Wybrana o zmroku – C. C. Hunter - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura młodzieżowa

Wybrana o zmroku – C. C. Hunter

Recenzja książki Wybrana o zmroku – C. C. Hunter

Wybrana o zmroku
C. C. Hunter

Piąty, ostatni już tom serii „Wodospady Cienia” to zamknięcie przygód nietypowej nastolatki jaką jest Kylie Glen. Zaczynając od wizyty w obozie dla „trudnej młodzieży” w Fallen, główna bohaterka odkrywa krok po kroku kim jest i szuka swojego miejsca. Nie jest to jednak proste zadanie, zwłaszcza że na jej drodze pojawią się kolejne niebezpieczeństwa, zarówno od strony „nietypowych” przyjaciół jak i wrogów całego obozu. Zakończenie cyklu zawsze budzi ciekawość i emocje. Zwłaszcza jeżeli jest to mieszanina młodzieżowej fantastyki i paranormal romance. Czy tym razem w końcu będzie więcej odpowiedzi niż pytań?

Książka zaczyna się jakieś dwa tygodnie od wyjazdu Kylie z obozu do domu dziadka, który miał miejsce jeszcze w poprzedniej części (Szepty o wschodzie księżyca). Tam po nieprzyjemnych przejściach jakie wcześniej przeżyła, nabiera sił i dochodzi do siebie poznając dalej swoją „kameleońską” tożsamość i doskonaląc nadnaturalne umiejętności wśród swoich pobratymców. Jednak spokój nie potrwa zbyt długo – stare zagrożenie odnajduję Kylie i na nowo daje znać o sobie. Powrót do obozu oraz walka z wampirem Mario to dopiero początek. Żeby było mało, do tego dochodzi złamane serce i ciężka decyzja pomiędzy miłością do Lucasa i Dereka. Chociaż Kylie wie jakiej jest „rasy”, to poznawanie samej siebie nie skończy się dla niej dopóki jej serce nie dokona, ostatniego, najważniejszego wyboru. Trudne decyzje, nadszarpnięte zaufanie, własne ograniczenia i ogromna odpowiedzialność za życie swoje i innych – czyli esencja literatury młodzieżowej.

Jak na zakończenie cyklu przystało, ostatni tom jest najdłuższym (440 stron) z całej serii, chociaż nie jest to wielki przyrost w stosunku do poprzednich części, które miały około 400 stron. Główne wątki w końcu się wyjaśniają, możemy liczyć na wartką, czasami za szybką akcję. Jednak jak na wciągającą książkę przystało pozostaje pewien niedosyt, zapewne wprowadzony świadomie przez autorkę… i w pewnym sensie tęsknota że to już koniec. A to oznacza że seria (i książka) ma dobre zakończenie, chociaż bywa tam trochę za dużo cukru.

Nawiązując do całości, trzeba przyznać, że pisarce udało się utrzymać podobny poziom i styl pisarski w każdym z tomów, co uniemożliwia jednoznacznie wybranie „tego najlepszego” z całej serii. Lekki ale i dynamiczny styl pisarski powoduje że każdą część czyta się przyjemnie i nie inaczej jest w piątym tomie. Chociaż zdarzają się czasem wpadki z logiką opowieści (lub po prostu z racjonalnością niektórych działań), przez które dochodzi do wydarzeń, które można było uniknąć lub zmniejszyć ich absurdalność, to przecież na tym polega literatura młodzieżowa, że stawia bohaterów w dziwnych okolicznościach. To co jednak udało się zrobić C.C. Hunter to stworzyć i umożliwić zżycie się z bohaterami którzy się mylą, cierpią i nie są chodzącymi ideałami. Dlatego mimo motywu paranormal romance, do którego mam awersję, nie znajdziemy takich słodkości jak np. w Zmierzchu, co mnie bardzo od strony czytelnika zadowala, a młodzieżowym odbiorcom daje szansę do zidentyfikowania się choć trochę z bohaterami książki. To właśnie oni, a najbardziej widać to u Kylie, dojrzewają w kolejnych tomach, wywołując w czytelniku całe spektrum emocji – od irytacji, po nudę aż w końcu dochodząc nawet do podziwu. Na uwagę zasługuję też fakt, że narracja C.C. Hunter także doskonali się razem z książką – nie popełnia tych samych błędów i z każdą nową częścią nie pisze „na to samo kopyto” mimo że historia jest o tych samych postaciach w tym samym miejscu.

Podsumowując, książkę jak i całą serię polecam przeczytać. Nie jest może to najwyższych lotów literatura, ale na pewno odbiega powyżej średniej. Ma swoje wzloty i upadki, jednak trzyma się całości, buduje napięcie, a bohaterowie potrafią irytować, niektórzy bawić a jeszcze inni wzbudzać sympatię lub współczucie, chociaż można odnieść wrażenie że większość jest jedynie tłem dla opowieści. Stworzona przez pięć tomów historia to w pewnym sensie analogia podróży każdego nastolatka który wraz z dorastaniem odkrywa samego siebie. Być może na tym polega sekret całej serii, a może to po prostu oryginalny pomysł i wyjątkowa przygoda. Tak czy inaczej, jest to seria jak najbardziej trafiona dla młodzieży.

P.S. Chociaż przygoda z Kylie skończyła się, to jednak historia z Wodospadami Cienia trwa dalej, w nowej serii „Wodospady Cienia po zmroku„. W tym przypadku C.C. Hunter, osadzając fabułę w tym samym świecie, skupia się na perypetiach znanej z wcześniejszych części niepokornej wampirzycy – Delli, w książce pt. „Odrodzona„…

Informacje o książce:
Tytuł: Wybrana o zmroku
Tytuł oryginału: Chosen at Nightfall
Autor: C. C. Hunter
ISBN: 9788372294982
Wydawca: Feeria Young
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content