Literatura piękna

Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej – Thomas Hardy

Okładka książki Tessa d'Urberville. Historia kobiety czystej - Thomas Hardy

Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej
Thomas Hardy

„Clare postanowił, że nigdy jej nie pocałuje, dopóki nie uzyska jej zgody, widząc jednak Tessę w roboczej sukience z zawiniętymi rękawami, w której ślicznie wyglądała, z włosami niedbale upiętymi na głowie, zanim po skończonej pracy będzie je mogła ułożyć, zapomniał o swym postanowieniu i na sekundę przytulił usta do jej policzka”

Ten, przepełniony uczuciem, cytat doskonale odzwierciedla charakter tej książki. Mimo bardzo długich zdań, w których, przyznam szczerze, często można się pogubić, nie traci się głównego wątku. Co jest nie lada wyzwaniem.

Thomas Hardy i jego powieści, w tym niniejsza „Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej” to klasyki światowej literatury pięknej. Autor, który tworzył w XIX wieku, przełamywał konwencje, łamał tabu. Mówił o rzeczach trudnych i z ogromną refleksją przelewał historie na papier. Jego poetycki język krytykujący społeczne konwenanse był czymś nowym i z pewnością niesamowicie intrygującym.

Tessa…” to, myślę, że mogę tak ją określić, powieść tragiczna. Młoda bohaterka wpada w ciąg wydarzeń, którym nie może zapobiec. Jej ojciec przekonany o szlacheckim pochodzeniu zaczyna się z tym obnosić. Rodzice wysyłają ją do krewnych. Tam poznaje Aleca, któremu wpada w oko. Wszyscy liczą na ich ślub. Jednak bohaterka zostaje zgwałcona. Wiadomo jak w tamtych czasach podchodzono do takich wydarzeń. To ogromny wstyd dla dziewczyny. Zmuszona jest rozpocząć nowe życie. W późniejszej części powieści Tessa poznaje Angela Clare’a. Pojawia się u bohaterki ogromne wahanie. Czy wyznać prawdę? Aby poznać odpowiedź polecam przeczytać tę ponadczasową książkę.

To co mnie urzekło najbardziej to język i bardzo oryginalny sposób opowiadania historii. Thomas Hardy przepięknie manewruje uczuciami czytelników. Nawet po tylu latach to wciąż działa. Z tą różnicą, że w dzisiejszych czasach nikt nie dziwi się na zawarte w tej książce treści. Powieść skrywa wiele emocji. Możemy docenić delikatność i subtelność, ale trzeba pamiętać, że po drugiej stronie otrzymujemy brutalność. Autor dobiera emocję do danego wydarzenia. Dlatego tak wiele odczuwamy czytając jego dzieła. To miara niesamowitej twórczości. Książka niesie ze sobą przesłanie i ogromną lekcję. Tak naprawdę to wzruszająca i nieskazitelnie piękna opowieść pokazująca, że nie wszystko jest czarno-białe.

„Jedna ze stu najważniejszych książek wszech czasów! Otwarty portret seksualnej hipokryzji społeczeństwa epoki wiktoriańskiej”

Ten cytat umieszczony został na okładce. I muszę przyznać, że jest idealny w odniesieniu do tej fabuły. Wiele osób, z którymi rozmawiam o literaturze pięknej uważa, że to typowe romanse i nic więcej. Ta książka jest dowodem na to, że są w błędzie. Ta ponadczasowa historia przedstawia przede wszystkim podejście XIX-wiecznego społeczeństwa do zranionych kobiet, seksu i wielu innych tematów tabu. Uważam, że miłość jest tu tylko tłem. Najważniejsze jest przedstawienie hipokryzji społeczeństwa i ukazanie wartości moralnych tamtych lat.

Trzeba jednak wspomnieć, że to trudna historia. Bardzo długie zdania, szczególny język i wiele opisów sprawiają, że nie jest to lektura dla osób lubiących odpoczywać podczas czytania. To historia, która podważa wiele aspektów naszego życia, pozwalająca na chwilę refleksji i emocjonalnych uniesień. Uwielbiam literaturę piękną i ta zdecydowanie skradła moje serce, choć czytałam ją wolno i chłonęłam każdą chwilę, którą mogłam przy niej spędzić. To niesamowite odkrycie pozwoliło mi zrozumieć, chociaż w pewnym stopniu, mentalność poprzednich lat. Dzięki niej mogłam podać w wątpliwość swoje wartości i przeanalizować je na nowo.

Bardzo na plus jest okładka. Choć jest w typowych kobiecych tonach, to ta subtelność bardzo przyciąga. Cała seria musi być przepiękna. Ta wersja okładki jest częścią cyklu Klasyka Literatury. Dodatkowo wewnątrz książki znajdują się biało-czarne obrazki, które podpisane są fragmentami z opowieści. To miłe urozmaicenie. Tym bardziej że książka liczy ponad 400 stron i pisana jest bardzo małym drukiem. Pozwala to na chwilowy odpoczynek. Spis treści podzielony został na rozdziały odpowiadające kolejnym etapom w życiu Tessy. Ciekawe rozwiązanie.

Polecam tę książkę każdej osobie, która ceni ambitną literaturę, która pozwala na rozważania nad ludzkim życiem. Polecam tym, którzy uwielbiają się wzruszać i potrafią współodczuwać z bohaterem. Ta smutna historia daje możliwość poznać bohaterkę i być z nią w trudnych emocjach. „Tessa d’Urberville” po prostu przenosi w inny wymiar.

Informacje o książce:
Tytuł: Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej
Tytuł oryginału: Tess of the d’Urbervilles: A Pure Woman
Autor: Thomas Hardy
ISBN: 9788366989863
Wydawca: Replika
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać