Recenzje książek

Wigilia wśród łowców głów – Witold Palak

Recenzja książki Wigilia wśród łowców głów - Witold Palak

Wigilia wśród łowców głów
Witold Palak

Na dobrą sprawę nie pamiętam, kiedy ostatnio sięgnęłam po książkę z gatunku literatury podróżniczej. Na pewno było to ładnych parę lat temu i była to lektura o Chinach. Kiedy dostałam propozycję zrecenzowania „Wigilii wśród łowców głów” trochę się wahałam. Nie wiedziałam, czy mi się spodoba, czy to będzie lektura dla mnie. Koniec końców jestem już po lekturze i co można o książce autorstwa Witolda Palaka na pewno powiedzieć to, że jest ciekawa.

Witold Palak to człowiek o wielu zainteresowaniach. Jest przedsiębiorcą, żeglarzem, gitarzystą, wielbicielem piwa, kuchni azjatyckiej, piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Od niedawna także ukochał jazdę na motocyklu. „Wigilia wśród łowców głów” to nie jest jego pierwsza opowieść z podróży.

Autor po raz kolejny wypuścił się na motocyklu do Indii. Towarzyszy mu jego żona, Dorota. Tym razem postanowili podróżować na nowej maszynie, gdyż obciążenie w postaci dwóch osób ubranych w pełny rynsztunek oraz przytroczony bagaż jest dość spore i stary pojazd mógłby nie wytrzymać przedzierania się przez różnego rodzaju drogi (a czasami ich stan pozostawiał wiele do życzenia…).

Wigilia wśród łowców głów - Witold Palak

Już na początku drogi natykają się na rozmaite przeszkody. Pan Palak jednak nie pierwszy raz spotyka się z indyjską biurokracją i radzi sobie w trudnych sytuacjach, nieraz wydawałoby się bez wyjścia. Na pewno trudną sytuacją był brak paliwa, kiedy nasi podróżnicy wjechali do Nepalu. Mamy więc okazję „poobserwować” sytuację pomiędzy dwoma krajami oraz nieraz absurdalne sytuacje, na które trafiali po drodze.

„Zapakowany w solidny strój motocyklowy firmy Modeka, znakomity w zimnych rejonach, pociłem się obficie. Nie spodziewałem się najmniejszych problemów, a tu od kilku minut musiałem gimnastykować się przed młodym hinduskim urzędnikiem służby bezpieczeństwa granicznego. Żar lał się z nieba, strużki potu spływały mi po plecach, a ubrany w brązowy mundur młodzieniec ze srogą miną międlił w dłoniach nasze paszporty. Jeszcze przed chwilą, jakieś sto metrów temu, inny urzędnik imigracyjny z uprzejmym uśmiechem ostemplował nam dokumenty, odnotowując wyjazd z Indii, i życzył szerokiej drogi. Wtedy nic nie zapowiadało kłopotów.”

Po literaturę tego typu raczej nie sięgam a jeśli już, to sporadycznie. Tę książkę czytałam stosunkowo długo, ale lektura była dla mnie bardzo satysfakcjonująca. Witold Palak ma lekki i przyjemny styl. Bardzo żywo prowadzi narrację i przybliża czytelnikom ciekawe fakty historyczne, na przykład dotyczące plemion Naga.

Wigilia wśród łowców głów - Witold Palak

Wyprawa Pana Witolda i jego żony została zaplanowana na pół roku. To dla mnie niewyobrażalnie długi okres, aby cały czas być w trasie. Szczególnie na objuczonym motocyklu. Myślę, że autora i jego towarzyszkę śmiało można określić prawdziwymi łowcami przygód. Nie dbają o wygody i z racji sposobu, w jaki się przemieszczają, mają ze sobą absolutne minimum bagażu. Dodatkowo na przekór nowym technologiom wciąż korzystają z tradycyjnej mapy a w wyborze nowych tras kierują się czasami wskazówkami ludzi, jakich po drodze spotykają.

Jeśli już mowa o tej książce, nie można pominąć wydania, które jest przepiękne. Jest stosunkowo cienka, gdyż liczy sobie niespełna czterysta stron, ale dosyć ciężka przez twardą oprawę oraz wysokiej jakości biały papier.

Wigilia wśród łowców głów - Witold Palak

Papier jest taki a nie inny z racji fenomenalnych zdjęć, które, żeby nie przesadzić, zajmują około 1/3 objętości książki. Są duże, kolorowe i w bardzo dobrej jakości. Przeważnie są ułożone adekwatnie do aktualnie czytanej treści, jednak odniosłam wrażenie, że można by to zrobić dokładniej. Nie można jednak powiedzieć, żeby książka była przygotowana niestarannie gdyż widać, że w przygotowanie włożono dużo pracy i też myślę, że serca.

Podsumowując, „Wigilia wśród łowców głów” to kawał dobrej książki. Autor rzetelnie prowadzi czytelnika poprzez odbytą podróż przez Indie. Jego narracja jest interesująca, a sam Witold Palak wydaje się być całkiem w porządku gościem. Przy okazji nabył nieco wiedzy, z którą podzielił się pomiędzy kolejnymi opisywanymi przygodami. Serdecznie polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Wigilia wśród łowców głów
Tytuł oryginału: Wigilia wśród łowców głów
Autor: Witold Palak
ISBN: 9788381271844
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać