Popularnonaukowe

O sztuce opowiadania – Christel Oehlmann

O sztuce opowiadania Christel Oehlmann

O sztuce opowiadania
Christel Oehlmann

W dzisiejszych czasach wydajemy coraz więcej pieniędzy na wszelkiego rodzaju szkolenia umiejętności miękkich typu kurs asertywności, zarządzania czasem czy też autoprezentacji. Podstawą tego, byśmy zostali zauważeni jest nasz sposób wypowiadania się. Piękną, kwiecista mową możemy zwrócić uwagę niejednej osoby.

Właśnie powyższy temat, temat opowiadania, podejmuje w swojej książce O sztuce opowiadania. Jak snuć opowieści, prawić baśnie, gawędzić i opowiadać historie. Vademecum praktyka, Christel Oehlmann. Autorka urodziła się na Mazurach. Jest osobą wszechstronnie wykształconą. Studiowała germanistykę, historię, teatrologię oraz psychologię. Napisana przez nią książka jest jakby poradnikiem, który jest podzielony na 4 części. W pierwszej z nich Oehlmann podejmuje tematykę opowiadań o samej sobie. Zwraca uwagę na to, że aby nauczyć się sztuki opowiadania trzeba wrócić niejako do przeszłości. Cofnąć się do lat dzieciństwa i przypomnieć sobie z jaką swobodą snuliśmy opowieści opierając się wyłącznie na własnym doświadczeniu. Ta część pozwala człowiekowi przypomnieć, lub odnaleźć w sobie takie cechy jak zaufanie, pewność siebie, elastyczność itp. Drugi rozdział książki poświęcony jest już konkretnym wskazówkom, które pomogą nam w tym by nasze opowiadanie, lub wypowiedź wzbudziły zainteresowanie słuchaczy. Trzecia część porusza zagadnienie baśni. Pisarka w tym rozdziale wskazuje m.in. na terapeutyczna rolę jaką może spełniać baśń. W czwartym rozdziale, autorka przywołuje błędy i nadużycia, jakie popełniane są najczęściej podczas przemówień.

Książkę tę powinna przeczytać naprawdę każda osoba, której zależy na tym, by jej wypowiedzi były zrozumiałe i ciekawe dla odbiorców. Podręcznik ten mogą wykorzystać osoby pracujące z dziećmi, pedagodzy, psycholodzy, a nawet rodzice. 90 ćwiczeń zaproponowanych w książce można wykorzystać zarówno do podnoszenia własnych umiejętności językowych jak i zastosować jako formę zabawy, a zarazem nauki przy pracy z dziećmi. Dodatkowo wiarygodność proponowanych metod podnosi fakt, iż odnoszą się one do doświadczeń życiowych autorki książki, czyli przywołuje ona własne wspomnienia z dzieciństwa. To sprawia, iż Czytelnik może bardziej zapamiętać dane ćwiczenia i uwierzyć w ich powodzenie. Kolejnym atutem tego podręcznika jest odwoływanie się pisarki do własnej praktyki zawodowej. Nie raz opisuje ona to, w jaki sposób zastosowała dane ćwiczenie i jaki ono przyniosło skutek. Powoływanie się na inne książki i baśnie, wskazuje na bogatą znajomość tematyki poruszanej pozycji. Wszystkie te cechy utwierdzają Czytelnika w tym, iż książka ta jest wspaniałym źródłem informacji, dającym możliwość wykorzystania wiedzy w praktyce.

Podręcznik choć na początku może sprawiać wrażenie trudnego do czytania, gdyż niektóre słowa mogą wydawać się niezrozumiałe, to już po przeczytaniu kilku stron owo wrażenie znika. Czytając książkę od razu wykonywałam prezentowane ćwiczenia, lub zastanawiałam się nad treścią przekazywaną przez autorkę i dochodziłam do takich samych wniosków, które ona sama starała się przekazać w podręczniku.

Książkę polecam naprawdę każdemu. Pozycja ta powinna stać na półce osoby, która chce dobrze prezentować się wśród innych nie tylko na płaszczyźnie zawodowej ale także i prywatnej.

Informacje o książce

Tytuł: O sztuce opowiadania. Jak snuć opowieści, prawić baśnie, gawędzić i opowiadać historie. Vademecum praktyka
Tytuł oryginału: Einfach erzählen: ein Übungsbuch zum Erlernen des freien und des gestalteten mündlichen Erzählens
Autor: Christel Oehlmann
ISBN: 9788378500292
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Impuls”
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać