Recenzje książek

Tuż za ścianą – Louise Candlish

Tuż za ścianą - Louise Candlish

Tuż za ścianą
Louise Candlish

Sąsiedzi, czasami są naszymi przyjaciółmi, bywają też znajomymi, z którymi wymieniamy grzecznościowe „Cześć, co słychać”, niestety mogą być też osobami, którzy zmieniają nasze życie w koszmar, niszczą nasz spokój. Mieszkając obok, ogromnie wpływają na nasze życie, na to, co się w nim dzieje, a także na nasze zdrowie i samopoczucie. Historię takiego właśnie najgorszego typu sąsiedztwa, opisuje w swojej książce Louise Candlish.

Życie na Lowland Way, uliczce położonej na obrzeżach Londynu, płynie mieszkańcom niemal sielankowo. Praktycznie wszyscy się znają, lubią, pomagają sobie nawzajem. Większość rodzin mieszka w przepięknych, okazałych willach. W każdą niedzielę na ulicy organizują wspólne zabawy dla dzieci. Życie płynie idyllicznie do czasu, aż umiera jedna z sąsiadek, przemiła starsza pani a na jej miejsce wprowadzają się Darren i Jodie. Mężczyzna jako najbliższy krewny zmarłej kobiety odziedziczył po niej dom i postanowił w nim zamieszkać, razem ze swoją partnerką. Okazują się oni zupełnie odmienni od reszty społeczności, są głośni, szczególnie w nocy słuchają muzyki na całą moc odbiornika, zaczynają uciążliwy remont, a co więcej urządzają na swojej posesji komis samochodowy, przy okazji zajmując niemal wszystkie dostępne miejsca do parkowania przy ulicy. Życie mieszkańców, szczególnie bezpośrednich sąsiadów zaczyna zmieniać się w koszmar. Oczywiście na początku wszyscy starają się rozmawiać z Darrenem i Jodie, tłumaczyć, że ich zachowanie jest uciążliwe dla innych, jednak żadne logiczne argumenty zdają się do nich nie docierać. Jak nic, konflikty wisi w powietrzu. Napięcie na Lowland Way nasila się jeszcze bardziej, gdy pewnego sobotniego poranka dochodzi do tragedii, która wstrząsa całym sąsiedztwem. Pod rusztowaniem ginie Amy. Zaczyna się śledztwo i jak to bywa w takich sytuacjach, każdy ze społeczności na swoje „typy” i sugestie dla policji. Detektywni jednak nie do końca zgadzają się z „wyrokiem” mieszkańców, mają wręcz zupełnie inne zdanie. Ku zaskoczeniu i dezaprobacie sąsiedztwa, nie do końca wierzą w winę Darrena. Czy mają rację? A może mężczyzna tak sprytnie się kryje i udaje niewinność?

Historia przedstawiona w książce jest ciekawa. Bardzo spodobał mi się sposób przedstawienia bohaterów, którzy są naprawdę różnorodni. Poznajemy ich z bliskiej perspektywy, wgłębiamy się też w relacje panujące między nimi. Choć na pierwszy rzut oka, są ze sobą bardzo zżyci, pomocni, to jednak po głębszym poznaniu okazuje się, że do ideału niektórym brakuje bardzo dużo. Tak jak na początku, byli niezwykle pomocni względem siebie, tak w okresie problemowym zaczynają się bardziej martwić o swoje racje i upodobania. Książką ogólnie została napisana dobrze. Lekko się ją czytało, jednak zabrakło mi tego czegoś, co sprawia, że nie mogę się oderwać ani na chwilę, że z każdą stroną coraz bardziej ciekawi mnie, co się stanie dalej. Tutaj było to raczej takie czytanie, aby przeczytać. Niby „Tuż za ścianą” nie jest złe, szkodo odkładać, bo może jednak się rozkręci, przecież jest potencjał, ciekawy motyw przewodni. Jednak problem jest taki, że się nie rozkręca. Praktycznie do samego końca jest ten sam poziom zainteresowania, mocno umiarkowany. A do tego samo zakończenie, które szczerze mówiąc, miałam nadzieję, że mocno mnie zaskoczy, jak to zwykle bywa w thrillerach psychologicznych, było niezadowalające. Nie mogę Wam oczywiście zdradzić, jakie, bo nie o to tutaj chodzi, ale ja byłam mocno zaskoczona, niestety negatywnie.

Zastanawiam się teraz tak naprawdę, czy książką jest godna polecenia i muszę przyznać, że nie wiem. Faktem jest na pewno, że czyta się ją lekko, została dobrze napisana, ogólny zarys historii jest ciekawy, ale brakuje jej tego czegoś. W tym przypadku myślę, że chyba najlepiej samemu po nią sięgnąć i przekonać się, czy będziecie mieli podobne odczucia jak ja, czy może wręcz przeciwnie. Zachwycicie się historią mieszkańców Lowland Way i będziecie razem z nimi przeżywać dramaty i zamieszanie, jakie wprowadziło w ich życie pojawienie się na ulicy Jodie i Darrena.

Informacje o książce:
Tytuł: Tuż za ścianą
Tytuł oryginału: Those People
Autor: Louise Candlish
ISBN: 9788328714953
Wydawca: Muza
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać