Filozofia i religia

Islam. Przyszłość czy wyzwanie? – David Pawson

Recenzja książki Islam. Przyszłość czy wyzwanie? - David Pawson

Islam. Przyszłość czy wyzwanie?
David Pawson

Żyjemy w czasach, w których na własne oczy możemy obserwować zmianę demografii religijnej w Europie. Stały napływ ludności muzułmańskiej przestał już dawno być ciekawostką i tematem pobocznym. Obecnie w wielu krajach fakt ten urósł do rangi problemu. Można zapytać, dlaczego coraz większa liczba wyznawców islamu, oficjalnie religii kochającej pokój, powoduje tyle emocji, sprzeciwu i niechęci. Czy wciąż jeszcze chrześcijańskiej Europie grozi całkowita islamizacja, czy jednak te dwie religie potrafią współegzystować ze sobą? Zapewne nie byłoby takiego zainteresowania tą religią, gdyby nie wydarzenia ostatnich lat, które stawiają koło nazwy islam również słowo przemoc…

Do przeczytania tej książki skłoniły mnie dwie rzeczy – po pierwsze tytuł „Islam. Przyszłość czy wyzwanie?„, sugerujący że tradycja europejska i religia chrześcijańska, mogą z islamu zaczerpnąć coś więcej i rzeczywiście wzbogacić się jak twierdzą niektórzy aktywiści. Drugim powodem było po prostu poznanie jaka jest naprawdę religia zapoczątkowana przez Mahometa, nie sugerując się utartymi stereotypami lub zniekształconymi informacjami jakie dostajemy na co dzień w mediach. Po przeczytaniu mogę stwierdzić, że islam wygląda na religię o wiele bardziej odległą niż mogło się to wydawać, a sama książka powinna mieć tytuł „Islam. Analiza i ostrzeżenie„.

Autorem książki jest David Pawson, urodzony w 1930 roku brytyjski kaznodzieja, pastor, ewangelista, były kapelan i znawca Biblii. Tematyka islamu krąży wokół niego od ponad pół wieku – wszytko zaczęło się w latach 50. XX wieku, gdzie jako kapelan odwiedził Jemen, Somalię, Etiopię i Kenię. Stacjonowanie w praktycznie samym sercu islamu, umożliwiło autorowi obserwację pod względem podobieństw i różnic tej religii w porównaniu z innymi. Przez kolejne dekady wykładał i popularyzował tę wiedzę nie tylko jako ewangelista, ale również jako świadek napływu mniejszości muzułmańskiej do Wielkiej Brytanii i jako jeden z pierwszych, ostrzegał przed zagrożeniami islamizacji Europy.

Książka jest podzielona na dwie główne części – „Islamskie Odrodzenie„, w którym dowiemy się skąd się wzięła i na czym polega wiara w Allaha oraz cześć druga „Chrześcijańska odpowiedź„, w której autor skupia się na tym, co łączy i różni chrześcijaństwo z islamem, oraz jak mają się nauki tych religii do rzeczywistości. Ponadto w książce znajdziemy porównanie trzech głównych monoteistycznych religii – judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. W nieco prowokacyjny sposób, autor wykazuje, że to właśnie ta trzecia opcja jest najprostsza i najbardziej dostępna dla przeciętnego człowieka, przez co można wytłumaczyć dlaczego ta religia staje się tak popularna. Dodając do tego zasady islamu oraz coraz większą laicyzację społeczeństwa, autor wyjaśnia przyczyny islamizacji Europy. Jednak książka skupia się nie tylko na walorach „atrakcyjności” religii, ale także na tym co za nią stoi. Tutaj zaczyna się wnikliwa analiza. Rozpoczynamy podróż po historii, geografii oraz Piśmie Świętym, w której autor przedstawia główne założenia tych religii oraz to jak rozwijała się dana doktryna w czasie. Zaczynając od podstaw takich jak kim jest Jahwe, Bóg, czy Allah, a kończąc na rozważaniach czy religie te można ze sobą połączyć. Powołując się wielokrotnie na fragmenty zarówno Starego jak i Nowego Testamentu oraz tego, co jest w Koranie, David Pawson przedstawia nie tylko różnice, ale także błędy jakie popełniają chrześcijanie próbujący budować dialog międzyreligijny. Oprócz pytań dotyczących religii, autor doskonale tłumaczy jak i dlaczego dochodzi do islamizacji innych obszarów, czym jest szariat, jak muzułmanie interpretują termin dżihad i dlaczego zetknięcie tej religii z innymi zwykle wywołuje konflikty na tle kulturowym.

Przysłowiowym „drugim dnem” książki są wskazówki dla chrześcijanina, jak odnaleźć się w sytuacji gdy ich własna religia jest wypierana przez inną oraz jak pogłębić swoją więź z Chrystusem. Tutaj autor podpiera się nie tylko cytatami z Pisma Świętego, ale także na podstawie własnych przeżyć wskazuję jak „wypłynąć na głębie„.

Na zakończenie dostaniemy dość obszerny dodatek, którego nie znajdziemy w oryginalnej książce, jednak za zgodą autora został dołączony do wersji polskiej. Jest to transkrypcja wykładu jaki udzielił autor książki na temat m.in. różnic pomiędzy islamem oraz spójności samej religii. Warto przeczytać ten tekst chociażby ze względu na bardzo interesujące rozważania na temat tego, czy można Boga w Biblii nazwać Allahem i vice versa.

Moim zdaniem jest to właściwa książka na obecne czasy, gdzie prawda na temat islamu miesza się z manipulacją, poprawność polityczna wymusza nieracjonalne działanie, a przesłanie samej religii zniekształcane jest przez działanie grupki fanatyków. Lekturę szczerze polecam, tak jak i sam autor, wszystkim chrześcijanom, odważnym muzułmanom, ateistom czy po prostu Europejczykom. W sposób przystępny możemy poznać jaka jest historia islamu, co ze sobą niesie i czy rzeczywiście stanowi wyzwanie, zagrożenie czy przyszłość dla reszty świata.

Informacje o książce:
Tytuł: Islam. Przyszłość czy wyzwanie?
Tytuł oryginału: The Challenge of Islam to Christians
Autor: David Pawson
ISBN: 9788378291817
Wydawca: Vocatio
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać