tego brakuje w naszej relacji, to tak naprawdę żaden poradnik nam nie pomoże pomóc.

Poradnik  „ABC związków”,  nie wyczerpują oczywiście bogatej tematyki, związanej z relacjami w związkach, ale w dużym stopniu przedstawia główne problemy, wynikające z różnic w sposobach postrzegania przez partnerów siebie na wzajem i świata. Wg mnie, autorzy poradnika pochodzą do kwestii udanego związku w sposób za bardzo teoretyczny. Dużo mówią o tym, co można zrobić i jak to zrobić, ale tak naprawdę to często  nie widziałam zbyt dużej możliwości na to, żeby tę teorię zastosować w praktyce. Ponadto, czytając go odniosłam wrażenie, że gdzieś już to wcześniej słyszałam i po prostu wiem. Nie zmienia to faktu, że poradnik  napisany jest w sposób  łatwy, lekki i  można z niego wynieść wiele ciekawych spostrzeżeń. Oczywiście kierowanie się zasadami podanymi w skrypcie, nie zmieni naszego życia w bajkę, ale pozwoli  zrozumieć pewne permanentne różnice między kobietą a mężczyzną, co może ułatwić kwestię dobrych relacji, a do tego może stać się dobrym bodźcem do popracowania nad sobą. Poradnik ma swoje plusy i minusy, a ja sama nie jestem pewna tego, co tutaj przeważa. Mnie  „ABC  związków” nie porwał, moim zdaniem książka wypada blado na tle innych poradników.     Myślę, że  tą pozycję, bardziej docenią panowie, którzy chcą odkryć, co na prawdę siedzi w kobiecych główkach.

Informacje o książce:
Tytuł: ABC związków
Tytuł oryginału: ABC Związków
Autor: Krzysztof Król, Jan Gajos
ISBN: 9788324688258
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać