Literatura kobieca

Miłość i inne deliria – Mika Dunin

Recenzja książki Miłość i inne deliria - Mika Dunin

Miłość i inne deliria
Mika Dunin

Miłość i inne deliria” to powalająca historia trzech kobiet: Mileny, Lili i Ingi. Kobiet zdobyły się na odwagę i opowiedziały autorce swoje pełne bólu i cierpienia historie. Opowieści pokazują dążenie bohaterek do miłości, która wydawać by się mogło, jest ważna w życiu, piękna, oczekiwana, jednak gdy staje się nałogiem, do tego łączy się z alkoholem, nie jest już taka bajkowa i filmowa. Staje się wtedy głęboko skrywaną tajemnicą i cierpieniem.

Lila, Milena i Inga są do siebie bardzo podobne, mają wspólne doświadczenia. Przechodzą przez kolejne etapy życia na prawie że wiecznym rauszu, przelatanym stanami dokumentnego upojenia lub rzadkiej trzeźwości. Towarzyszy temu ciągła chęć kontaktów seksualnych oraz pragnienie miłości.

Książka Miki Dunin pokazuje kolejna stadia życia kobiet: córki, dziewczyny, żony, matki, kochanki, szmaty, królowej życia i po prostu kobiety. W kolejnych rozdziałach bohaterki szczegółowo analizują kolejne etapy swojego życia, oraz ich relacje z bliskimi i otoczeniem. Historie kobiet poznajemy, kiedy były małymi dziewczynkami, następnie widzimy, jak stają się żonami i matkami. Same nie chcą powielać wzorców wyniesionych z domu, myślą, że są lepsze od swoich rodziców, jednak czy taka jest prawda? Szczególnie dający do myślenia był dla mnie cytat opisujący dziecko wychowujące się w rodzinie jednej z bohaterek:

„Jeśli spotkacie kiedyś dziecko, małe, najwyżej dziesięcioletnie, co potrafi wszystko zrobić, chleb ukroić, grubo i krzywo, ziemniaki wstawić, makaron ugotować, wiedzcie, że za tą samodzielnością kryje się coś porażająco smutnego. Dziecko zmuszone głodem do dorosłości nie powinno się trafić. Nie w tym kraju, nie w tym czasie. Nie ma wojny, nie ma biedy, nie ma głodu. Jest patologia. Nawet w tej klasie niby-średniej. Nie ma co się łudzić, że dotyczy tylko nizin. W porządnych domach dzieci także muszą szybciej dorosnąć. Z instynktu przetrwania”.

W pewnym momencie swojego pijańskiego życia bohaterki osiągają dno, a czym ono jest?

„Dno to odkładający się – zdarzenie po zdarzeniu, dramat po dramacie, kłamstwo po kłamstwie, zdrada po zdradzie, warstwa na warstwę – szlam krzywdy i podłości. I nigdy się nie wie, która warstwa będzie ostateczna. I raczej nie będzie to najgorsze zdarzenie z życia, z pijackiej kariery, ponieważ to najgorsze trzeba jak najszybciej zlikwidować, zamurować żywcem w najwyższej wieży, zarośniętej ostrokrzewem, berberysem i tarniną”.

Czy osiągnięcie tego, wydawać by się mogło, granicznego punktu sprawi, że odbiją się one od niego, przemyślą swoje zachowania i zaczną życie od nowa? Może nie tyle od nowa, bo to jest bardzo ciężkie, ile postarają się otrząsnąć z letargu, w którym żyją i zaczną podnosić się do góry, żyć w miarę normalnie? Koniecznie przeczytajcie książkę Miki Dunin „Miłość i inne deliria”, aby się przekonać, jak poradziły sobie z życiem bohaterki.

Książka napisana jest w bardzo poruszającym stylu, z każdym rozdziałem poznajemy bohaterki coraz lepiej, ich historie, sposoby myślenia. Podążamy ich tokiem myślenia, dzięki czemu dowiadujemy się, co kieruje ich zachowaniem.

Szczerze muszę przyznać, że po tytule książki spodziewałam się trochę czegoś innego. Lekkiej historii kobiet, które nieszczęśliwie zakochane sięgają po lampę wina, czy dwie wieczorem po ciężkim dniu pracy, może w weekend wypiją więcej – tego typu pozycji jest coraz więcej na rynku literacki, taki sposób postępowania dostał nawet swoją nazwę – alkoholizm na obcasach. Ogromne było moje zdziwienie, gdy w miarę czytania orientowałam się, że jednak będzie to zupełnie inna historia, znacznie bardziej dramatyczna i dająca do myślenia. Na początku byłam trochę zła, gdyż nie byłam psychicznie nastawiona na tego typu doznania, jednak po dwóch dnia, gdy sięgnęłam po lekturę ponownie i pochłonęła mnie całkowicie. Uważam, że każdy z nas, od czasu do czasu powinien sięgnąć po książkę tego typu, aby zobaczyć, jak tragicznie może potoczyć się nasze życie, jak kilka kolejnych zdarzeń może sprawić, że nie będziemy dostrzegać tej cienkiej granicy, kiedy już tracimy kontrolę nad naszym życiem.

Informacje o książce:
Tytuł: Miłość i inne deliria
Tytuł oryginału: Miłość i inne deliria
Autor: Mika Dunin
ISBN: 9788328709812
Wydawca: MUZA
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać