Popularnonaukowe

Mity medyczne, które mogą zabić – Katarzyna Świątkowska

Recenzja książki Mity medyczne, które mogą zabić - Katarzyna Świątkowska

Mity medyczne, które mogą zabić
Katarzyna Świątkowska

Absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszkająca na Pomorzu Zachodnim nie została pisarką z miłości do pisania, lecz z przekonania, że ważne informacje powinny docierać do jak największego grona odbiorców tak, aby pomogły im uniknąć bólu i cierpienia. Katarzyna Świątkowska pracując jako lekarz pierwszego kontaktu w wielu przychodniach, na co dzień spotykała i nadal spotyka wielu pacjentów, którzy dbanie o zdrowie utożsamiają z udaniem się do lekarza po receptę, albo zażyciem reklamowanego suplementu. Autorka pasjonuje się zbieraniem doniesień naukowych. Bardzo lubi czytać i analizować badania naukowe, dzięki czemu konfrontuje powszechną wiedzę z rzeczywistością. W swojej debiutanckiej książce „Mity medyczne, które mogą zabić” sprawdza słuszność niektórych naszych przekonań, podaje dużo źródeł i zachęca czytelnika do samodzielnego myślenia oraz wyrobienia własnego zdania.

Autorka w swojej publikacji porusza bardzo ciekawe tematy. W rozdziale pierwszym bierze pod lupę leki przeciwbólowe, które choć groźne, są ogólnodostępne. Opisuje lek, który zanim został wycofany z użycia zabił 60 tysięcy osób w USA. W rozdziale drugim podsuwa nam pomysły na alternatywną walkę z bólem. Podkreśla, że bardzo ważna jest zdrowa dieta i ruch. Następnie pod lupę wzięte są bardzo modne dzisiaj suplementy, które tak naprawdę, nie do końca są tak cudowne, jak to wynika reklam. Kolejny rozdział to analiza gorączki i pytanie czy naprawdę powinniśmy zażywać leki przeciwgorączkowe, jak tylko podskoczy nam o kilka stopni? Warto pamiętać, że gorączka pomaga tak naprawdę walczyć z chorobą.

„Czy myślicie, że gorączka to błąd natury? Na podstawie wielu przeanalizowanych badań mogę stwierdzić, że jest ona generowana w organizmie po to, by nam pomóc. Sprzyja na przykład walce z drobnoustrojami, które nas zaatakowały. Dopóki nie osiągnie 39 stopni, nie powinno się z nią walczyć. Zamiast promować leki przeciwgorączkowe powinno się mocno podkreślać, jak bardzo ważną rzeczą jest zapewnienie gorączkującemu dziecku odpowiedniej ilości płynów w celu uniknięcia groźnego odwodnienia.”

A co z katarem? Czy odbywa się ona kosztem układu krążenia? Aż wreszcie najbardziej interesujący dla mnie kawosza rozdział – Kawa kontra magnez, czyli bzdury serwowane przez reklamy. Pani Katarzyna porusza tutaj wiele aspektów o których krążą przeróżne „plotki”. Mianowicie: czy rzeczywiście powinniśmy mieć poczucie winy pijąc kawę, jak wpływa ona na układ krążenia, jak wpływa na wątrobę?

„Kawa wydaje się działać ochronnie, co sugeruje naprawdę wiele badań. Najsilniejszy efekty jest zauważalny wśród osób pijących co najmniej cztery filiżanki dziennie. Kofeina hamuje bowiem proces włóknienia. Zresztą wykazuje taki wpływ również na serce i prawdopodobnie właśnie dlatego przyczynia się do zmniejszenia wystąpienia arytmii, o czym pisałam już wcześniej. Aktywne składniki kawy mogą ograniczyć występowanie stłuszczenia, zapalenia i marskości wątroby. Sugeruje się też kilka innych możliwych mechanizmów, które mogą być przyczyną takiego wpływu tego napoju – jej działanie antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego.”

Rozdział o kawie jest najbardziej rozbudowanym rozdziałem. Dostarcza mnóstwa informacji, odpowiada na wiele pytań oraz zabija naprawdę dużo mitów.

Następnie autorka prezentuje nam gorzką prawdę o cukrze, orzechach, kakao, czekoladzie, hot-dogach i jajkach. A to wszystko napisane bardzo przystępnym i zrozumiałym językiem dla każdego człowieka. Dla mnie lektura „Mitów medycznych..” była naprawdę bardzo pouczająca. Dowiedziałam się wielu ciekawych faktów o których nie mówi się głośno, a powinno.

Oczywiście autorka nie jest przeciwniczką stosowania medycyny i leków jeśli jest taka potrzeba. Podkreśla natomiast, jak ważne jest świadome przyjmowanie leków i suplementów. Podkreśla również, że nie możemy zawsze wierzyć bezwarunkowo reklamom i starać się robić wszystko, aby zapobiec chorobie, a nie ją leczyć. Z doświadczenia wiem, że na przykład ból głowy może być spowodowany odwodnieniem i wystarczy wypić szklankę czy dwie wody, zamiast łykać tabletkę przeciwbólową. Warto poznać swój organizm i próbować bardziej dbać o niego, zamiast faszerować „cudownymi” medykamentami. Serdecznie zapraszam do lektury osoby, które nie chcą w sposób nieświadomy niszczyć swojego zdrowia. Jestem pewna, że po lekturze „Mitów medycznych..” inaczej spojrzycie na niektóre tabletki.

Informacje o książce:
Tytuł: Mity medyczne, które mogą zabić
Tytuł oryginału: Mity medyczne, które mogą zabić
Autor: Katarzyna Świątkowska
ISBN: 9788380790872
Wydawca: Eureka
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać