Literatura obyczajowa

W sidłach kobiet – Aleksander Ławski

Recenzja książki W sidłach kobiet - Aleksander Ławski

W sidłach kobiet
Aleksander Ławski

Biedaczek! Mężczyzna zniewolony? „W sidłach kobiet”? Co za tytuł? Czy kobiety zastawiają sidła na mężczyzn? Czy traktują facetów jak zwierzynę łowną, na którą warto i trzeba zastawiać sidła? Na okładce książki Aleksandra Ławskiego miniaturki dwóch kobiet i on jeden, czyli walka! Zaczęłam czytać i nie pomyliłam się. Jest dokładnie tak, jak w tytule. Dwie kobiety zastawiają sidła, a mówiąc wprost – chcą usidlić, udomowić, czyli zawładnąć jednym atrakcyjnym mężczyzną. Jego atrakcyjność w oczach kobiet składa się z wielu elementów.

Główny bohater i narrator opowieści jest mężczyzną w średnim wieku, zbliżającym się do pięćdziesiątki. Ma za sobą nieudane małżeństwo zakończone rozwodem i dorosłą samodzielną córkę, a więc jako kandydat na męża jest teoretycznie człowiekiem wolnym. Podobno jest przystojny, atrakcyjny i męski… tak oceniają go kobiety, a i on sam siebie. Podobno jest doskonałym kochankiem, o czym nie pozwala zapomnieć czytelnikowi, namiętnie opisując swoje miłosne intymne wzloty. Jest lekarzem, co daje mu wysoką pozycję społeczną, ponadto jest właścicielem dobrze prosperującej firmy farmaceutycznej. Pieniądze, a nawet duże pieniądze posiada i wydaje, ale nie rozdaje ich lekką ręką. Podróże, spotkania, kolacyjki, w domu gosposia podająca obiad i wyprasowane koszule… Sielanka? Niekoniecznie. Bo kto zna choć trochę życie, wie, że konkurencja czuwa. Każda znajomość może okazać się podstępnym działaniem przeciwnika, a piękne kobiety mogą być tylko pułapką zawistnych biznesmenów. A tych kobiet w życiu głównego bohatera jest sporo. Dwie kobiety walczące o niego po zupełnie dwóch różnych stronach i w różnym stylu, a do tego przygodne znajomości, tenis z piękną instruktorką czy pseudo – terapia, która jest po prostu seansem seksu. Można tez przy okazji tej prostej fabuły zaobserwować, w jaki sposób dwie różne kobiety próbują osiągnąć swój cel i zdobyć, czyli złapać w sidła dojrzałego mężczyznę. On z kolei odnajduje w sobie tęsknotę za prawdziwą miłością i ciepłem domowego ogniska, choć trudno to wyczytać z jego działań. Bohater – narrator mówi „zastanawiam się, jaką rolę pełni seks w moim życiu, czy nie jest jakąś dominantą, której podporządkowuję swoje działanie”. Czytelnik na pewno nie ma wątpliwości, że tak właśnie jest. Wiele, bardzo wiele w tej książce kręci się wokół seksu właśnie. Nie wokół miłości, nie zaufania, ale właśnie seksu. Jest on też głównym kluczem do osiągnięcia celu przez walczące o mężczyznę kobiety. Dla mnie, czytelniczki przyzwyczajonej do wielowymiarowości powieści, jest to w pewnym momencie trochę nudne, żeby nie powiedzieć przerysowane. Ale takie jest prawo fikcji literackiej i standardów życia pewnych kręgach. Główny bohater tłumaczy to tak, że jest też człowiekiem bardzo wrażliwym, który nie chce urazić żadnej z kobiet.

Dla mnie osobiście bardzo ciekawa jest forma narracji, jakiej używa autor. Niby nic, a jednak inaczej… Nie zdradzając zbyt wiele, dodam tylko, że autor bardzo często używa w swojej powieści czasu teraźniejszego, jakby wszystko działo się dokładnie w chwili, gdy czytamy daną scenę. Sposób dość nowatorski i niezbyt często używany, ale jego plusem jest to, że przenosimy się w sam środek akcji. Język i sposób opisywanych wydarzeń wciąga do tego stopnia, że żal porzucić czytanie. Cóż z tego, jak po chwili sensownej akcji, sprawa znowu zaczyna kręcić się wokół seksu, podobnie jak w innych powieściach tego autora.

Gdzieś pod spodem, w drugiej głębszej warstwie książki rysuje się o wiele ciekawszy problem. Żaden człowiek nie chce być sam, niezależnie od płci, statusu majątkowego czy pochodzenia. Każdy szuka drugiej osoby. Ale też każdy robi to w inny, sobie tylko właściwy sposób. Okazuje się, że miłość i stabilizacja w pewnym momencie staje się dla wszystkich priorytetem. Ale jest też zaznaczony problem granic uczciwości, lojalności i prywatności w relacjach służbowych i prywatnych. Szkoda, że autor te warstwy powieści tak skutecznie kamufluje, przykrywając ją opisami scen „kanapowo – łóżkowych”.

Czy głównemu bohaterowi uda się wyplątać z sideł słabej płci, aby odnaleźć powoli tę jedyną kobietę, której szuka? Taką, która byłaby i przyjaciółką, i kochanką, i asystentką? W życiu na pewno nie jest to łatwe, ale się zdarza. Jak będzie na kartach powieści? A może autor zaskoczy innym rozwiązaniem… Tego wszystkiego można dowiedzieć się z końcowych kart książki.
Powieść Aleksandra Ławskiego czyta się lekko i przyjemnie. Sceny erotyczne, które pojawiają się często, nie są zbyt wulgarne i teoretycznie służą rozwojowi akcji, choć bez nich, a przynajmniej bez pewnej ich części, byłoby chyba ciekawiej i ambitniej.

Informacje o książce:
Tytuł: W sidłach kobiet
Tytuł oryginału: W sidłach kobiet
Autor: Aleksander Ławski
ISBN: 9788379428878
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać