Literatura młodzieżowa

Top Modelka – Meg Cabot

Recenzja książki Top Modelka

Top Modelka
Meg Cabot

Jedna z tych książek, które na pierwszy rzut oka są banalne, przyjemne i nieco… głupawe. O, taki sobie kolejny romansik dla nastolatek, literatura niezbyt poważnych lotów. Jednak tu trzeba sobie dać na wstrzymanie, zanim się oceni. Nie zawsze jest tak prosto, jak się może nam wydawać. Meg Cabot jest jedną z tych autorek, które wciąż szukają czegoś nowego i już w niejednym gatunku literackim narobiła zamieszania. Tak jest i teraz. Za pomocą prostej historii rzuca na kolana i można śmiało powiedzieć, wyprzeda niektóre fakty i odkrycia.

Emerson Watts jest zwykłą, nieskomplikowaną nastolatką. Całymi godzinami surfuje w Internecie, kłóci się z młodszą siostrą i przysypia na co nudniejszych lekcjach, jest zakopana po uszy w książkach i jednocześnie zadowolona ze swojego życia. Ta niewysoka brunetka jest chyba najbardziej typową ze wszystkich przeciętnych nastolatek, nosi rozmiar nieco większy niż XS, nie interesuje się modą, a poza tym jest do bólu świadoma swoich niedoskonałości i wad. Szczególnie teraz, kiedy ikoną mody jest Nikki Howard, piękna, wysoka i super-szczupła top modelka, której kariera rozwija się z prędkością światła. Wszystko jest dobrze do dnia, kiedy obie dziewczyny wybierają się na otwarcie jednego z okolicznych centrów handlowych. Na skutek splotu okoliczności, w jednym czasie pojawiają się na występie młodej gwiazdy muzyki, Gabriela Luny. Krótko po występie zdarza się coś pozornie niemożliwego. Jeden z wielkich telewizorów plazmowych zawieszonych pod sufitem spada. Prosto na Emerson…

Dziewczyna budzi się. Nie do końca pamięta co i jak się stało, ale widok rodziców uspokaja ją nieco. Przynajmniej żyje. Podświadomie czuje, że coś jest nie tak, ale nie jest przytomna na tyle, by zastanowić się nad tym dłużej. Prawda spada na nią jak grom z jasnego nieba… lub plazma z sufitu. Emerson nie jest w swoim ciele! Tylko jak to możliwe, że kiedy patrzy w lustro zamiast swojej twarzy widzi… Nikki Howard?!

Co stało się z Emerson i Nikki? Dlaczego Em nie jest w swoim ciele? Jakie będą tego konsekwencje? Czy życie modelki jest naprawdę takie świetne, jak do tej pory myślała Em? Co ze starym życiem Emerson i jej przyjacielem? Czy dziewczynie uda się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości, wśród błysku fleszy i oddechu paparazzo na karku?

Przyznam szczerze, że całość jest dla mnie zaskakująca. Nie spodziewałam się takiej akcji i zwrotów wydarzeń. Co chwila pojawiał się nowy wątek, który zaskakiwał mnie i wzbudzał jeszcze większe zainteresowanie ciągiem dalszym. Pani Cabot po mistrzowsku opisuje całość, bez problemu pokazując Czytelnikowi jakąś nową rzeczywistość, prawdopodobną przyszłość i jej konsekwencje. Z drugiej strony ukazane jest też, że nie zawsze sława jest tak dobra, jak może się nam wydawać. Książka uczy doceniać to, co posiadamy, bo za chwilę i to może się zmienić.

Uwielbiam pióro Pani Cabot, więc całość jest dla mnie płynna, łatwa w odbiorze i szalenie miła. Z każdą nową książką poznajemy inne oblicze tej autorki, a ona zaskakuje dogłębnie. Ten cykl jest po raz kolejny inny, bo jeszcze nie spotkałam się, by Meg Cabot wzięła na warsztat coś oklepanego czy powielonego setki razy na tysiące sposobów. Dlatego wielkie brawo dla autorki i chylę czoła przed kunsztem literackim.

Po raz kolejny jestem na tak! Książka trudna w swojej prostocie, niebanalna i inna. Na tyle inna, by zaciekawiać, wzbudzać zachwyt i łzy. Oby pojawiało się więcej takich książek.

Informacje o książce:
Tytuł: Top Modelka
Tytuł oryginału: Airhead
Autor: Meg Cabot
ISBN: 9788324131396
Wydawca: Amber
Rok: 2008

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać