Cypr, będący wyspą migdałowych drzew i słońca, jest trzecią co do wielkości i jedną z najpiękniejszych wysp basenu Morza Śródziemnego. Nazywany jest również wyspą Afrodyty, co ma swoje odzwierciedlenie w bogatej i ciekawej kulturze.
Autorami publikacji W cieniu Afrodyty są Danuta Krasowska-Polakiewicz i Marek Polakiewicz. Oboje posiadają wykształcenie z obszaru turystyki oraz szerokie doświadczenie zawodowe. Marek Polakiewicz jest m.in. wykładowcą turystyki i hotelarstwa, szkoleniowcem Protokołu Dyplomatycznego i Etykiety oraz dziennikarzem hotelarskim. W jego bogatym dorobku znajdziemy również informacje na temat udziału w licznych konferencjach branżowych czy redakcji międzynarodowej encyklopedii biograficznej „WHO is WHO”.
Książka przyciąga ciekawą okładką przedstawiającą jedne z piękniejszych miejsc na Cyprze. Od pierwszego momentu można więc w wyobraźni przenieść się w te piękne okolice. Jeśli chodzi o poziom językowy, to muszę przyznać, że czyta się ją bardzo przyjemnie. Również notki czysto historyczne napisane są lekko i w sposób przystępny nawet dla zupełnych laików.
Publikacja składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy z nich krótko przedstawia najważniejsze fakty w historii Cypru. Czytelnik znajdzie tu informacje na temat najważniejszych wydarzeń, które bezpośrednio wpływają na jego dzisiejszą sytuację. Nawet osoby zupełnie niezainteresowane historią, a planujące pobyt w Cyprze powinny znać najważniejsze fakty z historii tej wyspy, by zrozumieć jak funkcjonuje ona dzisiaj. Od 1974 roku część terytoriów pozostaje bowiem pod okupacja Turecką, nieuznawaną przez inne państwa. Autorzy przytaczają opisy nastrojów związanych z tymi wydarzeniami:
„Nic nie zrekompensuje zrabowanych skarbów, pogrążonych w żałobie rodzin, splądrowanych wiosek oraz gajów i wzgórz wypalonych napalmem. (…) Jednak fatalizm byłby największą zdradą. Należy odrzucić próby zaakceptowania i uzasadniania tego, co się stało. Brak zgody na to ma w tym przypadku wartość nie tylko dla Cypru. Pokazuje, że przyzwolenie na niesprawiedliwość to nie „realizm”. Jeżeli wyrządzoną krzywdę zarejestruje się i opisze, to na potulność nie pozostanie już miejsca. Dlatego o Cyprze pisze się nie tylko ze smutkiem, lecz również – o wiele zresztą częściej – w gniewie.” (A. Hitchens)
Cypr na kartach recenzowanej książki przedstawiany jest jednak bez zabarwienia negatywnego, a w sposób, który uwypukla jego zalety zarówno na polu politycznym jak i gospodarczym. Rozdziały drugi i trzeci dotyczą właśnie tych kwestii.
Rozdział czwarty zawiera garść interesujących informacji na temat walorów turystycznych poszczególnych partii wyspy. Przyznam szczerze, że to, co przeczytałam bardzo zachęciło mnie do odwiedzenia Cypru. Autorzy podają mnóstwo użytecznych z punktu widzenia turysty informacji poczynając od klimatu, fauny i flory, dostępnych rozrywek (również tych, oferowanych przez Polaków), a na prawie i zwyczajach skończywszy. Książka nie jest jednak przewodnikiem, nie zawiera bowiem szczegółowych opisów poszczególnych miejsc czy zabytków, ale wskazuje na najważniejsze atrakcje w poszczególnych regionach oraz zawiera propozycje gotowych tras.
Zachodnia część wyspy przyciąga przede wszystkim jako miejsce, gdzie wg legendy z morskiej piany wynurzyła się bogini Afrodyta. To tutaj też znajdują się łaźnie, w których zażywać miała ona kąpieli. Stolicą tego regionu jest Pafos, będące uroczym kurortem łączącym w sobie walory zarówno wypoczynkowe jak i historyczne. W wielu miejscach można się tu bowiem natknąć na pozostałości archeologiczne z czasów greckich, rzymskich czy bizantyjskich. Będąc w tej części Cypru warto również odwiedzić półwysep Akamas, który w całości uznany jest za rezerwat przyrody. Cypr południowy natomiast to miejsce, które spodoba się amatorom winnic, ornitologii czy sztuki bizantyjskiej. Znajduje się tu również Lefkaria, miasto słynące z koronek, któremu nazwę nadał sam Leonardo da Vinci.
Cypr, nazywany wyspą kontrastów, to również gratka dla miłośników górskich wspinaczek, pieszych wycieczek czy sportów zimowych. Znajdujące się w centralnej części wyspy góry Troodos, zapewniają bowiem rozrywkę o każdej porze roku.
Przytoczone przeze mnie informacje to jedynie niewielki procent tego, co można znaleźć w omawianej publikacji. Jeśli chciałbyś więc, drogi czytelniku, dowiedzieć się czym są muflony, jak wygląda cypryjskie święto kwiatów, z czego słynie Larnaca lub spróbować wyjątkowych win czy serów, koniecznie rozważ Cypr jako miejsce, gdzie mógłbyś wybrać się na najbliższy urlop, by odpocząć W cieniu Afrodyty.
Informacje o książce:
Tytuł: W cieniu Afrodyty
Tytuł oryginału: W cieniu Afrodyty
Autor: Marek Polakiewicz, Danuta Krasowska-Polakiewicz
ISBN: 9788379421275
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014