Anty-recenzja

Fantastyczna czterdziestka. Poradnik pozytywnego życia – Agnieszka Ornatowska, Bogusław Stępień

Recenzja książki Fantastyczna czterdziestka. Poradnik pozytywnego życia - Agnieszka Ornatowska, Bogusław Stępień

Fantastyczna czterdziestka. Poradnik pozytywnego życia
Agnieszka Ornatowska, Bogusław Stępień

Tym, co zachęciło mnie do przeczytania książki Agnieszki Ornatowskiej i Bogusława Stępnia „Fantastyczna czterdziestka. Poradnik pozytywnego życia”, była niezapomniana postać inżyniera Stefana Karwowskiego, kreowana w serialu Czterdziestolatek przez Andrzeja Kopiczyńskiego. Byłem również zainteresowany tym, co autorzy maja do przekazania tym osobom, które mogą powiedzieć: „Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień.”
Jak piszą Agnieszka Ornatowska i Bogusław Stępień:

„W tej książce przyjrzymy się różnym aspektom życia–śmierci, ciału, związkom, pracy, pokusom i rozwojowi, żeby każdy mógł sobie uświadomić, jak wielowymiarowe jest nasze istnienie i ile pozytywnych rzeczy można odnaleźć, aby móc się w spokoju duch cieszyć resztą swojej drogi do przodu – bo przecież o to w życiu chodzi.”

Założony plan realizują na kartach dwunastu rozdziałów, w których skupiają się na różnych obszarach życia czterdziestolatka począwszy od śmierci, a skończywszy na poszukiwaniu sensu życia. Każdy z nich zaczyna się od krótkiego wprowadzenia, po którym prezentowane są wypowiedzi kilku osób, związane z daną sferą życia okraszone komentarzem autorów. Przy czym większość książki składa się właśnie z takich historii. Dlatego można odnieść wrażenie, iż jest ona bardziej zbiorem historii pojedynczych ludzi, aniżeli poradnikiem ukazującym jakąś rzeczywistość i pokazującym, w jaki sposób można sobie z nią radzić. Poza tym autorzy próbują na kilkudziesięciu stronach zawrzeć tyle obszarów z życia czterdziestolatka, które z osobna stanowiłyby oddzielne tomy.

Książka Agnieszki Ornatowskiej i Bogusława Stępnia „Fantastyczna czterdziestka. Poradnik pozytywnego życia” napisana jest prostym i przystępnym językiem. Pod tym względem dostosowana jest do każdego odbiorcy. Jednakże jednym z rzucających się w oczy elementów, jest nadmierne stosowanie w niektórych miejscach emotikonów, które może mieć na celu próbę zbliżenia się do Czytelnika. Niemniej jednak w ostatecznych efekcie powoduje odwrotny efekt. Można przez to odnieść wrażenie pewnej infantylności wypowiedzi. Nadto czasem kłuje styl, który zbudowany jest na schemacie: niektórzy mają tak, a inni tak lub często jest tak lub tak. W szczególności, w sytuacji komentarzy pod przytoczonymi historiami osób. Ponadto autorzy często stawiają czytelnikowi pytania, na które musi sam sobie odpowiedzieć. Sprawia to, iż zostaje on w pewnym stopniu zmuszony do skonfrontowania się z samym sobą i tym, co przed chwilą przeczytał. Niemniej jednak później często pozostaje z tym sam na sam.

Historie przedstawione w książce  Ornatowskiej i Stępnia są bardzo przeciwstawne. Możemy zapoznać się z wypowiedziami dążącej do sukcesu Doroty, pogrążonej w depresji Marty, poszukującej ideału Patrycji, Ani – statecznej pani domu, czy życiowo zrezygnowanego Ryśka. Ich fragmenty życia przeplatają się przez całą książkę zgodnie z tematyką rozdziałów. Powoduje to, iż możemy zapoznać się z ich przeżyciami z kilku perspektyw. Z jednej strony uwidacznia to pewnego rodzaju przekrój przez różne historie życia, z drugiej może powodować w Czytelniku pewnego rodzaju dysonans poznawczy. W szczególności pokazujący, iż czterdziestka to tak naprawdę niebezpieczny i straszny okres życia, w którym walczymy o to, aby utrzymać status quo, żałujemy straconych chwil i rozpamiętujemy własne porażki. Patrząc całościowo, tylko nieliczne historię mają pozytywny wydźwięk. Pod innymi kryje się tak naprawdę ból, rozczarowanie i niespełnienie.
Zdaniem autorów książki:

„Ta książka pomoże […] zmienić to, co możesz, a także pokaże, jak nie tylko pogodzić się z tym, czego nie możesz zmienić, ale nawet jak odnaleźć w tym coś pozytywnego.”

Jednakże moim zdaniem nie realizuje postawionego celu, a jedynie stanowi pogadankę o życiu. Pogadankę, która może, co bardziej empatyczne osoby, zmusić do gorzkiej refleksji, aniżeli podnieść na duchu i pokazać pozytywne strony życia. Dlatego też do książki Agnieszki Ornatowskiej i Bogusława Stępnia „Fantastyczna czterdziestka. Poradnik pozytywnego życia”, podchodziłbym z ostrożnością i pewnym przymrużeniem oka. W szczególności nie polecałbym tej książki osobom w kryzysie lub przeżywające własne problemy życiowe. Ponieważ pomimo wprowadzania przez autorów pozytywnego stylu myślenia, ogólny przekaz zbudowany na historiach ludzi, jest tak naprawdę w głębszej swej warstwie pesymistyczny.

Informacje o książce:
Tytuł: Fantastyczna czterdziestka. Poradnik pozytywnego życia
Tytuł oryginału: Fantastyczna czterdziestka. Poradnik pozytywnego życia
Autor: Agnieszka Ornatowska, Bogusław Stępień
ISBN: 9788328307186
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać