Bez kategorii

Przemień siebie swój świat i ludzi wokół – Wojciech Filaber

Przemień siebie swój świat i ludzi wokół - Wojciech Filaber

Przemień siebie swój świat i ludzi wokół
Wojciech Filaber

Przemień siebie, swój świat i ludzi wokół- obok takiego tytułu z pewnością trudno jest przejść zupełnie obojętnie. Słysząc te słowa postanowiłam zatrzymać się, zajrzeć i odpowiedzieć na pytanie czy równie powalająca treść znajdzie się w tekście Wojciecha Filabera. Po tę pozycję sięgnęłam także ze względu na zainteresowanie psychologią, odkrywaniem siebie i dążeniem ludzi do rozwijania swoich potencjałów.

Nie możesz stworzyć nowego sposobu myślenia na podstawie już istniejącego sposobu myślenia

te słowa Alberta Einsteina przytacza autor i trafnie oddają one o czym jest książka. Wojciech Filaber stara się pokazać i przekonać Czytelnika do spojrzenia na siebie oraz otaczającą rzeczywistość w inny sposób niż do tej pory. Chce uświadomić odbiorcom, że człowiek jest szczęśliwy, gdy jego myślenie jest wolne od utartych schematów, gdy dąży do maksymalnego rozwoju z odwagą i pewnością siebie. Autor swoje inspiracje czerpie między innymi od Buddy, Freuda, Junga, Lee, Einsteina. Treść sformułowana jest bezpośrednio do Czytelnika, co wzmacnia przekaz. Zwraca uwagę, co w życiu jest ważne, pokazuje różne podejścia oraz rozmaite sposoby myślenia. Jednocześnie Filaber radzi co zrobić by się spełniać w swoim życiu, pokazuje klucz do bycia szczęśliwym. Czytelnik może po niego sięgnąć, jeśli tylko zechce.

Po przeczytaniu książki Przemień siebie, swój świat i ludzi wokół odniosłam wrażenie, że tytuł jest bardzo wymagający i jeśli Czytelnik oczekuje, że po jej przeczytaniu jego życie diametralnie się zmieni, to może ulec rozczarowaniu. Dla mnie treści zawarte w książce Filabera są dobrym początkiem do rozpoczęcia przemian w tych obszarach, które mogą przeszkadzać i które są słabościami człowieka. Jednak procesy przemiany wiążą się z ciężką i często długotrwałą pracą, trudno jest nagle i diametralnie zmienić sposób myślenia i dotychczasowego życia. Mam wrażenie, że autor chwilami zapomina o tej kwestii, opisując co należy zrobić, ale nie wspomina nic jak to zrobić. Jak przejść od starych do nowych schematów? Jak radykalnie zmienić sposób myślenia? W czasie czytaniu uświadomiłam sobie również, że nie do końca zgadzam się z filozofią życia przedstawianą przez autora, gdyż wiele kwestii w sobie lubię i nie mam ochoty diametralnej zmiany mojego myślenia. Autor wiele myśli powtarza w książce, domyślam się, że może to służyć celu utrwalenia sobie najważniejszych treści, jednak według mnie robi to zbyt często. Po przeczytaniu nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że tę samą treść można by zawrzeć używając o połowę mniej słów. Te uwagi na temat treści nie zmieniają jednak faktu, że książka stała się dla mnie inspiracją do przemyśleń i refleksji na temat przemiany siebie w tych obszarach, w których chciałabym coś zmienić i stać się szczęśliwszą. W moim odczuciu tekst Filabera porządkuje rzeczywistość, pomaga poukładać w odpowiedniej kolejności priorytety życiowe, składnia do przemyśleć nad sobą. Pod tym względem uważam, że warto przeczytać tę książkę, gdyż porusza kwestie fundamentalne. Odnoszę wrażenie, że dziś niewiele mówi się wprost o wartościach, najważniejszych celach człowieka, o jego rozwoju i pracy nad samym sobą. Ta książka nie oszczędzi tego Czytelnikowi, co uważam za ogromną zaletę.

Przyszłość należy do tych, co wierzą w piękno swoich marzeń

cytując Eleonorę Roosevelt autor podkreśla wagę wiary w siebie i odwagę patrzenia otwarcie i bez lęku w przyszłość. Pokazuje możliwości realnej zmiany swojego życia, jeśli tylko wiesz czego chcesz i dokąd zmierzasz. Po przeczytaniu książki, z zadowoleniem stwierdziłam, że jestem pełna nadziei, że mam motywację, by myśleć o świecie w kategoriach pozytywnych. Autor przekonał mnie, że moje życie zależy ode mnie i od nikogo innego, że stoję w progu zdarzeń, które dopiero przede mną i mogę w nie wejść mając konkretny wpływ na rzeczywistość. A co więcej, jestem za to odpowiedzialna. Spodobały mi się te myśli, dały mi energię do działania i siłę, by nie lękać się nieznanego. Polecam książkę do przeczytania tym, którzy szukają inspiracji w pięknych cytatach myślicieli, filozofów i przywódców oraz tym, którzy dojrzewają, by dokonać przemian w swoim życiu.

Informacje o książce:
Tytuł: Przemień siebie, swój świat i ludzi wokół
Tytuł oryginału: Przemień siebie, swój świat i ludzi wokół
Autor: Wojciech Filaber
ISBN: 9788377228562
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać