Recenzje książek

Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei – Paweł Zgrzebnicki

Recenzja książki Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei - Paweł Zgrzebnicki

Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei
Paweł Zgrzebnicki

Papua, Nowa Gwinea już same te nazwy kojarzą się tak egzotycznie, że trudno mi nawet teraz wyobrazić sobie podróż w tamte rejony. Dlatego tak bardzo za każdym razem cieszę się, że mogę wziąć do ręki książkę – reportaż, który zaprowadzi mnie do ziem nieznanych i tajemniczych i odkryć przede mną rąbka tajemnicy o życiu ludzi w terenach położnych tak daleko od miejsca mojego zamieszkania.

Autor, Paweł Zgrzebnicki to podróżnik, fotograf, organizator wypraw. Swoje doświadczenie zebrał na wielu wyprawach do niemal siedemdziesięciu krajów świata. W swojej książce pt. „Tam, gdzie kończy się świat” zaprasza czytelników do wyruszenia z nim na przygodę odkrywania ziem Papui i Nowej Gwinei. Rozpoczynając lekturę muszę przyznać, że zaczęłam się zastanawiać gdzie dokładnie te tereny się znajdują. Autor przewidział moim zdaniem w pewnym stopniu niewiedzę swoich czytelników, ponieważ swoją opowieść rozpoczyna od dość długiego wstępu zawierającego podstawowe informacje odnośnie położenia, historii i zamieszkujących te ziemie ludzi.

Książka „Tam gdzie kończy się świat” to opowieść o niecodziennej podróży na tereny, wciąż określane jako dziewicze i dzikie. Mówi się, że są jednym z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie zachowały się jeszcze pierwotne społeczności ludzi, żyjące na sposób diametralnie różny od naszego. To tereny gdzie nie wdarła się jeszcze cywilizacja. Tytuł, bardzo trafnie dobrany, pokazuje, że tam gdzie wyrusza autor „dla Europejczyka kończy się znany mu świat”. Książka zawiera wiele informacji o kulturze, zwyczajach i codziennym życiu mieszkańców ziem popularnie nazywanych Melanezją. Autor nie pozostaje jednak na powierzchni, ale dociera głębiej, do miejsc, informacji i ludzi gdzie przeciętny podróżnik obawiałby się wyruszyć. Czytając niejednokrotnie miałam wrażenie, że chęć przeżycia przygody była dla niego silniejsza niż realna ocena sytuacji i często zachęcała go do ryzyka. Dzięki temu jednak możemy czytać w książce o tajemniczych plemionach Asaro i Simbu, o ich tajemniczych rytuałach i wierzeniach, które nie tylko ciekawią, ale czasem nawet przerażają. Autor narażając się na niebezpieczeństwo dociera do mieszkańców ziem zakrytych przed oczami turystów. Dzięki tym relacjom możemy poznać problemy Nowej Gwinei, do których należą miedzy innymi: wielożeństwo, przemoc wobec kobiet i przedmiotowe ich traktowanie. W plemionach o których pisze autor bardzo często dochodzi wciąż do sytuacji, które są dla nas wręcz niewyobrażalne i nie chcę się wierzyć, że wciąż dzieją się w dzisiejszym świecie.

„Aby dokładniej zrozumieć motywy takich zbrodni, należy sięgnąć do przekonań niektórych plemion, które w związku ze zdolnością kobiet do rodzenia przypisują im nadprzyrodzone moce. Fakt, że jeden człowiek wychodzi z drugiego, jest dla nich niepojęty. Wierzą, że trzeba do tego posiadać niezwykłe siły, które równie dobrze mogą zabijać”

Autor wędrując przez Papuę napotyka na swojej drodze misjonarza z Polski, od którego również dowiaduje się o problemach odwiedzanych miejsc. To od niego dowiaduje się o tym, że w Papui wciąż można spotkać się z… kanibalizmem, a przynajmniej mieć bardzo duże ku temu podejrzenia, że coś takiego wciąż się dzieje. Nam żyjąc na co dzień w Europie bardzo trudno jest w to uwierzyć. Zadziwia też fakt, że są ludzie, którzy poświęcają całe życie, aby przekazać mieszkańcom dzikich plemion wiarę i choć podstawy cywilizacji, której dobra mamy u siebie.

Recenzja książki Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei - Paweł Zgrzebnicki

Książka została napisana żywym, barwnym językiem, co sprawia, że czyta się ją bardzo dobrze. Zawiera opisy przygód autora i niespodziewanych zwrotów akcji. Pełna humoru, ale jednocześnie rzeczowa i konkretna jest cennym źródłem wiedzy.

Co stanie się z Papuą i Nową Gwineą?” – mogę zapytać za autorem i szukać u niego odpowiedzi.

„Nie wiem, ale z pewnością to autentyczne, co jeszcze dziś można tam spotkać, nie przetrwałoby próby czasu. To chyba ostatni moment, aby stanąć twarzą w twarz z takim człowiekiem, jakim był przed tysiącami lat. By pobyć choć chwilę w dawnych czasach, spotkać społeczności nieznające współczesnego handlu, miary czasu, odległości, własności, żyjące jedynie plemienną wspólnotą i wierzące w to, że świat kończy się za najbliższymi górami.”

Warto wyruszyć w tą niesamowitą przygodę podążając za autorem.

Informacje o książce:
Tytuł: Tam, gdzie kończy się świat
Tytuł oryginału: Tam, gdzie kończy się świat
Autor: Paweł Zgrzebnicki
ISBN: 9788328706637
Wydawca: Muza
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać