Literatura obyczajowa

Rezydentka – Pola Roxa

Rezydentka - Pola Roxa

Rezydentka
Pola Roxa

Do „Rezydentki” przyciągnęła mnie autorka. Miałam nadzieję, że przy lekturze będę się bawić tak samo świetnie jak przy „Osaczonej”, czyli debiucie Poli Roxy.

Wydawać by się mogło, że Anna Rokicka wiedzie życie pozbawione trosk. Pracuje jako rezydentka biura podróży w Grecji, więc jej codzienność przypomina niekończące się wakacje. Kobieta nie stroni od alkoholu i imprez. Czasami tylko zastanawia się, czy nie powinna żyć inaczej, odpowiedzialnie i bez używek. W końcu jest singielką po trzydziestce, lekko sfrustrowaną życiem. Wszystko nadal toczyłoby się zwykłym torem, gdyby w hotelu przy witaniu nowej grupy gości nie wpadł jej w oko pewien mężczyzna.

„Ktoś kiedyś powiedział, że okłamywanie innych to jeszcze nic strasznego. Dramat zaczyna się dopiero wtedy, gdy oszukujemy samych siebie. To już himalaje zupełnego upadku. Nie pytajcie mnie, kto tak stwierdził, ale takie mądrości zazwyczaj wychodzą z ust mądrych ludzi. A ja się raczej do takich nie zaliczam. Co ja w ogóle tutaj robię? Czy to jest robota i właściwe miejsce dla trzydziestoczteroletniej kobiety? Boże, czy ja znowu zaczynam się nad sobą użalać? Chyba tak.”

Wyżej wspomnianego mężczyznę, Darka, spotyka ponownie, kiedy razem z koleżankami udaje się na imprezę, która kończy się potężnym kacem. Kaca Anna mogłaby jakoś przeżyć. Gorzej z martwą blondynką, którą znajduje po przebudzeniu w pokoju hotelowym.

Przyznam, że trupa w tej opowieści się kompletnie nie spodziewałam. Od tego zdarzenia też zaczyna się właściwa akcja tej powieści, która jest chyba jeszcze bardziej zwariowana od tej w „Osaczonej”. A tam też się działo. „Rezydentkę” spokojnie można zjeść na jeden raz. Czyta się błyskawicznie.

Trudno byłoby nie kibicować głównej bohaterce, bo to, co ją spotkało, jest naprawdę okropne. Choć Anna ma kilka cech które mogłyby mnie od niej odstręczać, coś jednak sprawia, że zapałałam do niej sympatią. A może to po prostu zasługa pani Roxy, której już po raz drugi bardzo dobrze wyszła kreacja bohaterów. Anna ma także świetne, miejscami autoironiczne poczucie humoru. Jest taka jedna scena, kiedy na plaży młodsze koleżanki z pracy dogryzają głównej bohaterce, pijąc do jej wieku i ubioru. Anna wybrnęła z tego z klasą i poczuciem humoru, chociaż mogła chamsko się odgryźć. W końcu nikt nie ma prawa zarzucać jej, że po trzydziestce wciąż zachowała ładną sylwetkę i ma ochotę się zabawić. Przy niektórych scenach parsknęłam śmiechem na głos. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, co sprawia, że jeszcze bardzie można się zżyć z główną bohaterką.

Przypadkiem to już druga powieść przeczytana przeze mnie w ostatnim czasie, w której główna bohaterka pracuje jako rezydentka w biurze podróży. Taka profesja jest bardzo wdzięczna przy tworzeniu wakacyjnych lektur. Bo choć „Rezydentce” daleko do romansu w typowo letnim klimacie, to niektóre sceny są iście wakacyjne. W końcu część fabuły dzieje się w Grecji.

Wspomniałam, że „Rezydentce” daleko do typowego romansu i bardzo się z tego powodu cieszę. Spodziewałam się też sporej ilości scen erotycznych, których w „Osaczonej” nie brakowało, ale i tutaj autorka zastosowała umiar, wplatając w treść może dwie takie sceny. „Rezydentka” stoi tajemnicą. Kartki same uciekają spod palców w poszukiwaniu rozwiązania zagadki trupa w pokoju hotelowym. Owszem, jest tam też relacja romantyczna, ale na tym polu autorka również zaskakuje. Mam wrażenie, że Pola Roxa dość podobnie rozłożyła napięcie w obu swoich książkach, umiejętnie wyważając tempo akcji.

Oprócz świetnej zawartości, muszę wspomnieć o okładce, którą po prostu zjada się wzrokiem i natychmiast przenosi się myślami w jakieś gorące miejsce sprzyjające wypoczynkowi. Błękit nieba i wody, w dodatku kontrastujące z bielą i czerwienią są hipnotyzujące.

Zakończenie mi się podobało. Może uznałabym je za sztampowe, ale po wszystkich wydarzeniach jestem jak najbardziej na tak. Ostatnie zdanie książki jest świetne. To takie mrugnięcie okiem i zabawne nawiązanie do wydarzeń z książki. Polecam. Będzie idealna na gorący letni wieczór.

Informacje o książce:
Tytuł: Rezydentka
Tytuł oryginału: Rezydentka
Autor: Pola Roxa
ISBN: 9788328089051
Wydawca: Lipstick Books
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać