Skarby Polski - Krzysztof Wiśniewski, Joanna Myjak - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura dziecięca

Skarby Polski – Krzysztof Wiśniewski, Joanna Myjak

Recenzja książki Skarby Polski - Krzysztof Wiśniewski, Joanna Myjak

Skarby Polski
Krzysztof Wiśniewski, Joanna Myjak

Książka pt. „Skarby Polski” autorstwa Krzysztofa Wiśniewskiego i Joanny Myjak wydawnictwa Bellona zaprasza dzieci do włączenia się w poszukiwanie skarbów ukrytych w różnych częściach Polski. Autorzy poprzez kolorowanie i zagadki prezentują młodym czytelnikom kolejne miejsca i postacie, z którymi łączy się odpowiednia historia.

Książka pełni rolę edukacyjną. Każdy z rozdziałów zaprasza dziecko do nowej przygody, zapoznaje z nowymi bohaterami i zaprasza do poszukiwania skarbów. W ten sposób dziecko bierze udział w poszukiwaniu skarbów templariuszy, zakonu joannitów, tatrzańskich zbójników, królowej Bony czy Zygmunta Augusta. Podczas zabawy poznaje miejscowości w Polsce, które słyną z zabytkowych zamków i nie tylko np. Chęciny, Rytro, Chwarszczany czy rejon Morskiego Oka w Zakopanem. Dzięki krótkim tekstom przy zagadkach i kolorowankach dziecko może zapoznać się z wydarzeniami i postaciami historycznymi, z którymi na pewno zetknie się później w dalszych latach nauki.

Publikacja zawiera przede wszystkim liczne kolorowanki, samodzielne lub według wzorów, zagadki na spostrzegawczość, labirynty, porównywanie obrazków. Czyli można powiedzieć, że wszystko to co dzieci lubią najbardziej. Poprzez kolorowanie dziecko dowiaduje się jak mogła wyglądać królowa Bona, zbójnik tatrzański, zamki królewskie czy rycerz templariusz. Książka podzielona została na rozdziały, w każdym z nich dziecko zapraszane jest do kolejnej przygody.

„To pierwsza nasza wyprawa i to po najstarszy polski skarb. Przed wielu laty, co tam wielu, podobno ponad 700 lat temu, rycerz, który nazywał się Piotr Wydżga, ukrył skarb wielki. Zawędrowaliśmy, aż za Nowy Sącz, by szukać skarbu. Nikt nie wie, czy rycerz ukrył złoto, czy kosztowności, które przywiózł z wyprawy krzyżowej, a może jeszcze coś innego.”

Kolorowanie jest doskonałym sposobem na rozwój dziecka, szczególnie w wieku przedszkolnym. Wpływa na rozwój motoryki i precyzję, rozwija wyobraźnię, kreatywność, uczy skupienia uwagi. Ponadto uczy dziecko wytrwałości i staranności, aby zapełnić wszystkie wolne pola. Badania mówią, że dziecko, które we wczesnych latach dzieciństwa koloruje później dużo łatwiej uczy się pisać i czytać. Kolorowanki są doskonałym sposobem spędzenia wolnego czasu dla małych dzieci, są świetną alternatywą dla oglądania telewizji czy granie w komputerowe gry. Stwarzają też szczególną możliwość na przebywanie dziecka z rodzicami. Dziecko będzie z pewnością zachwycone mogąc kolorować wspólnie z mamą lub z tatą. Czas taki jest przecież najcenniejszy i ma ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka. W jednym z rozdziałów dziecko zostaje też poproszone o narysowanie zamku z wyobraźni, co może być zadaniem niełatwym, ale przez to bardzo twórczym.

„Byliśmy już na zamku w Chęcinach, gdzie mieszkała królowa Bona. Chcieliśmy też zobaczyć ulubioną rezydencję jej syna, króla Zygmunta Augusta. Niestety nic z niej nie zostało. Sami więc musimy narysować zamek w Knyszynie.”

To co budzi moje wątpliwości to to w jaki sposób został połączony charakter książki, czyli kolorowanki i zagadki z wiedzą historyczną znacznie odbiegającą od wieku przedszkolnego. Czytając książkę lub słuchając tekstów czytanych przez kogoś starszego dziecko zapoznaje się z trudnymi słowami takie jak np. templariusz, donżon, kipu. Prawdą jest, że kolorować może każdy bez względu na wiek, ale charakter książki sugeruje, że powstała ona z myślą o małych dzieciach, niekoniecznie tych w wieku szkolnym, które poznają już historię Polski. Moim zdaniem jest tu pewien rozdźwięk miedzy rodzajem zadań, które czekają na dzieci, a poziomem wiedzy, który jest im proponowany. Obawiam się, że zamiast zainteresowania może wzbudzić ona w dziecku wręcz przeciwnie – znudzenie. Sporo do życzenia zostawia też moim zdaniem redakcja tekstów, ale być może autorzy chcieli dostosować język na prostszy, dostępny dla dzieci.

Książka zawiera dwie identyczne części, co ma zachęcić dziecko do zabawy z rówieśnikami lub rodzeństwem. Równoległe wykonywanie tych samych zadań pozwoli dzieciom porównać swoje wyniki i sprawdzić się kto jest lepszy w odnajdywaniu skarbów.

Publikacja wydawnictwa Bellona może służyć do zabawy, ale też jako źródło wiedzy. Myślę, że warto ją polecić.

Informacje o książce:
Tytuł: Skarby Polski
Tytuł oryginału: Skarby Polski
Autor: Krzysztof Wiśniewski, Joanna Myjak
ISBN: 9788311144613
Wydawca: Bellona
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content