Miecze cesarza - Brian Staveley - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Fantastyka

Miecze cesarza – Brian Staveley

Recenzja książki Miecze cesarza - Brian Staveley

Miecze cesarza
Brian Staveley

Miecze cesarza” to pierwsza część trylogii „Kronika Nieciosanego Tronu” autorstwa Briana Staveleya. Otwiera się przed nami fantastyczny świat cesarstwa Annuru. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir intryg i walk śledząc losy trójki Bohaterów – Valyna, Kadena i Adare.

Umiera cesarz. Zostaje zamordowany w ramach spisku mającego obalić panowanie jego rodziny w Annurze. Jego dwóch synów i córka, główni Bohaterowie, są w niebezpieczeństwie i muszą chronić swoje życie, ale chcą też odnaleźć morderców ojca i utrzymać tron. Każde z nich znajduje się w innej części świata, bez możliwości kontaktu z pozostałą dwójką. Historia biegnie kilkoma ścieżkami jednocześnie, a wątki uzupełniają się tworząc barwną mozaikę intryg.

Kaden jest dziedzicem Nieciosanego Tronu. Obecnie przebywa jednak w Ash’klanie – klasztorze zakonu Shinow na końcu świata. Został tam wysłany osiem lat wcześniej, aby przygotowywać się do roli cesarza. Nie uczy się tam jednak polityki i taktyki. Praktykuje duchowe ćwiczenia, które czasem wydają się pozbawione sensu i nieistotne dla jego przyszłości, ale mają swoje ukryte znaczenie, które Kaden będzie odkrywał. Nieświadomy sytuacji w stolicy, skupia się na zadaniach narzuconych mu przez surowego nauczyciela i próbuje przyswoić jego nauki.

W tym samym czasie jego mlodzy brat Valyn przebywa na wyspach Qirin, setki mil dalej. Szkoli się tam na żołnierza najbardziej elitarnej jednostki świata – Kettralu. Jego dni wypełnione są morderczym treningiem, ćwiczeniami fizycznymi i próbnymi walkami. On jednak, w przeciwieństwie do Kadena, szybko dowiaduje się o śmierci swojego ojca. Jest też świadomy, że był to zamach. Pragnie obronić swojego brata Kadena, musi jednak pozostać na wyspach, przynajmniej do czasu ostatecznego żołnierskiego testu – Próby Hulla. Valyn szybko orientuje się, że jego życie też może być zagrożone. Zaczynają dziać się wokół niego rzeczy, które trudno określić przypadkami. Wraz z przyjaciółką Ha Lin próbują rozwiązać zagadkę.

Najstarsza z rodzeństwa – Adare, przebywa w stolicy. Ona jedyna z rodzeństwa jest w pobliżu, gdy jej ojciec zostaje zamordowany. Tuż przed śmiercią wyniósł córkę do rangi ministra finansów. W Annurze nie jest kobiecie łatwo rządzić, ale Adare zdecydowana jest podołać temu trudnemu zadaniu. Ponadto chce pomścić śmierć swojego ojca i znaleźć odpowiedzialnych za spisek, mający na celu pozbawienie jej rodziny władzy. Zostaje wciągnięta w polityczne intrygi i krok po kroku próbuje wymierzyć sprawiedliwość.

Choć narracja przeplata się i ukazuje trzy wątki dziejące się w zupełnie różnych miejscach, wszystko jest jasne i czytelne. Akcja dzieje się wartko, a książka trzyma w napięciu. Skomponowanie jednej historii z trzech mniejszych opowieści o różnych Bohaterach dodaje „Mieczom cesarza” dodatkowego smaku. Opisy są barwne i przemawiają do wyobraźni, nie brakuje też zarówno złotych myśli, jak i momentów zabawnych. Świat Annuru wciąga, Bohaterowie stają się Czytelnikowi bliscy. Ciężko się oderwać od lektury, a po skończeniu jednego rozdziału, aż chce się zacząć czytać kolejny. Strona po stronie intryga rozwija się, pojawiają się zwroty akcji i niespodziewane wydarzenia. Również bohaterowie opisani są w sposób, który sprawia, że naprawdę ożywają. Poznajemy ich myśli, odczucia i obawy, widzimy ich zmagających się z niewiarygodnymi trudnościami. W „Mieczach cesarza” nie brak też odrobiny magii. Lokalne wierzenia obejmują nieśmiertelnych Csestriimow, pojawiają się ludzie o nadprzyrodzonych zdolnościach i niesamowite zwierzęta. Nie jest tego na tyle dużo, żeby zdominować akcję, ale dość, by dodać jej dodatkowej iskry.

Styl przypomina nieco Georga R.R. Martina, choć w trochę lżejszej wersji – opisy nie są aż tak dosadne, a wątki mniej zawikłane. Świat przestawiony jest jednak bogaty, a opowieść wciągająca. „Miecze cesarza” to bardzo dobra lektura dla miłośników fantastyki o dość krwawym i lekko politycznym zabarwieniu ze szczyptą magii. Skończywszy pierwszą część, pomyślałam, że nie mogę doczekać się, żeby zacząć czytać drugą.

Informacje o książce:
Tytuł: Miecze cesarza
Tytuł oryginału: Emperor’s Blades
Autor: Brian Staveley
ISBN: 9788378189
Wydawca: Rebis
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content