Biznes i zarządzanie

Success and Change – Mateusz Grzesiak

Recenzja książki Success and Change - Mateusz Grzesiak

Success and Change
Mateusz Grzesiak

Rozwój umiejętności miękkich w ostatnim czasie staje się coraz bardziej powszechny. Kompetencje miękkie to te, które dotyczą umiejętności społecznych. Koncentrują się przede wszystkim na motywowaniu do działania i zarządzaniu własną osobą. Zaliczamy do nich np. kreatywność, zarządzanie czasem, asertywność. Okazuje się, że nad tymi umiejętnościami można skutecznie pracować. To nie jest kwestia charakteru. Systematyczna praca nad sobą to proces bardziej złożony niż nauka jakiejkolwiek „umiejętności twardej”. Jak grzyby po deszczu namnażają się szkolenia i publikacje dotyczące rozwoju osobistego. Książka Success and Change to kolejna pozycja z tej dziedziny, która wpadła w moje ręce.

Mateusz Grzesiak, autor książki Success and Change to osoba znana w środowisku coachingu oraz technik rozwoju osobistego. Jest międzynarodowym trenerem i nauczycielem, opanował siedem języków i napisał kilka książek dotyczących m.in. psychologii sukcesu. Autor produkuje również filmy o tematyce rozwoju osobistego (kanał na YouTube: https://www.youtube.com/user/grzesiakm).

Książka Success and Change dość ciekawie wprowadza czytelnika w temat, co tak naprawdę stanowi sukces. Jak się okazuje, prowadzą do niego określone schematy. Gdy ktoś pozna do nich klucz, będzie mógł w pełni świadomie zmierzać do celu. Autor podkreśla jak wielką wagę w odnoszeniu sukcesu stanowi psychologia. Jej nieznajomość sprawia, że często nieświadomie uciekamy od tego, czego tak naprawdę byśmy chcieli doświadczyć. Już w pierwszym rozdziale dowiadujemy się jak rozpoznać sukces i jakie elementy nas do niego zbliżają. Ważne jest to, że przekaz książki zbudowany jest w prosty sposób, co sprawia, że książka jest przyjazna czytelnikowi, który do tej pory mógł nie mieć zbyt wiele wspólnego z psychologią. Autor podaje przykłady z życia codziennego i przekłada je następnie na procesy związane z psychologią sukcesu.

Gdy już wiemy o co chodzi w sukcesie i dlaczego nie osiągamy go, pora przejść do głębszych rozważań. Nigdy wcześniej nie miałam okazji zastanowić się porządnie nad własnym ego. Książka jest okazją do poznania samego siebie w sposób świadomy. Warto poznać jak skomponowana jest nasza osobowość, a z książką Success and Change dokonujemy wręcz „osobowościowego rachunku sumienia”. Nikt nie jest idealny, każdy może zagubić się wśród licznych ról, które przyszło mu odgrywać w życiu. Autor przybliża czytelnikowi niektóre z nich ale przede wszystkim podkreśla, że każdy musi osobiście wykreować swoje role, ich cechy i zachowania. Wszystko po to, aby mógł żyć zgodnie z sobą. Tylko wtedy zadziała „ten system”. Warto więc zbudować siebie na nowo.

„Jednym z najprostszych pytań, a jednocześnie takim, które zadawane jest wyjątkowo rzadko, jest pytanie: „Po co żyjesz?”. Zwróć uwagę, jak rzadko ludzie zadają sobie samym to pytanie. I nic dziwnego, bo od dziecka uczy się nas, jak odgrywać społeczne role, a nie indywidualnej kreacji.”

Nasze życie składa się z wielu chwil, chwil dobrych i tych trochę gorszych. Możemy w nim dostrzec momenty, kiedy coś nam się udawało jak i trudniejsze etapy, kiedy było nam dane ponieść porażkę. Droga do sukcesu wiedzie przez wnikliwą obserwację swoich doświadczeń. Możliwe jest, by pomóc samemu sobie w osiąganiu sukcesu. Autor podpowiada w jaki sposób powinniśmy prześledzić swoje życie, by namnażać momenty uwieńczone sukcesem. Prawdopodobnie część tego modelu już w nas siedzi. Ważne jest, by odkryć w sobie schemat kierujący wprost do tych najlepszych chwil.
Aby spełnić nasze marzenia musimy wiedzieć, kim należy się stać by te cele osiągnąć. Musimy również być świadomi, że wszystko ma swoje dobre i złe strony, a osiągając cel będziemy musieli zmierzyć się również z „ciemną stroną”. Autor wskazuje w jaki sposób przygotować swoją osobowość do zmierzenia się z konsekwencją odniesionego sukcesu. Zanim jednak go osiągniemy nie możemy dać się złapać w pułapkę utworzoną ze źle obranego celu. Tutaj nasz trener znowu przychodzi z pomocą, gdzie szeroko opisuje proces umiejętności formułowania celów jak i mierzenia postępu. Cenne są również wskazówki w jaki sposób mamy motywować się do osiągania celu. Pewien poziom motywacji jest naturalny dla każdego kto postawił sobie cel. Tutaj nacisk kładziony jest na to, by motywacja była stwarzana świadomie, w określony sposób, który pomoże nam czerpać z niej siły niezmiennie przez cały czas naszej drogi do sukcesu.

Moją ciekawość szczególnie rozbudził rozdział dotyczący inteligencji emocjonalnej. To, że nie panujemy często nad emocjami nie jest raczej tajemnicą. Zaskoczyło mnie jednak to, jak często mylimy określone emocje. Budowanie swojej inteligencji emocjonalnej to moim zdaniem klucz nie tylko do osiągania sukcesu ale spokojnego funkcjonowania w codziennym życiu. Z pewnością jeszcze raz, dokładniej prześledzę ten etap książki.
Przygodę z książką Success and Change mogę podzielić na dwa etapy. Pierwszy – zapoznanie się z treścią, mam już za sobą. Jest jednak tak bardzo nasycona tematem, że z pewnością przeczytam książkę ponownie, zakreślając najważniejsze momenty. Uważam, że naprawdę warto. Drugi etap to wykonanie ćwiczeń, które autor umieścił w jednym rozdziale. Służą one podsumowaniu całości i samodzielnemu treningowi a przede wszystkim poznaniu swojej osobowości i stworzeniu jej w taki sposób, jaki byśmy chcieli.

Informacje o książce:
Tytuł: Success and Change
Tytuł oryginału: Success and Change
Autor: Mateusz Grzesiak
ISBN: 9788324696550
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać