Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry'ego Thorne'a - J. Michael Cleverley - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Biografie i wspomnienia

Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a – J. Michael Cleverley

Recenzja książki Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry'ego Thorne'a

Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a
J. Michael Cleverley

Z powodu zainteresowania historią II wojny światowej oraz wydarzeniami, które nastąpiły po niej, sięgnąłem po książkę J. Michael’a Cleverley’a Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a. Autor skupia się w niej na postaci wybitnego żołnierza fińskiego Lauriego Törni (ang. Larry Thorne) i wydarzeniach związanych z jego życiem. Dlatego też interesowało mnie to, co jest tak niesamowitego w tej osobie, iż poświecono jej nie tylko tą książkę, ale również inne.

Ta dość obszerna pozycja podzielona jest na wstęp oraz siedemnaście krótkich rozdziałów, w których chronologicznie ujęto wydarzenia z życia Larrego Thorne. Od jego narodzin w 1919 roku w Karelii po zaginiecie podczas akcji wojskowej „Shining Brass” na szlaku Hồ Chí Minha w Wietnamie w 1965 roku i pogrzeb na waszyngtońskim Cmentarzu Arlington w 2003 roku. Ujęto w nich przede wszystkim najważniejsze wydarzenia związane z jego historią, jako żołnierza oddanego swemu rodzinnemu krajowi jak również walce z komunistami. Począwszy od II Wojny Świtowej – Wojny Zimowej i Wojny Kontynuacyjnej między Związkiem Sowieckim, a Finlandią, podczas których zasłyną, jako odważny, wręcz szalony dowódca drużyny, i który zawsze szedł na czele swoich ludzi. Poprzez szkolenia w III Rzeszy, w których brał udział, aby lepiej służyć swojemu krajowi, a które, jako pewnego rodzaju skaza, stały się m.in. powodem jego późniejszych problemów po zakończeniu II wojny światowej. Poprzez ucieczkę z Finlandii, w której za przyczyną Związku Sowieckiego ścigano osoby zaangażowane w walkę z komunistami, przez Wenezuelę do Stanów Zjednoczonych. Skończywszy zaś na wstąpieniu do Armii Stanów Zjednoczonych i udział w działaniach NATO w Europie oraz wojnie w Wietnamie, w której jako oficer sił specjalnych – Zielonych Beretów zaginął podczas akcji.

Ukazując losy i postać Larrego Thorne J. Michael Cleverley opisuje również tło historyczne towarzyszące wszystkim wydarzeniom. Daje to możliwość prześledzenia przyczyn, jakie mogły stać za działaniami głównego bohatera oraz skutków, jakie na jego sytuacje wywarły wpływ. Jednakże autor książki, w nielicznych miejscach upraszcza tło historyczne lub pomija drobne szczegóły. Jednak nie umniejsza to całości dzieła.

Książka J. Michael’a Cleverley’a Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a napisana jest przejrzystym i prostym w odbiorze językiem, bez kwiecistych opisów, lecz przy zachowaniu pełnego kontekstu wydarzeń. Jest to pozycja, która wciąga czytelnika, który z zapartym tchem czeka na kolejną stronę, aby odkryć coś nieznanego i zrozumieć, kim był ten niezwykły, niezłomny żołnierz. Chronologiczny układ opisywanych wydarzeń dodatkowo ułatwia percepcję losów Larry’ego Thorne’a oraz osadzenie ich w kontekście całościowej historii II Wojny Światowej oraz Zimnej Wojny.

W tym miejscu można zadać sobie pytanie, co było niezwykłego w tym człowieku, iż stał się bohaterem tylu pozycji książkowych i zapadł w pamięć tylu pokoleniom nie tylko Finów, ale wszystkich, którzy go znali? Można powiedzieć za autorem książki, iż:

„ludzi tacy jak Larry Thorne żyją w rzeczywistości utkanej z legend.”

Jego postać pod względem umiłowania do własnej ojczyzny oraz brawury działań, można porównać do osoby rotmistrza Witolda Pileckiego, czy kapitana Władysława Raginisa. Był urodzonym żołnierzem, a wojna była jego chlebem powszednim – tym, co znał i kochał. Jak wspomina autor książki, Larry Thorne znajdował spokój i harmonię w środku bitwy, tam gdzie inni dostrzegali tylko strach i śmierć. Przy czym nie był typem amerykańskiego Rambo, lecz jako dowódca troszczył się o swoich ludzi i o ich życie. Jednakże jak każda legenda ma swoje ciemne strony, którymi w przypadku Larry’ego Thorne’a była „słaba głowa” i powiązana z nią awanturnicza natura.

Podsumowując, książka J. Michael’a Cleverley’a Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a jest historią niezwykłego człowieka-żołnierza, który kochał własną ojczyznę i nienawidził komunistów; osadzonej w realiach II Wojny Światowej oraz okresu powojennego pozycją wartościową. Książka tą przede wszystkim poleciłbym osobom interesującym się okresem II Wojny Światowej widzianym przez pryzmat bohaterów, którzy odcisnęli na niej swoje piętno, jako jej uczestnicy. Bohaterów, którym podobnie jak Cichociemnym, przyświecało jedno zawołanie „Tobie Ojczyzno”.

Informacje o książce:
Tytuł: Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a
Tytuł oryginału: Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a
Autor: J. Michael Cleverley
ISBN: 9788376742854
Wydawca: Replika
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content