Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenem narzekania? Ja też nie, dlatego zainteresowałam się książką Guy’a Wincha „Sztuka skutecznego proszenia. Jak umiejętnie narzekać, aby osiągnąć cel, poprawić relacje z ludźmi i wzmocnić poczucie własnej wartości”. Autor napisał we wprowadzeniu:
Wraz z upływem wielu dziesięcioleci nasze narzekania z czynności niegdyś celowej i pożytecznej zmieniły się w rodzaj powszechnego hobby. Nabraliśmy zwyczaju biadolić na codzienne niedogodności, na wszystko, co nas drażni i denerwuje, ale nie mamy pojęcia, jak robić to z oczekiwanym skutkiem. W kategoriach psychologicznych takie ciągłe zrzędzenie to utrata naszych ograniczonych zasobów emocjonalnych na niebotyczną skalę.
Zgoda, drobne skargi same w sobie na ogół nie mają znaczenia dla naszego zdrowia psychicznego. Jednak bakterie też są maleńkimi organizmami, a wspólnie tworzą one masę większą od wszystkich innych żywych organizmów na Ziemi. Podobnie jest z narzekaniem. Pojedyncze skargi są błahe (na przykład: Jak gorąco! Spóźniłeś się! Znowu miejsce w przejściu! To jest niesłone! A teraz za słone!), lecz skomasowane mogą przeważyć wszystkie nasze stwierdzenia pozytywne. I tak narzekanie stało się ważnym elementem w naszym codziennym życiu.
W dalszej części dodaje, że nieskuteczne narzekanie może zniszczyć nasze poczucie wartości, spowodować stany lękowe, depresję, a nawet zblokować naszą karierę zawodową! Przerażające jest, ile negatywnych skutków zwykłego biadolenia przedstawia autor i jak tragicznie konsekwencje mogą powodować niektóre z nich. Na szczęście dla nas — narzekaczy — autor przedstawia w swojej książce sposoby jak narzekać w bardziej znaczący i skuteczny sposób. Nie tylko po to, aby sobie pogadać, ale też osiągnąć konkretny rezultat. Ma ono być nie tylko wyrażeniem naszych emocji, ale też poprawić życie, nie tylko nasze, ale niekiedy też większej społeczności. Zobaczmy zatem, co proponuje nam autor w swojej książce.
Publikacja składa się z 8 rozdziałów: „Zawias który nie skrzypi, nie zostanie naoliwiony”, „Kłopoty Billa — ukryta cena nieskutecznego narzekania”, „Terapia narzekaniem — biadanie drogą do poczucia własnej wartości”, „Kiedy biadać — unikanie zagrożeń płynących z narzekania”, „Składniki niezbędne do strawnego biadania”, „Sztuka żalenia się na najbliższych”, „Zarabianie na życie słuchaniem zażaleń: profesjonalna obsługa klienta”, „Skargi i zażalenia aktywnością społeczną”. Najbardziej spodobał mi się rozdział piąty, w którym to autor pokazuje, jak skutecznie narzekać. Zwraca on uwagę, że gniew zabija efekt składania zażaleń, jeśli składamy skargę lub zażalenie lepiej to zrobić na chłodno i spokojnie, gdyż gniew zwyczajnie nas rozprasza. Też jest tak, że osoba, do której kierujemy nasz wniosek, bardziej skupi się na tonie przekazu i jego formie niż na samej treści, a tego przecież nie chcemy. Winch pokazuje nam w tym rozdziale, jak powinna wyglądać wzorcowa skarga i porównuje ją do kanapki i tak powstanie skargokanapka. A jak się do niej zabrać? Pierwsza jej część powinna być chwytająca za serce, musi ona naprawdę dotrzeć do adresata, aby ten zwrócił uwagę na nasz problem, jest to górna część kanapki. Wkładką jest już sama nasza skarga, prośba, wniosek o naprawienie czegoś, dolna kromka zaś powinna być jak środek poprawiający trawienie, najlepiej jakieś pozytywne stwierdzenie, które sprawi, że zostaniemy zapamiętani.
Jeżeli jednak komunikujemy się osobiście, a nie pisemnie powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach. Bardzo ważne jest nawiązanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie ma być to nienawistne spojrzenie, którym prawie zabijamy drugą osobę, lecz spokojne, otwarte, a nawet serdeczne. Czasami nawet warto odczekać chwilę, aby ostudzić nasz emocje.
Podsumowując, autor bardzo ciekawie, na konkretnych przykładach omawia sztukę skutecznego proszenia. Pokazuje jak zwrócić na siebie uwagę rozmówcy, jak powinna wyglądać wzorowa skarga, czy prośba. Można powiedzieć, że jest to zbiór praktycznych i uzasadnionych psychologicznie technik, które ułatwią nam zrozumienie, na które aspekty życia warto narzekać i w jaki sposób to wyrażać, aby czerpać korzyści i ukoić nasze, często zszargane nerwy. Myślę, że w dobie naszych czasów, kiedy to narzekanie i biadolenie jest niezwykle popularne, jest to dobra lektura dla każdego, kto chce coś zmienić w swoim życiu, a nie tylko narzekać, aby narzekać.
Informacje o książce:
Tytuł: Sztuka skutecznego proszenia
Tytuł oryginału: The Squeaky Wheel
Autor: Guy Winch
ISBN: 9788328708792
Wydawca: Muza
Rok: 2018