To nie może być prawda - Hanna Dikta - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura kobieca

To nie może być prawda – Hanna Dikta

Recenzja książki To nie może być prawda - Hanna Dikta

To nie może być prawda
Hanna Dikta

Pamiętając lekturę książki „We troje” Pani Hanny Dikty, bardzo się ucieszyłam, gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania nowej powieści autorki – „To nie może być prawda”. Pełna dobrych przeczuć i ekscytacji zabrałam się do czytania i szczerze mówiąc, nie zawiodłam się. Książkę zaliczam do tych, które z jednej strony chciałoby się przeczytać na raz, a z drugiej trochę szkoda bo potem nie będzie co czytać. Taką walkę toczyłam ze sobą podczas lektury. Ostatecznie podzieliłam ją sobie na dwa wieczory.

A o czym jest powieść, co nas może w niej zachwycić i pochłonąć? Jest to historia kobiety, która jest szczęśliwą mężatką. Jej mąż zdolny i szanowany lekarz bardzo ją kocha. Ma również przyjaciółkę z czasów studiów, którą traktuje jak siostrę oraz pracę którą lubi. Życie zdawałoby się idealne, do pełni szczęścia brakuje jej tylko dziecka. Wszystko układa się dobrze do momentu w którym daje znać o sobie przeszłość. Małgorzata wraz z przyjaciółmi ze studiów postanawiają odwiedzić dawnego wykładowcę, Krzysztofa z którym bohaterka przeżyła burzliwy romans. Mężczyzna jest umierający, na łożu śmierci dzieli się z kobietą tajemnicą, która sprawia, że jej poukładane życie, bezpieczny świat rozpada się na w drobny mak. Jeden mały epizod z przeszłości daje o sobie teraz znać i może zmienić życie naszej bohaterki na zawsze. Przede wszystkim skrzętnie ukrywana zdrada musi wyjść na jaw w obecnych okolicznościach, Małgorzata nie może sobie poradzić z sytuacją w której została postawiona. Na szczęście przyjaciółka Anka bardzo ją wspiera. We dwie stawiają czoła zaistniałej sytuacji.

Oprócz wątku zdrady, książka porusza wiele innych problemów z którymi przychodzi nam się mierzyć. Mamy tutaj opis wielkiej przyjaźni i oddania drugiej osobie, ale też smutniejsze historie: brak wiary w siebie, toksyczne relacje z rodzicami, utratę ukochanej osoby. Autora stworzyła świetną powieść, z jednej strony czyta się ją bardzo lekko – szczególnie początek, który nie zapowiada tak drastycznego przebiegu wydarzeń, z drugiej porusza ważne tematy, które niekoniecznie sprawiają, że chce się śmiać. Jednak mimo ciężkiej sytuacji bohaterki, powieść zostaje do końca utrzymana w dość humorystycznym stylu, w drugiej części jest to co prawda już bardziej czarny humor ale napisany z ogromnym wyczuciem.

Spodobał mi się sposób w jaki Pani Hanna wykreowała bohaterów, każdy z nich jest inny. Małgorzata, mimo tego, że bardzo mi jej było szkoda i nie życzyłabym nikomu losu takiego jaki ją spotkał, wydała mi się mało sympatyczna. Nie potrafiła docenić szczęśliwego życia, które wiodła u boku męża. Druga bohaterka to Anka, nowoczesna kobieta lubiąca się zabawić z przygodnie poznanym mężczyzna, nie potrafi odnaleźć się w związkach, dlatego za każdym razem, gdy zaczyna dziać się co poważniejszego, zaczyna wchodzić na kolejny poziom, dziewczyna ucieka. Wszyscy myślą, że ona po prostu nie chce pakować się w bliższe relacje z mężczyznami, jednak okazuje się, że podłoże jej problemu sięga dużo głębiej. Alicja koleżanka z pracy, kolejna doświadczona przez los kobieta oraz wreszcie Marcin, mąż idealny. Serio idealny! Dba o żonę w każdej sytuacji, zabiera na kolacje, zrobi śniadanie, obsypuje kwiatami, a do tego nie ma nic na sumieniu Myślę, że taki przekrój bohaterów sprawia, że każdy z nas może znaleźć osobę z którą się identyfikuje, albo która jest mu bliska.

Podsumowując, „To nie może być prawda” jest książką zdecydowanie wartą polecenia. Co prawda motyw przeszłości dającej o sobie znać po latach powtarza się w kilku książkach, tutaj jednak jest opisany w sposób dający do myślenia i skłaniający do refleksji. Wydaje mi się, że dzieje się tak dlatego, że autorka unika zbędnych ubarwień, bohaterowie są osobami, które możemy spotkać na co dzień obok nas. A pod koniec powieści akcja potoczyła się zupełnie inaczej niż to przewidziałam. Autorka zastosowała ciekawy zabieg otwartego zakończenia, czym stworzyła sobie furtkę do kolejnego tomu. Mam nadzieję, że tę furtkę wykorzysta i wkrótce poznamy dalsze losy bohaterów.

Informacje o książce:
Tytuł: To nie może być prawda
Tytuł oryginału: To nie może być prawda
Autor: Hanna Dikta
ISBN: 9788381162708
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content