Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu - Beata Rzepka - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu – Beata Rzepka

Recenzja książki Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu - Beata Rzepka

Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu
Beata Rzepka

Już dawno nie sięgałam po poradniki dające wskazówki odnośnie tego, jak żyć lepiej, mocniej czy jeszcze inaczej. Zazwyczaj taka lektura kończyła się westchnieniem i refleksją, że na takie zmiany trzeba mieć czas, bo w zawrotnym tempie to się na pewno nic nie da zrobić. Po książkę „Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu” Beaty Rzepki sięgnęłam, ponieważ moja praca nie raz wkrada się do mojego życia rodzinnego. Przecież wychodząc z pracy powinno się sprawy z nią związane zostawić i wrócić do nich na początku zmiany w kolejnym dniu… z drugiej strony, jeśli coś mnie bardzo poruszało, to nie mogłam tego zostawić i odciąć się od emocji.

Czytając okładkę dowiadujemy się, że nie ma uniwersalnego sposobu na to jak żyć. Równowaga jest czymś indywidualnym i wynika z tego, jakie ktoś ma potrzeby i wartości, a te autorka pozwala poznać na kolejnych stronach książki.

Poradnik „Work-life balance” składa się z czterech zasadniczych części. W pierwszej czytelnik zostaje zapoznany z pojęciem równowagi. Kilka przykładów osób, które poszukiwały osiągnięcia jej na różne sposoby ma uświadomić, że odcinanie grubą krechą pracy od życia rodzinnego na dłuższą metę nie daje satysfakcji, a jest wręcz źródłem dużej frustracji.

Kolejna cześć książki ma charakter diagnostyczny. Analiza kilku dni w tygodniu i określenie wartości, które są ważne i bliskie czytelnikowi daje już pewien ogląd na to, na czym balans między pracą a domem ma polegać.

Trzecia część dotyczy wprowadzania zmian. Zamiast dawać 100 złotych rad, autorka przybliża czytelnikom teorię związaną z czterema sferami życia. Filarami równowagi poza Pracą i Rodziną okazują się Ja i Życie społeczne. Każdy z nich został rozłożony na części, po to, żeby ułatwić szczegółową analizę każdego dnia i czasu poświęcanego każdej z nich. Dzięki temu czytelnik zyskuje pogląd na to, jakim sferom poświecą za dużo, bądź za mało uwagi i co powinien zmienić.

Ostatnią część książki stanowią przeszkody, które utrudniają osiągnięcie wymarzonej równowagi. Stres, wypalenie zawodowe i perfekcjonizm, to główne źródła niepowodzeń. Autorka określa ich przejawy i przytacza kilka sposobów na to, jak można się z nimi uporać.

Wszystkie części zostają streszczone pod koniec książki, najważniejsze hasła są omówione raz jeszcze po to, by można było do nich sięgnąć w każdej chwili. Dodatkiem, który zwrócił moja uwagę był rozdział po zakończeniu. Przeznaczony jest on dla pracodawców. Znajdują się w nim wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie im wprowadzać pewne korzystne zmiany zarówno dla pracowników jak i dla funkcjonowania ich firmy.

Pewnie dla osób zaznajomionych z coachingiem czy tego rodzaju poradnikami nie są to żadne nowości. Jako osoba nieczytająca takich pozycji dostrzegłam parę jej atutów. Porównanie życia do jazdy samochodem na czterech kołach, gdzie koła to nasze filary równowagi – bezcenne. Świadomość, że czas poświęcany sobie i kontaktom ze znajomymi jest równie ważny jak praca i życie rodzinne, to było coś, czego wcześniej nie dopuszczałam do świadomości („przecież nie mam na to czasu”). Autorka z uparciem dąży do tego, żeby po przeczytaniu mieć przekonanie, że nie samą pracą ani rodziną żyje człowiek. Robi to skutecznie.

Podkreślanie jakości doświadczeń, a nie ilości czasu jaki na nie poświęcamy, to kolejny powód dla którego warto tę książkę przeczytać. Danie sobie pozwolenia na pewne aktywności w innym wymiarze niż dotychczas pozwala dodać do dnia coś, na co wcześniej najzwyczajniej czytelnik już nie miał sił.

Początkowo byłam zdystansowana do książki. Beata Rzepka jest trenerką. Obawiałam się, że „Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu” może być pełna entuzjazmu i podkreślania, że nie ma rzeczy niemożliwych, człowiek potrafi wszystko, jeśli skupi się bardzo i będzie odważny. Jeśli ktoś podobnie myśli o coachingu, to ta książka go zaskoczy. Autorka zwraca uwagę na to, że na pewne rzeczy człowiek nie ma wpływu, to co może kontrolować wiąże się z tym, jak to przeżywa i tyle. Niby nic odkrywczego, prawda powtarzana od lat, ale sposób w jaki poparta jest argumentami w tej książce sprzyja takiemu myśleniu.

Chociaż cena patrząc na objętość książki może odstraszać, warto do niej zajrzeć. Porządkuje myślenie o tym, jak żyć. Pomaga w dawaniu sobie przyzwolenia na różne aktywności kosztem tych, które prowadziłyby do wypalenia w rożnych rolach życiowych, które pełnimy.

Informacje o książce:
Tytuł: Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu
Tytuł oryginału: Work-life balance. Jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu
Autor: Beata Rzepka
ISBN: 9788328314276
Wydawca: Helion
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content