Z goryczy soli moja radość - Teresa Remiszewska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Biografie i wspomnienia

Z goryczy soli moja radość – Teresa Remiszewska

Z goryczy soli moja radość - Teresa Remiszewska

Z goryczy soli moja radość
Teresa Remiszewska

Z żywiołem wody łączy mnie jedynie znak zodiaku i ogromny szacunek podszyty strachem wobec bezmiaru oceanu. Nie mam nic wspólnego z morzem ani żeglarstwem, nawet pływać nie potrafię, a jednak coś pociąga mnie w tej niezbadanej głębinie i w ludziach którzy na pierwszym miejscu stawiają właśnie tę a nie inną siłę natury. Sięgając po książkę „Z goryczy soli moja radość” i zapoznając się z historią życia jej bohaterki, miałam w głowie obraz obecnych wydarzeń które dzieją się w Polsce (mam tutaj na myśli strajk kobiet i walkę o nasze prawa). Autorką jest Teresa Remiszewska czyli pierwsza Polka i czwarta kobieta na świecie która jachtem w 57 dni samotnie przepłynęła Atlantyk. Podczas tego rejsu wykazała się swoimi żeglarskimi umiejętnościami, niezłomnością charakteru, wolą walki i odwagą. Pokazała światu, że pasja oraz zaangażowanie jest ponad wszystko i płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Opisując zmagania podczas atlantyckich regat odsłoniła swoje zdolności literackie.

Książka ta jest dla mnie pewnego rodzaju dziennikiem pokładowym w którym autorka codziennie opisuje to z czym przyszło jej się zmierzyć. Nie jest to jednak taki typowy dziennik, bo wzbogacony jest on o refleksje autorki i charakterystykę jej przeżyć. Sam początek zawodów nie jest dla niej łatwy, bo tuż przed startem ląduje w szpitalu i zamiast poddania się rekonwalescencji po operacji rusza w rejs, co już wskazuje nam na hart ducha jakim cechuje się Teresa. Podczas całej przeprawy przez Atlantyk nad autorką wiszą nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, spadające co raz na nią jak to zwykle bywa w najmniej oczekiwanych momentach. Przykładem tutaj może być złamany samoster, pęknięty maszt, całkowity brak elektryczności spowodowany awarią prądnicy i szereg innych mniejszych bądź większych usterek utrudniających żeglugę. Czasami początkowo autorka załamuje się pod ciężarem piętrzących się niepowodzeń, ale radzi sobie z nimi i wychodzi z nich obronną ręką. Siła i determinacja jaka się w niej znajduje jest tak wielka jak ocean po którym płynie.

Z goryczy soli moja radość - Teresa Remiszewska

To co najbardziej zachwyciło mnie w tej opowieści, to niezwykłe zrelacjonowanie emocji towarzyszących bohaterce. Można zatopić się w opisie oceanu podczas sztormu, zachwycić się barwami jakie niebo przybiera tuż przed świtem, poczuć grozę i niepokój jakiego doświadcza autorka podczas spotkań z innymi jednostkami pływającymi na morzu. W trakcie czytania fragmentu o delfinach z jednej strony miałam wrażenie jakbym sama je widziała i mogła ich dotknąć, a z drugiej wydaje się że jest to niemożliwe aby móc być tak blisko tych stworzeń i to w ich naturalnym środowisku. W książce nie brak również humorystycznych akcentów których przykładem mogą być dialogi bohaterki, która sama sobie wydaje rozkazy i często też drwi z siebie. Urzekło mnie jedno zdanie autorki w momencie gdy dotarło do niej, że przekroczyła metę i to już końcówka rejsu „jaka szkoda,.. Pęka coś we mnie,…robi się pusto, źle, niewygodnie…”. Uświadamia mi ono jak bardzo Teresa Remiszewska kochała morze, żeglarstwo, towarzyszącą takim przygodom samotność i jak bezwiednie potrafiła się zatracić w swojej pasji.

Sporą część tej książki stanowią opisy budowy, awarii i ogólnie ujmując sprawy techniczne związane z jachtem, przez co nie jest to pozycja literacka dla zwykłego śmiertelnika który nie jest zainteresowany tego typu tematyką. Nieodzowną częścią tej opowieści jest słowniczek w którym wyjaśnione są wszystkie terminy dotyczące budowy jachtu i samego żeglarstwa, bez niego nie sposób jest przebrnąć przez tę historię. Wydaje mi się jednak, że z uwagi na tę niewielką część dotyczącą emocjonalnych przeżyć autorki warto pochylić się nad tą pozycją, przebrnąć przez te wszystkie trudne pojęcia i czego nie da się ukryć często nudnawe opisy jachtu, żeby mieć możliwość zapoznania się z tym co siedzi w głowach ludzi oddających się pasji żeglarstwa, co ich w tym pociąga, od czego są uzależnieni i co popycha ich w kierunku decyzji o rozpoczęciu tej mokrej i słonej przygody.

Informacje o książce:
Tytuł: Z goryczy soli moja radość
Tytuł oryginału: Z goryczy soli moja radość
Autor: Teresa Remiszewska
ISBN: 9788381271882
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content