Poradniki

Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie. Wydanie 2 – Paweł Rudzki

Recenzja książki Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie - Paweł Rudzki

Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie. Wydanie 2
Paweł Rudzki

Szybkie czytanie w pracy recenzenta jest jak szybkie liczenie w pracy bankiera. Niezwykle przydatna umiejętność. Patrząc jednak z szerszej perspektywy zastanówmy się, ile jest książek na świecie. W danych z 2009 roku wynika, że podczas studiów z biblioteki uniwersyteckiej mogłam wypożyczyć milion książek! Milion! Jaka wiedza, możliwość uczenia się na przekazie pokoleń! Ile z tego przeczytałam swoim tempem? Niech to zostanie wstydliwą tajemnicą… Kiedy tylko pojawiła się możliwość zwiększenia tempa czytania, z chęcią sięgnęłam po „Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie” Pawła Rudzkiego. Zachęcający tytuł sugerował, że nie będzie to żmudny i długotrwały proces nauki, postanowiłam zatem to sprawdzić na własnej skórze.

Na początku książki autor przybliża zasoby wybranych księgarń internetowych i ideę szybkiego czytania, sprawiając w ten sposób, że chętnie zajrzymy na kolejne strony. Kolejny rozdział obala klasyczne mity i przekonania, jakoby szybkie czytanie zmniejszało zrozumienie, przyczyniało się do pominięcia ważnych treści, a czytanie „dobrej” książki w szybkim tempie stanowi policzek wymierzony jej autorowi. Kiedy już jesteśmy przekonani jak wiele faktów okazało się mitami, przechodzimy do diagnozy tego, jak szybko czytamy i jak wiele z tego rozumiemy. Krótki test i pytania sprawdzające zrozumienie jest klasycznym sposobem weryfikacji stanu czytania. Został on powtórzony co kilka rozdziałów trenujących w nas techniki szybkiego czytania po to, byśmy mieli widoczne dowody na to, że czytamy szybciej. Poza treningami konkretnych umiejętności czytelnikom przybliżana jest wiedza teoretyczna związana z polem widzenia, rolą motywacji, koncentracją, percepcją i pojemnością uwagi.

Podobał mi się sposób w jaki został napisany ten poradnik. Język jest zrozumiały. Twierdzenia naukowe poparte zostały przykładami z życia codziennego, które je uwiarygadniają. Ćwiczenia przeplatają się z teorią, dzięki czemu książkę można równie dobrze poza treningiem traktować jako przyjemną lekturę. Czym ta książka różni się od innych o szybkim czytaniu, które trafiły w moje ręce? Po pierwsze zwraca uwagę na dietę. W kilku miejscach autor podkreśla jak to, co jemy wpływa na to, jak pracuje nasz mózg i oczy. Rola witamin jest nieopisana w tym procesie. Kolejną rzeczą, która wyróżnia tę książkę jest program napisany pod kątem treningu technik czytania. Każdy czytelnik może go pobrać na swój komputer i korzystać z ćwiczeń, których własnoręczne przygotowanie wymagałoby więcej czasu. Można w nim również skorzystać z funkcji metronomu, zatem unikniemy dodatkowych kosztów zakupu sprzętu. Dla mnie ważne było też, aby w tej książce, jak w wielu tego rodzaju, nie pojawiło się ćwiczenie poszerzające pole widzenia polegające na wpatrywaniu się w piramidy liter i słów, tak by widzieć je dobrze w coraz większej odległości. Jest ono dla mnie nudne i męczące. Ćwiczenie było, ale nie poświęcono mu wielu stron, skupiono się na innych wspierających naukę w równym stopniu.

Książka napisana została przez praktyka. Paweł Rudzki jest pasjonatem i trenerem szybkiego czytania. Zajmuje się również analizą rynku finansowego, co tylko dowodzi jak szybkie czytanie jest mu potrzebne. Ponadto w książce poruszono wiele kwestii niezwiązanych bezpośrednio z czytaniem, jak choćby rola diety, o której pisałam wcześniej. „Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie” pokazuje, że czytanie jest procesem, który wymaga pracy nad wieloma czynnikami, a nie tylko nad szybkim ruchem gałek ocznych. Pobieżne przejrzenie tytułów rozdziałów, nagłówków, pomijanie wybranych treści czy nawet przeczytanie zakończenia znacznie przyspieszy czytanie, dzięki temu, że przewidzimy treść.

Książka „Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie” Pawła Rudzkiego to na pewno dobry początek, dla każdego, kto zaczyna przygodę z szybkim czytaniem. Wyrabia w nas chęć treningu i sięgania po kolejne ćwiczenia z tego tematu. Większość z nas nauczyła się czytać w przedszkolu czy w pierwszej klasie, podobnie jak wielu innych rzeczy. Zastanówmy się jednak, czy nadal liczymy jak wtedy, rysujemy jak wtedy, biegamy jak wtedy? Wszystkie pozostałe umiejętności były rozwijane w procesie edukacji, natomiast czytanie pozostawiono na etapie głośnego czytania tekstu ze zrozumieniem. Szybkie czytanie wymaga od nas samodzielnego wysiłku, w czym ta książka na pewno pomoże.

Informacje o książce:
Tytuł: Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie. Wydanie 2
Tytuł oryginału: Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie. Wydanie 2
Autor: Paweł Rudzki
ISBN: 9788328312654
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać