Recenzje książek

Zaplanuj sobie śmierć – Milena Wójtowicz

Zaplanuj sobie śmierć - Milena Wójtowicz

Zaplanuj sobie śmierć
Milena Wójtowicz

Jeśli miałabym stworzyć listę gatunków literackich, po które sięgam najmniej, na pewno wymieniłabym na którymś miejscu komedie kryminalne. Bardzo lubię zabawne książki. Mam wrażenie, że komedii kryminalnych nie powstaje na rynku jakoś szczególnie dużo. Dlatego „Zaplanuj sobie śmierć” od razu wpadła mi w oko, kiedy zaczęła pojawiać się w internecie.

O książkach Mileny Wójtowicz słyszałam już wcześniej. Szczególnie o serii Post Scriptum, która nadal mnie interesuje. Byłam ciekawa, jak „Zaplanuj sobie śmierć” jej wyszła. Z tego co zauważyłam, jest dość wszechstronną autorką, która nie trzyma się kurczowo jednego gatunku.

Czy piątek trzynastego to dobry dzień na morderstwo? Kiedy pracownicy Majreksu wracają do pracy po weekendzie w poniedziałek szesnastego, nie spodziewają się, że nie czeka ich standardowe rozpoczęcie tygodnia i stałe zadania do wykonania. Główny planista zostaje znaleziony martwy na terenie zakładu pracy. Policja wszczyna śledztwo, cała produkcja zostaje zatrzymana, a firma pogrąża się w chaosie.

Żaden ze współpracowników Mirka Biernackiego nie ukrywa, że nie pałał do niego sympatią. Koledzy z pracy zgodnie potwierdzają, że zmarłego kolegę bardzo trudno było polubić. Ba, było to wręcz niemożliwe. Nad Majreksem wisi zagrożenie niewyrobienia się z dostawami na czas. Pracownicy postanawiają więc wszcząć własne śledztwo. Kto zabił planistę? Jak detektywi amatorzy odnajdą się w nowej roli i niecodziennej sytuacji?

Zaplanuj sobie śmierć - Milena Wójtowicz

Zaplanuj sobie śmierć” przeczytałam właściwie w ciągu trzech dłuższych posiedzeń. Milena Wójtowicz stworzyła książkę, która wciąga od pierwszej strony. Zaczyna się jak typowy kryminał: od znalezienia trupa. W tym wypadku trupa w regale z profilami. Na początku nikt z pracowników Majreksu nie dowierza w to, co się stało. Jak to tak? Kolega z pracy nie dość, że nie żyje, to jeszcze najprawdopodobniej otrzymał pomoc w przeniesieniu się na „tamten świat”? Później zaczyna się akcja w budynku firmy z udziałem bardzo charakterystycznych postaci. Na początku obawiałam się, że będę musiała często zaglądać do spisu umieszczonego na początku książki, w którym opisane zostało, kto jest kim, ale na szczęście nie miałam kłopotu z rozróżnianiem postaci.

“- Mogło coś odpaść z regału. Mógł się potknąć i wylądować w szufladzie. Mógł iść, walnąć czołem w wysięgnik i stracić przytomność, i wlecieć do szuflady… Henryczka musiałbyś się zapytać, on ci zaraz wyliczy tysiąc sposobów, w jakie można by tu zginąć. Pewnie nawet będzie miał zdjęcia… O, właśnie! – Okręcił się na krześle tak, by znaleźć się twarzą do policjanta. – Możecie sobie od behapowca wziąć fotki i porównać! – powiedział.

– Z czym? – zapytał nieufnie Swoboda

– No z Mirkiem. Henryczek ma dużą kolekcję zdjęć różnych obrażeń. Możecie je porównać z Mirkiem, no wiecie, czy dostał w głowę wysięgnikiem, czy coś spadło…

– To nie tak się robi – mruknął aspirant.

– Ja tylko próbuję pomóc policji! – obraził się Mateusz. – Wciąż słyszy się żale, że społeczeństwo takie nieczułe, zaufanie do policji spada, a kiedy człowiek próbuje serce okazać, wyjść z inicjatywą, podać pomocną dłoń… to się go brutalnie odsuwa.”

Myślę, że autorka bardzo łatwo mogłaby przesadzić i sprawić, że fabuła tej książki byłaby zbyt groteskowa, czego bardzo nie lubię. A ta historia jest przedstawiona w krzywym zwierciadle z bohaterami, którzy mają kompletnie poodwracane priorytety. Normalnie w razie śmierci kolegi z pracy człowiek przejąłby się bardziej i nie myślał w pierwszej kolejności o obsunięciu terminów i coraz szybszym powrocie do pracy. Nawet jeśli by się tej osoby nie lubiło.

Skoro mowa o komedii kryminalnej, to nie mogę nie wspomnieć o humorze, którego jest bardzo dużo. Zabawne jest wszystko: od sytuacji, poprzez bohaterów po dialogi. Oczywiście każdy ma inne poczucie humoru i nie każdemu przypadnie do gustu taki sposób odmalowania fabuły, aczkolwiek ja mi humor serwowany przez Milenę Wójtowicz bardzo podpasował.

Może i „Zaplanuj sobie śmierć” nie zostanie w mojej pamięci szczególnie długo, ale zdecydowania jest w tym tytule coś, co sprawia, że warto chociaż spróbować.

Informacje o książce:
Tytuł: Zaplanuj sobie śmierć
Tytuł oryginału: Zaplanuj sobie śmierć
Autor: Milena Wójtowicz
ISBN: 9788328085015
Wydawca: WAB
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać