Literatura obyczajowa

Wieczna księżniczka – Philippa Gregory

Wieczna księżniczka autorstwa Philippy Gregory

Wieczna księżniczka
Philippa Gregory

Walka o koronę to nie przelewki, nikt tak dobrze tego nie wie, jak córka Izabeli Katolickiej, Katarzyna Aragońska, pierwsza żona sławnego Henryka VIII.

Zaczęłam trochę nie po kolei swoje lektury dotyczące władców Anglii. Najpierw przeczytałam Błazen królowej, książkę opowiadającą losy między innymi Krwawej Marii i Elżbiety I Wielkiej. Teraz zaś zagłębiając się w powieść Philippy Gregory Wieczna księżniczka, poznałam losy matki Krwawej Marii, czyli pierwszej żony Henryka VIII Katarzyny Aragońskiej.

Musze przyznać, że powieść była niezwykle wciągająca. Książkowa postać infantki hiszpańskiej była niesamowita i niezwykle waleczna. Niczym matka, nieustraszona Izabela Katolicka, Katarzyna zawsze miała wysoko uniesioną głowę bez względu na to, co gotował jej los, a ten wydawał się bawić z nią w „kotka i myszkę”. Gdy tylko uda jej się zrobić krok do przodu, to zaraz ktoś lub coś, cofało ją dwa kroki w tył.

Wszystko zaczęło się od przyjazdu do nowego kraju. Młoda i piękna hiszpanka z obietnicą zastania królową Anglii na początku musi zmierzyć się z pochmurną pogodą i chłodem, do jakiego nigdy nie nawykła. W sposób ordynarny poznaje swojego przyszłego teścia, który dosłownie wdziera się do jej komnat, aby wiedzieć, za jaką kobietą wydaje swojego pierwszego syna. Katarzyna wychodzi za mąż za Artura i chociaż mimo początkowej trudności ich miłość zakwitła i stała się szczera i prawdziwa, zarówno duchowo jak i fizycznie. Katarzyna i Artur snuli plany o przyszłych zmianach w królestwie, jakie nastaną wraz z ich koronacją, jednak tego nigdy nie udało się im dokończyć. Artur umiera trapiony chorobą, zaś na łożu śmierci wymusza od Katarzyny obietnicę. Każe przysiądź jej, że powie wszystkim, iż jest dziewicą on zaś był impotentem i tym samym wyjść za swojego młodszego brata Henryka. Katarzyna związana obietnicą robi tak jak kazał jej ukochany. Po wielu trudach, wychodzi za młodszego brata Artura, tym samym stając się królową Anglii. Zasiadając na tronie razem z rozpieszczonym i nieudolnym Henrykiem, Katarzyna staje się prawdziwą królową. To ona z początku dba o Anglię i zwycięża w walce Szkotów, kładąc kres ich potędze… jednak Henryk nie docenia takiej żony i każdy wie jak to się kończy.

Autorka wspaniale ukazała w książce prawdziwą siłę kobiety- wojowniczki. Katarzyna przez swoją nieugiętość i siłę, prezentowała się wspaniale zarówno, jako księżniczka jak i królowa. Podobała mi się również jej zmiana myślenia wraz z wiekiem. Katarzyna cechowała się nieugiętą wiarą w to, że jej Bóg jest Bogiem jedynym a Maurowie to barbarzyńcy, jednak po latach nie wszystko było dla niej tak kontrastowe.

Zapraszam do wspaniałej lektury, w której każdy z Was przeniesie się do niezwykłego świata dworskich intryg. Historia Katarzyny napisana ręką Philippy Gregory może nie koniecznie jest czystym odwzorowaniem życia infantki, jednakże wspaniałym obrazem silnej kobiety.

Informacje o książce

Tytuł: Wieczna księżniczka
Tytuł oryginału:  The Constant Princess
Autor: Philippa Gregory
ISBN:  9788324578849
Wydawca:  Publicat (Książnica)
Rok wydania: 2010

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać