Poradniki

Ty wybierasz cel – my pokazujemy drogę! – Sebastian Kotow, Brian Tracy

Recenzja książki Ty wybierasz cel – my pokazujemy drogę! - Sebastian Kotow, Brian Tracy

Ty wybierasz cel – my pokazujemy drogę!
Sebastian Kotow, Brian Tracy

Po książkę „Ty wybierasz cel – my pokazujemy drogę!” sięgnęłam z czystej ciekawości, czy będzie to kolejna pozycja napakowana dobrymi radami, które jedyne pokrycie mają w życiu autora, któremu się udało, a których przeniesienie na życie reszty świata jest mało realne?

Autorzy książki to osoby, które wyznaczają sobie cele, a następnie uparcie dążą do ich realizacji. To, co pomaga im trzymać się wyznaczonego kursu zebrali w kilku rozdziałach poradnika. Brian Tracy to osoba, której nie trzeba długo przedstawiać, ponieważ każdy, kto choć raz natknął się na coaching napotkał to nazwisko. Jest autorem książek tłumaczonych na wiele języków, które dotyczą rozwoju osobistego i dążenia do sukcesu. Prowadzi wykłady i seminaria, w których uczestniczą tysiące osób. Sebastian Kotow związany jest z szeroko pojętym biznesem – prowadzi zajęcia na uczelni, jest konsultantem i doradcą wielu polskich i zagranicznych firm. Prowadzi wykłady motywacyjne i związane z zaufaniem w biznesie.

Cztery rozdziały poradnika mają za zadanie zwiększyć poziom motywacji do działania i osiągania wyznaczanych celów. Pierwszy rozdział jest prezentacją zasad i metody wyznaczania celów. Dowiadujemy się z niego jak określać cele, które są możliwe w realizacji. Kiedy wiemy, co jest naszym marzeniem, warto podjąć 12 kroków, które doprowadzą nas do jego urzeczywistnienia. Wszystkie są pokrótce opisane i poparte przykładami z życia codziennego. Uczy to czytelnika wyznaczać cel, do którego realizacji dąży przez każde działanie, każdego dnia. Kolejny rozdział poświęcono na zachęcenie czytelnika do tego, aby poznał swoje prawdziwe powołanie, misję, do której został stworzony. Przywołane zostały pytania, które należy sobie postawić na drodze wyznaczania celu oraz te składniki osobowości, które budują podstawę motywacji do działania. Ostatnie dwa rozdziały mają za zadanie umocnić poczucie własnej wartości i wspierać w dążeniu do celu. Autorzy pokazują w nich jak bardzo ważna jest dyscyplina myślenia i wytrwałość w realizacji celu.

Struktura książki jest przejrzysta – kilka treściwych rozdziałów z wytłuszczonymi ważniejszymi treściami, do których łatwo wrócić w dowolnej chwili. Wplecione dialogi autorów na początku rozdziałów wprowadzają w ich treść. Każdy rozdział kończy się ćwiczeniem, którego wykonanie ma nas wzmacniać w dążeniu do celu. Ponadto przytaczane są inne materiały, do których warto zajrzeć. Są wśród nich książki i filmy motywacyjne – krótkie, bo kilkuminutowe, ale przypominają ważne zagadnienia z książki. Na końcu mamy miejsce na własne notatki, co w tego rodzaju poradnikach jest mile widziane.

Jest to książka, wobec której nie mam większych emocji. W czasie czytania czułam, że mogę osiągnąć wszystko, jest to tylko kwestia dobrego wyznaczania celów. Taka rola coachingu – działaj w oparciu o zdolności, które już posiadasz. Coaching ma nas doprowadzić do wydobycia tych zasobów, które mają nas wspierać w realizacji wyznaczonego celu. Wydaje mi się, że książka ta nie prowadzi do tak głębokiej autoanalizy. Być może wsparcie się proponowaną literaturą da lepsze efekty. Mimo tego, że w książce pojawiały się stwierdzenia, z którymi nie do końca się zgadzałam, to muszę przyznać, że niesie ona uniwersalne prawdy, które pojawiają się w innych naukach.

Książkę czyta się szybko i stanowi ona zastrzyk wiary w to, że można coś w życiu osiągnąć. Zapala do działania, i wszystko w niej jest takie proste, a wiara w siebie załatwi każdy problem. Ja póki co odkładam ją na półkę, ponieważ pobrzmiewa mi w głowie złote zdanie zasłyszane na jednym z wykładów na studiach: „co się szybko zapala, szybko gaśnie”, a tak miałam ze swoim zapałem po przeczytaniu tej książki.

Polecam tą książkę każdemu, kto wyznacza cele życiowe. Porządkuje ona myślenie i jest dobrym wprowadzeniem w głębsze poszukiwania. Nie oszukujmy się jednak – jeśli w kimś brak poczucia własnej wartości ma głębokie podłoże psychiczne, to przeczytanie kilku poradników nie pomoże mu się uporać z tym problemem, który ma istotne znaczenie w realizacji życiowych celów. Wymaga to większej i głębszej pracy.

Informacje o książce:
Tytuł: Ty wybierasz cel – my pokazujemy drogę!
Tytuł oryginału: Ty wybierasz cel – my pokazujemy drogę!
Autor: Sebastian Kotow, Brian Tracy
ISBN: 9788328319455
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać