Recenzje książek

Rozmyślnik – Jacek Walkiewicz

Recenzja książki Rozmyślnik - Jacek Walkiewicz

Rozmyślnik
Jacek Walkiewicz

Jacek Walkiewicz jest psychologiem, człowiekiem charyzmatycznym, inspirującym mówcą, trenerem oraz mentorem, którego życiową misją jest edukowanie dorosłych. Prowadzi on liczne szkolenia i wykłady, znany jest z tego, że jego wystąpienia są ciekawe, energetyzujące i pełne humoru. Wykłady na TEDx, które zostały umieszczone na YouTube, mają ponad 3,5 miliona odsłon. Autor pisze również poradniki, które cieszą się ogromną popularnością, między innym „Pełna moc możliwości”, za którą został nagrodzony przez miesięcznik „Charaktery”, za najpopularniejszą książkę psychologiczną napisaną w 2013 roku. W swojej kolejnej książce „Rozmyślnik” stara się zainspirować nas do działania. Przeprowadza w niej rozmyślania nad nurtującymi każdego z nas tematami: Co czyni życie tak fascynującą przygodą, zastanawia się nad tym, czy mądrości można się nauczyć, na co warto zwrócić uwagę, czy warto być uprzejmym, wdzięcznym pełnym optymizmu. Nad tymi i wieloma innymi codziennymi tematami pochyla się Walkiewicz.

Książka podzielona jest na kilkanaście oddzielnych przemyśleń. Każde z nich, zakończone jest takimi jakby wskazówkami, nad czym dobrze byłoby się chwilę zatrzymać i zastanowić. Na przykład rozdział o mądrości kończy pytaniami:

„Kto jest Twoim mentorem?
Jakie rytuały pomagają Ci żyć mądrze?
Jakie są Twoje kluczowe, wspierające słowa?”

Zagadnienia te skłaniają czytelnika do zastanowienia się chwilę nad tym, co przeczytał, wyciągnięcia wniosków, zamiast przeskakiwania z rozdziału do rozdziału.
Dalej po każdej części mamy myśl o Mądrym wojowniku, mi najbardziej spodobała się ta o ucieczce od samego siebie.

„Mądry wojownik wie, że może uciec na koniec świata, ale to cały czas za blisko, aby uciec od siebie. Od tego, czego się boi”.

A do tego dodaje swoją interpretację:

„Od siebie samego nie da się uciec, nigdy. Od swoich kompleksów, lęków, swojego niezaspokojonego ego, swoich ciemnych stron nie da się uciec w żadne miejsce na świecie. Kiedy chcemy zagłuszyć swój smutek, wewnętrzny głos rozpaczy, poczucie braku sensu-uciekamy. Ze sobą samym warto się zmierzyć. Nazwać swoje lęki. Zrozumieć ich źródło i oswoić je tak, jak oswaja się dzikie zwierzę. To, czego boisz się „tutaj”, pojawi się również „tam”, dokąd uciekniesz. Nie bój się psychologów, coachów i mentorów. Nie bój się zajrzeć do wnętrza swojej duszy i umysłu. Albo inaczej, nawet jak się boisz, zaryzykuj i poznaj to, co Cię ogranicza”.

Rozmyślnik - Jacek Walkiewicz

Bardzo spodobał mi się również wywiad dla www.SukcesPisanySzminka.pl prowadzony przez panią Dagnę Kurdwanowską o związkach. Walkiewicz opowiada w nim, że największa magia tkwi w codzienności, szczególnie inspirujący jest fragment mówiący o nierozerwalności miłości oraz bliskości:

„To jak dbać o tę miłość, żeby miała dość siły i przetrwała wszystko, nawet nudę?
Miłość jest nierozerwalnie połączona z bliskością, czyli ze stanem, kiedy jesteśmy fizycznie i emocjonalnie blisko. Ona powoduje, że ludzie lubią przebywać obok siebie, dotykać się, pogłaskać, wziąć za rękę. Kiedy idzie się na imprezy lub gdzieś, gdzie można ludzi obserwować, to kiedy w drzwiach staje para, od razu widać, jaka jest między nimi bliskość. W swojej książce napisałem, że nie wiem, czy najpierw kończy się miłość, czy najpierw kończy się bliskość. Te dwie rzeczy są nierozerwalne. Myślę, że czasem miłość może się kończyć przez brak bliskości. Wszystkie związki na odległość poddane są tej próbie. Wiele z nich, mimo że partnerzy mają wspólne cele i plany, może jej nie przetrwać”.

Jedyne co mi się nie spodobało w poradniku, to wspomnienie na koniec przez autora o żonie. Walkiewicz chciał nas zainspirować, opowiedział jak to jego żona, odeszła z bezpiecznej pracy w korporacji i zaczęła realizować się w innej dziedzinie życia, w branży MLM (Multi- Level-Marketing). Dla mnie jest to ewidentna reklam konkretnej firmy, a nie motywujący opis do działania. Jest to jednak moje odczucie, może inni potrzebują konkretnego przykładu z podaniem nazwy konkretnej firmy, aby zobaczyli, że zmiana jest możliwa.

Mimo wszystko jednak serdecznie zachęcam do czytania i rozmyślania nad życiem.

Informacje o książce:
Tytuł: Rozmyślnik
Tytuł oryginału: Rozmyślnik
Autor: Jacek Walkiewicz
ISBN: 9788328347588
Wydawca: OnePress
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać