„To jest Afryka. Normalność inaczej” to bardzo interesujący zbiór informacji etnograficznych i antropologicznych. Elżbieta i Piotr Hajdukowie skupiają się na literaturze podróżniczej. Poznają kultury mniej nam znane, by móc o nich opowiedzieć. I taka właśnie jest ta książka. To przede wszystkim próba przybliżenia nam kultury i mentalności ludzi zamieszkujących tereny Ghany, Togo i Beniny. I choć wydaje się, że na całym świecie cywilizacja rozwinęła się wystarczająco dobrze, wystarczy odbyć podróż z autorami, by zdać sobie sprawę, że mimo tego, nadal istnieją miejsca w Afryce przesiąknięte życiem duchowym i spirytualnym.
Elżbieta i Piotr Hajdukowie spędzili czas wśród plemion w Ghanie, Togo i Beninie, by poznać ich kulturę. Dzięki temu mamy możliwość, my jako czytelnicy, dowiedzieć się wielu, mało znanych zwyczajów tych ludzi. Książka niesie ze sobą wiele ciekawostek, ale również rzeczy i spraw ważnych. Mamy możliwość dowiedzieć się jaka hierarchia panuje wśród plemion i rodów, jak postrzegają śmierć, co jest znakiem zamożności wśród ludzi, a nawet jak mieszkańcy oszukują turystów na sprzedaży pamiątek. Cywilizacja przeplata się tam z tradycją, dlatego ich życie jest tak interesujące i „kolorowe”. Bardzo ciekawe jest także przedstawienie historii z życia konkretnych osób. Autorzy spisali wiele historii mieszkańców, aby jeszcze dokładniej przybliżyć ich kulturę i postrzeganie rzeczy. Mamy możliwość poznać np. historię kobiety, której umiera mąż. I tak jak w naszej tradycji to żona odpowiada za pochówek, tak tam jej wybranek w momencie śmierci przestaje do niej należeć.
„[…] Jeszcze niedawno i ona każdego ranka biegła na przystań, aby pomóc mężowi w rozładunku. Choć sama pochodzi z głębi lądu, trzydzieści lat spędziła z nim na wybrzeżu. Pokochała to życie pełne powitań i pożegnań, kiedy Kodżi wyruszał na połów w swojej kruchej łupinie. Były tak oczywiste, niezmienne, jak zachody i wschody słońca. Ale już go więcej nie przywita. Dwa tygodnie temu pożeglował samotnie w ostatnią podróż bez powrotu. Z chwilą zgonu ustało jej prawo do męża. Już do niej nie należy. Zgodnie z tradycją Kodżi jest teraz własnością swojej matki, braci i sióstr. To oni zdecydują o wszystkim co dotyczy pogrzebu […] Nieważne, że twój mąż żył z tobą przez ostatnie czterdzieści lat. Nieistotne, że od dnia ślubu nie oglądał rodziców czy braci. W momencie śmierci i tak wraca do nich, do rodziny, w której przyszedł na świat. Oni uzgadniają szczegóły pochówku. Do nich należy decydujący głos w tej sprawie. Nie do żony ani nie do dzieci. To miejscowe prawo, którego przestrzegają nawet ghańskie sądy”.
Książka zawiera dodatkowo bardzo wiele, kolorowych zdjęć. Autorami są między innymi Elżbieta i Piotr Hajdukowie, co moim zdaniem czyni tą książkę jeszcze cenniejszą. Oni oprowadzają czytelnika po miejscach nieznanych, nieturystycznych. Tak aby przedstawiana kultura była jak najprawdziwsza. Okładka jest kolorowa i zachęca do czytania. Wiele zdjęć, fotografii czy rysunków dodaje wielu walorów. Myślę, że zawartość książki jest tak samo kolorowa jak kultura, która jest w niej przedstawiona.
Bardzo ciekawi mnie etnografia. Dzięki niej można dowiedzieć się wiele o grupach etnicznych. Ich kultura zostaje poddana analizie i opisom. Myślę, że śmiało można zaliczyć „To jest Afryka. Normalność inaczej” do tego rodzaju tekstów. Choć autorzy nie poddają analizie kultury mieszkańców Ghany, to w konkretny i zwarty sposób starają się opisać i przybliżyć czytelnikom ich tradycje. Takie książki są, moim zdaniem, bardzo wartościowe. Dzięki nim poznajemy odległe zakątki tego świata. Możemy na chwilę przenieść się, wraz z autorami, do tamtych miejsc i chociaż w niewielkim stopniu zobaczyć jak wygląda życie innych mieszkańców tej planety.
Uważam, że ta pozycja to „must have” dla osób lubiących czytać o innych kulturach. Tak barwnej i dobrze napisanej książki o innym kraju dawno nie miałam w rękach. Polecam ją każdej osobie, która lubi poznawać i dowiadywać się nowych, interesujących rzeczy o dalekich miejscach. Nie pożałujecie. Książka warta każdej minuty spędzonej przy czytaniu.
Informacje o książce:
Tytuł: To jest Afryka. Normalność inaczej
Tytuł oryginału: To jest Afryka. Normalność inaczej
Autor: Elżbieta i Piotr Hajdukowie
ISBN: 9788381275118
Wydawca: Bernardinum
Rok: 2021