Popularnonaukowe

Człowiek. Istota kosmiczna – Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka

Człowiek. Istota kosmiczna - Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka

Człowiek. Istota kosmiczna
Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka

Planety, gwiazdy, satelity, orbity, układ słoneczny, galaktyki to wszystko istnieje dłużej niż potrafimy sobie wyobrazić i z pewnością będzie istniało jeszcze na długo po nas. Kosmos jest tak bardzo odległy, a jednak od zawsze obecny w naszym życiu i bardzo nam bliski. Czy nam się to podoba czy nie jesteśmy gatunkiem kosmicznym, ponieważ nasze ciała powstały z pierwiastków które wytworzyły się w Wielkim Wybuchu. W 2019 roku minęło dokładnie pół wieku od kiedy to pierwszy człowiek, czyli Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu. Dla mnie i pewnie dla większości czytelników to historia, fakt z którym się nie dyskutuje i który przyjmuje się z pewniaka. Historię tego wydarzenia, jak do niego doszło oraz co działo się przed zostało przedstawione w książce pod tytułem „Człowiek. Istota kosmiczna”. Jest to rozmowa, wywiad rzeka pomiędzy Grzegorzem Broną doktorem habilitowanym nauk fizycznych, byłym szefem Polskiej Agencji Kosmicznej i biznesmenem oraz Eweliną Zambrzycką dziennikarką, redaktorką której pasją jest tematyka popularnonaukowa, tajemnice wszechświata, a jej największym marzeniem jest miejsce w Akademii Gwiezdnej Floty. Autorzy nie zajmują się tylko i wyłącznie przeszłością kosmosu, ale też relacjonują nad czym naukowcy obecnie pracują oraz snują wizje dalekiej przyszłości. Książka podzielona jest na tematyczne rozdziały, a na końcu każdego z nich znajdują się ciekawostki uzupełniające np. czym różni się kosmonauta od astronauty albo czy można zatkać palcem dziurkę w statku kosmicznym.

Człowiek. Istota kosmiczna - Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka

Rozmowa autorów rozpoczyna się od podróży w czasie i cofnięcia się do 1903 roku, w którym to Rosjanin polskiego pochodzenia, Konstantin Ciołkowski, jako pierwszy napisał pracę na temat techniki rakietowej oraz wind kosmicznych. Okazuje się, że obecnie takie windy opracowują japońscy naukowcy, a przewidywane zakończenie prac i zastosowanie ich w rzeczywistości zaplanowano na 2100 rok. Grzegorz Brona bardzo płynnie z tych dawnych czasów przechodzi do „olimpiady kosmicznej” w której brali udział Amerykanie i Rosjanie. Na trzy rundy walki o podbój kosmosu, dwie zostały wygrane przez naszych wschodnich sąsiadów. Rosjanie jako pierwsi wystrzelili pierwszego sztucznego satelitę Ziemi i wysłali w przestrzeń kosmiczną pierwszego człowieka (Jurij Gagarin). Trzecią rundę, czyli lot na księżyc wygrali Amerykanie. Ciekawe czemu właśnie wokół tego sukcesu powstało tyle teorii spiskowych? Odpowiedź na to znajduje się w książce z wieloma argumentami, którymi przekonać można nawet największych sceptyków. W dalszych rozdziałach zaprezentowano, co dzięki wystrzelonym w przestrzeń kosmiczną satelitom obecnie zawdzięczamy, w jaki sposób pomagają nam w codziennym życiu oraz co się stanie jeśli Internet zostanie zmonopolizowany. Dobrą odskocznią od sporej ilości treści jaką dostajemy są zdjęcia zamieszczone w książce. Poza znanymi fotografiami takimi jak Aldrin na Księżycu z flagą czy pierwszy samochód Tesla w kosmosie, możemy też zobaczyć zdjęcie wybuchu radości w NASA po wylądowaniu na Marsie satelity lub zdjęcie włoskiej astronautki oglądającej Ziemię i pijącej kawę z kosmicznego ekspresu.

Nie byłabym sobą gdybym nie napisała czegoś, co rozbawiło mnie w książce, a był to fragment, gdy autorzy rozmawiali o skafandrach kosmicznych w których musiały zostać wszyte przenośne toalety, czyli kosmiczne pieluchy ponieważ „kwestia odprowadzania moczu u kobiet przerosła inżynierów z NASA” i nie byli w stanie wymyślić podobnych gadżetów odprowadzających urynę, które były stosowane przez mężczyzn.

Człowiek. Istota kosmiczna - Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka

Podsumowując, jest to książka którą osoba, nie posiadająca żadnej wiedzy na temat wszechświata, zrozumie bez problemu. Została napisana w sposób ciekawy, autorzy stale starają się skupiać uwagę czytelnika. Nie mamy tutaj nudnej, czysto teoretycznej i szkolnej wiedzy. Informacje przekazywane są prosto, ale nie czyniąc z odbiorcy idioty. Fenomenalne są też w książce nawiązania do kultury popularnej – Teoria Wielkiego Podrywu, Piąty Element, Star Trek, Autostopem przez galaktykę. Wszystko to zostało idealnie wkomponowane w całość, jest sprytnie wplecione w rozmowę oraz świetne porównane jak to wygląda w rzeczywistości. Jeśli ktoś interesuje się tematyką kosmosu, to będzie to dla niego niezwykle ważna i istotna pozycja dzięki której usystematyzuje swoją wiedzę oraz pogłębi ją.

Informacje o książce:
Tytuł: Człowiek. Istota kosmiczna
Tytuł oryginału: Człowiek. Istota kosmiczna
Autor: Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka
ISBN: 9788324056323
Wydawca: Znak
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać