Szalone miesiące - Mariola Drzazga - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Szalone miesiące – Mariola Drzazga

Recenzja książki Szalone miesiące

Szalone miesiące
Mariola Drzazga

Od małego nie przepadam za rymowanymi książeczkami. Kiedy więc w moje ręce trafiły „Szalone miesiące” potraktowałam je jako wyzwanie. Do przeczytania książki zachęcił mnie jej opis obiecujący poznanie niezwykłych historii miesięcy, które dotychczas wydawały mi się wyłącznie znakiem upływającego czasu i zmiany obuwia z zimowego na letnie.

Od pierwszych stron przyjemny w dotyku papier i barwne ilustracje zachęcają do przeczytania wierszyków. Większą część książeczki zajmują obrazki miesięcy i pór roku, a tekst stanowi dodatek i na każdej stronie jest go niewiele. Miesiące są szalone, ale raczej w sensie pozytywnego zakręcenia, co zmienia sposób postrzegania ich jako statecznych i niezmiennych. Są niezwykłe, więc należy poświęcić im chwilę, ponieważ buntują się przeciwko swojej pozycji zwracając na siebie uwagę.

Codziennie zerkamy w kalendarz, przyjmujemy taką kolejność miesięcy, jaka jest ustanowiona od wieków. Czasem pogoda płata nam figla i zaskakuje śniegiem w najmniej spodziewanym miesiącu. Książeczka Marioli Drzazgi wyjaśnia takie anomalia „szaleństwem” miesięcy i chęcią zmiany sąsiadującego towarzystwa, wędrują po kalendarzu nie przejmując się niczym. Przerażony Rok, dostrzegając nieuchronne zmiany w kalendarzu, postanawia poprosić o pomoc Dozorcę, który umiejętnie porządkuje miesiące w pory roku zgodnie z ich charakterystycznymi cechami. Pierwsza idzie wiosna z budzącą się do życia przyrodą, a za nią podąża lato niosące wakacje. Lecące liście z drzew zwiastują jesień, a tuż po niej następuje mroźna zima.

„Szalone miesiące” czytało się przyjemnie, mało treści na każdej stronie nie przerazi dzieci i zachęci je do czytania. Parzyste rymy nadają rytm czytaniu, co pomaga akcentować zdania we właściwy sposób. Wierszyki pokazują, że wszystko w świecie ma swój czas i najlepiej, kiedy zmiany następują stopniowo, nie wywołując wielkiego zamieszania. Nagła zmiana w kalendarzu powoduje napięcie Roku. Tak też dzieje się w naszym życiu, wprowadzanie harmonii jest kojące zarówno dla dużych jak i dla małych czytelników.

Książka może okazać się świetnym prezentem dla osób zaangażowanych w przygotowanie przedstawień przeznaczonych dla najmłodszych odbiorców. Rymy kojarzą się z miesiącami i porami roku, a to ułatwia ich spamiętanie. Zamiast uczyć się miesięcy przez żmudne powtarzanie ich we właściwej kolejności można czytać wierszyk a po kilku razach „Szalone miesiące” spokornieją i ustawią się w małych głowach we właściwej kolejności. Rysunki w książce stanowią element wiodący, są nasycone kolorem, jednak ich walor artystyczny pozostaje kwestią gustu i ich ocenę pozostawiam innym Czytelnikom.

Informacje o książce:
Tytuł: Szalone miesiące
Tytuł oryginału: Szalone miesiące
Autor: Mariola Drzazga
ISBN: 9788379422715
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content