Wszystko w porządku... i inne kłamstwa - Whitney Cummings - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Biografie i wspomnienia

Wszystko w porządku… i inne kłamstwa – Whitney Cummings

Wszystko w porządku... i inne kłamstwa - Whitney Cummings

Wszystko w porządku… i inne kłamstwa
Whitney Cummings

Wszystko w porządku… i inne kłamstwa” autorstwa Whitney Cummings to biografia, ale także poradnik. Książka wzbogacona została o nietuzinkowe poczucie humoru. Napisana bardzo przyjemnym i lekkim piórem z pewnością zyska wielu zwolenników.

Whitney Cummings znana jest przede wszystkim ze swoich występów Stand-Up. Amerykańska komiczka również jest reżyserką, pisarką i producentką. Występowała w serialu Whitney, który stworzyła dla NBC. Jeśli kojarzycie serial Dwie spłukane dziewczyny to nazwisko autorki „Wszystko w porządku… i inne kłamstwa” powinno wydać wam się znajome, ponieważ jest współautorką tego programu. Artystka w swojej nowej książce przedstawia jak radzić sobie w trudnych życiowych sytuacjach.

„Opowiada o ważnych tematach w błyskotliwy i zabawny sposób. Przesłaniem, które autorka chce przekazać, jest to, że nigdy nie jest tak źle, jak nam się wydaje, a z każdej opresji można wyjść obronną ręką”.

Trudne sytuacje zostały opisane w komiczny sposób. Gdyby się nad tym głębiej zastanowić to brzmi to dość abstrakcyjnie. Jak o poważnych problemach można pisać w zabawny sposób? Jak widać można. Autorce się to zdecydowanie udało. Książka zawiera w sobie wiele mądrości i doświadczeń opowiadając w taki sposób, że nie można powstrzymać prawdziwego, szczerego śmiechu. Już sama okładka i opis, który się na niej znajduje zachęcają do kupna i lektury.

„[…] Ta książka opowiada o przezabawnych schadenfreude, gdy złamałam rękę podczas próby zaimponowania facetowi, o tym, jak byłam bliska spędzenia reszty życia w gwatemalskim więzieniu czy jak miałam przeszywane ucho przez głuchego faceta w wyniku przegranej walki w ledwie co rozpoczętym romansie. Dzięki moim licznym upokarzającym sytuacjom poczujesz się lepiej, a zebrana przeze mnie wiedza od terapeutów, psychoterapeutów i psychopatów prawdopodobnie pomoże ci uniknąć popełnienia tych samych błędów. Znajdziesz tu wszystko, czego przeważnie szukasz w Internecie, ale bez rozpraszających reklam, zakupów online czy pornografii”.

I choć opis wydaje się lekko naciągany, to idealnie oddaje charakter całej książki. Znajdziemy w niej wiele doświadczeń artystki, wiele morałów czy przesłań. Poza tym jest tam miejsce na oddech i lekką dawkę śmiechu. Ta pozycja rozśmiesza i uczy jednocześnie.

Mnie osobiście książka zainteresowała przede wszystkim swoim opisem. Oryginalnie i zabawnie napisany zachęca do podjęcia się lektury. I choć nie znałam wcześniej poczynań tej artystki to zachęciła mnie do siebie już na pierwszych stronach. Ciekawym dodatkiem są także testy psychologiczne, które można wykonać podczas lektury. To niesamowicie urozmaica. Zmienia podejście do książki na bardziej indywidualne.

Książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów o niecodziennych tytułach. Znajdziemy tutaj m.in. rozdział o współzależności, rozdział o zamrażaniu jajeczek czy rozdział o pitbulach. Każdy zawiera w sobie oryginalne historie i doświadczenia pisarki. Mi szczególnie w pamięci pozostał rozdział o współzależności, ponieważ myślę, że bardzo wiele osób w XXI wieku zmaga się z podobnymi problemami. W dodatku autorka podeszła do tematu bardzo profesjonalnie i dodała bardzo wiele wyjaśniającej teorii, np.:

„Współzależni mają niską samoocenę i wolą skupiać się na cudzych potrzebach niż na własnych. Trudno im być sobą, ponieważ bardziej zależy im na przypodobaniu się innym i unikaniu odrzucenia niż na robieniu tego, na co mają ochotę. Współzależni to ludzie, którzy mają skrają potrzebę akceptacji, czują się winni, gdy się komuś przeciwstawiają, i nie potrafią znieść cudzego dyskomfortu”.

Z tej książki naprawdę można nauczyć się wiele ciekawego.

Wszystko w porządku… i inne kłamstwa” zaczęłam czytać ze średnim zapałem. Nie do końca miałam, w tamtym momencie, ochotę na biografię, mimo że książka naprawdę wydawała się intrygująca. Ale gdy już się zebrałam, żeby zagłębić się w treść, nie mogłam się oderwać. Tak ciekawie napisanego poradnika dawno nie miałam w rękach. Humor nadał tej książce dodatkowych atutów i sprawił, że mimo ważnych przesłań czyta się lekko i przyjemnie. Mimo ponad czterystu stron to lektura na jedno, dwa popołudnia. To bardzo dobry poprawiacz humoru, który pozwalał również na samoanalizę w trakcie czytania. Jest również idealnym narzędziem do wykrywania pewnych nieprawidłowości w naszych zachowaniach.

Książkę polecam każdemu, bez wyjątku. To pozycja godna polecenia każdej osobie, która ceni sobie wartościowe pozycje. Z pewnością każdy kto przeczyta „Wszystko w porządku… i inne kłamstwa” dojdzie do wniosku, że nigdy nie jest tak źle jak nam się wydaje.

Informacje o książce:
Tytuł: Wszystko w porządku… i inne kłamstwa
Tytuł oryginału: I’m Fine… and Other Lies
Autor: Whitney Cummings
ISBN: 9788328072633
Wydawca: WAB
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content