Powieści i opowiadania

Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie – Antoni Kroh

Recenzja książki Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie

Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie
Antoni Kroh

Nie jestem maniaczką Tatr, gór i tym podobnych klimatów, można by raczej rzec, że jestem uzależniona od polskiego Bałtyku. A jednak, postanowiłam, że o Podhalu chętnie coś przeczytam… Zapraszam, Maialis po raz pierwszy przedpremierowo.

Książka Antoniego Kroha jest zbiorem tekstów poświęconych Podhalu, jego obyczajom, ludziom, którzy na zawsze odcisnęli swoje piętno na kulturze tego regionu… Zawiera rozważania czasem poważne, czasem śmieszne. Jedno jest pewne: choć często odwołuje się do lat 70., 60., a nawet 50. XX w.,  rozważania te nie straciły nic na aktualności.
Nakładem wydawnictwa MG 9 października ukaże się kolejne wydanie książki Sklep potrzeb kulturalnych... Niektóre fragmenty z poprzedniego wydania zostały usunięte.

Choć książka nie do końca leży w kręgu moich zainteresowań, przeczytałam ją jednym tchem (co nie było łatwe, wie to każdy, kto się przeprowadza). Powód? Jest ich co najmniej kilka, ale największy to z pewnością fakt, że książka jest po prostu świetnie napisana, nie tylko pod względem merytorycznym. Choć niewątpliwie merytorycznie jest to książka świetna, co nie dziwi, patrząc na sylwetkę autora. Antoni Kroh jest bowiem etnografem, który dodatkowo wychowywał się na Podhalu, choć góralem nie jest. Przy tym posiada zdolność łatwego mówienia o rzeczach często trudnych i bolesnych, co jest wielkim plusem każdego autora.

Książka jest tak różnorodna jak samo Podhale. Znajdziecie tu anegdoty zabawne, przesycone typowym góralskim humorem – i właśnie te przemawiają do mnie najbardziej. Znajdziecie też te mówiące o sprawach ważnych i trudnych. Są potrzebne, ale momentami odniosłam wrażenie, że jest ich zbyt wiele, choć akurat to każdy musi ocenić samodzielnie. Jedno jest pewne – książka jest próbą dorosłej, sentymentalnej podróży do kraju dzieciństwa, który nagle trzeba skonfrontować z dzisiejszym światem. I to dzisiejszy świat wypada raczej blado. Na łamach tego zbioru znajdziecie też kilka portretów ludzi. Często zapomnianych przez historię, często pewnie nawet przez sąsiadów. A jednak na pewno wartych uwiecznienia. Żałuję tylko, że nie jest ich więcej…

Nie mogę nic zarzucić językowi książki, nawet fragmenty napisane gwarą są zrozumiałe dla przeciętnego Czytelnika (jeśli ja zrozumiałam, każdy zrozumie), a używanie gwary zawsze dodaje smaczku książce.

To nie jest książka popularnonaukowa, choć z pewnością można by zaliczyć ją do publikacji bardziej specjalistycznych. Znajdziecie tu poważne analizy i humor, praktycznie obok siebie. Jeśli kochacie polskie góry, albo po prostu jesteście ciekawi tej publikacji, nową wersję Sklepu potrzeb kulturalnych po remoncie, znajdziecie w księgarniach 9 października. Ja gorąco polecam!

Informacje o książce:
Tytuł: Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie
Tytuł oryginału: Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie
Autor: Antoni Kroh
ISBN: 978837779152
Wydawca: MG
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać