Filozofia i religia

Filokalia teksty o modlitwie serca – Praca zbiorowa pod red. ks. Józefa Naumowicza

Recenzja książki Filokalia teksty o modlitwie serca - Ks. Józef Naumowicz

Filokalia teksty o modlitwie serca
Praca zbiorowa pod red. ks. Józefa Naumowicza

Filokalia” czyli „miłość tego, co piękne i dobre”. Znaczenie tytułu brzmi trochę tajemniczo. W odniesieniu do książki oznacza wybór „najpiękniejszych” tekstów. Otóż „Filokalia” to antologia tekstów o modlitwie serca zwanej również modlitwą Jezusową. Do jej przeczytania zachęciło mnie pragnienie wyciszenia, osiągniecie spokoju wewnętrznego, chęć trwania tak po prostu w swojej codzienności przed Panem Bogiem oraz znalezienie takiej swojej pustyni gdzie odnajdę pokój. Tekst zawarty na tylnej okładce zasugerował, że książka ta może stanowić odpowiedź na moje potrzeby, postanowiłam ją przeczytać i podjąć próbę modlitwy. Byłam ciekawa na czym polega ta modlitwa, jak wygląda oraz jak kształtowała się na przestrzeni wieków. Lektura ta była dla mnie wyzwaniem i postanowiłam się z nią zmierzyć.

Przyznam szczerze, że wiele trudu sprawiło mi zebranie myśli i przelanie ich na papier po przeczytaniu Filokalii. I wcale nie dlatego, że jest to książka bez wyrazu ale jest w niej coś tak dziwnego, że już samo przeczytanie uspokaja, wycisza, a wszystkie słowa wydają się zbędne i zbyt małe, by opisać głębie tego dzieła.

Książka „Filokalia. Teksty o modlitwie serca” pod redakcją i tłumaczeniem ks. Józefa Naumowicza zawiera 397 stron tekstu. Autor zebrał teksty ascetów, ojców pustyni i świętych dotyczące praktyki modlitwy serca. Moją uwagę przykuł genialny wstęp Autora, który jest dość obszerny, bo zawiera 40 stron. Stanowi on niesamowite wprowadzenie gdyż zwięźle tłumaczy o co w ogóle chodzi oraz jest pewnego rodzaju pigułką wiedzy, która umożliwia swobodne przebrnięcie przez wybrane traktaty napisane przez ponad 30 różnych autorów pism duchowych. Książka ta jest ogromnym bogactwem pism ascetyczno – mistycznych powstałych na przestrzeni tysiąca lat.

Najobszerniejsza część książki zawiera traktaty, w których autorzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i praktykowaniem modlitwy nieustannej. Piszą m.in. o tym jak przygotować się do modlitwy, jak na niej trwać, przedstawiają wartość ciszy oraz jakie znaczenie ma miłość w życiu duchowym, poruszają kwestie nadmiaru słów, współpracy z Duchem Świętym i wiele innych. Każdy z wybranych autorów poszczególnych traktatów zwraca uwagę na coś innego, co jest niezbędne w modlitwie nieustannej.

Na podkreślenie w moim odczuciu zasługują również obszerne przypisy, opisy bibliograficzne oraz słownik terminów, które wskazują na to, że ks. Naumowicz pokusił się o dogłębną analizę, starał się dotrzeć do źródeł, a nie powielać utarte informacje. Ich jakość ułatwia zrozumienie, nadaje prawdziwości, poszerza wiedzę, a także świadczy o rzetelności i poważnym potraktowaniu tematu przez Autora.

Książka ta, mówiąc współcześnie to kompendium wiedzy na temat modlitwy serca. W skrócie jeśli dobrze zrozumiałam chodzi o to żeby sercem cały czas trwać przy Panu Bogu, żeby to Jezus modlił się w nas. Czyli zmywasz garnki, lepisz pierogi, programujesz, naprawiasz samochód, a może dokonujesz ważnego odkrycia naukowego, a serce jest przy Bogu. W książce możemy przeczytać, że:

„Biblijnego nakazu o nieustanności modlitwy nie należy traktować w sensie liczby odmawianych wezwań czy długości poświęconego czasu. Nakaz ten stanowi raczej zachętę do osiągnięcia pewnego stanu modlitwy, rozumianego jako stała postawa duchowa. Jest to taki sposób przeżywania obecności Boga, który pozwala kierować ku Niemu wszystkie myśli, słowa i czyny, (…) jak i każdą rzetelną pracę. Modlitwa więc i praca nie stanowią dwóch różnych czynności. Sama praca staje się modlitwą, jeśli tylko wykonywana jest sumiennie, z uwagą i otwartością na Boga”.

A o tym jak to osiągnąć, jaką ogromną pracę należy wykonać, przeczytamy w niniejszej książce i otrzymamy bardzo konkretne wskazówki i odpowiedzi.

Ponieważ jestem straszną gadułą słowa:

”Gdy drzwi łaźni są ciągle otwarte, szybko ucieka z niej ciepło na zewnątrz. Podobnie i dusza gdy chce wiele mówić (…). Cisza zatem zachowywana we właściwym czasie, stanowi piękną cnotę; nie jest niczym innym jak matką bardzo mądrych myśli”

zostaną ze mną na długo.

Książkę mogę polecić każdemu kto lubi się rozwijać, a w szczególności osobom poszukującym głębokiej duchowości. Myślę również, że jest idealna dla tych wszystkich, którzy poszukują metod medytacji, ascezy w religiach wschodu, hinduizmie, buddyzmie, bo uważają, że nasza religijność kończy się na liturgii i nie ma nic duchowego. Tak na prawdę nasza religia, duchowość jest piękna wystarczy ją tylko poznać.

Podsumowują uważam, że ta książka świetnie wpisuje się w tematykę poszukiwań i dążeń oraz potrzeb współczesnych ludzi.

Informacje o książce:
Tytuł: Filokalia teksty o modlitwie serca
Tytuł oryginału: Filokalia teksty o modlitwie serca
Autor: Praca zbiorowa pod red. ks. Józefa Naumowicza
ISBN: 9788373544239
Wydawca: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać