Literatura młodzieżowa

Przebudzona o świcie – C.C. Hunter

Recenzja książki Przebudzona o świcie - C.C. Hunter

Przebudzona o świcie
C.C. Hunter

Życie nastolatka nie jest łatwe, przychodzi się ciągle borykać z coraz to nowymi problemami. Rodzice w ogóle ich nie rozumieją, ciało się zmienia i płata okropne figle lub wreszcie ciężko jest im stwierdzić, co tak naprawdę chcą… A jak to już wiedzą to cel wydaje się być niemożliwy. Zwykłemu nastolatkowi już jest trudno, a jak dodamy do tego nastolatka, który ma nadprzyrodzone zdolności i do kryzysu tożsamości dochodzi jeszcze kryzys swojego nadnaturalnego pochodzenia?

Kylie powoli odkrywa swoje zdolności. Na obozie dla niezwykłych nastolatków, co prawda czuje się jak u siebie, ale wraz nie wie, kim jest. Wilkołak? Wampir? Elf? Na razie wiadomo, że potrafi widywać i rozmawiać z duchami, a te tak łatwo jej nie odpuszczają. Tuż po poznaniu swojego przeźroczystego ojca, Kylie, nawiedza kolejny duch. Mroczna zjawa jest okropna i przerażająco bezsensowna w swoim przesłaniu. Duch nic konkretnego nie może powiedzieć oprócz tego, że ktoś bliski dziewczynie może niedługo zginąć. Czy to już koniec problemów? Kylie nie byłaby sobą gdyby tak było. Derek i Lucas, dwaj przystojniacy zaprzątają myśli dziewczyny, nawet wtedy kiedy śpi…

Dobrze bawiłam się przy tej książce, muszę przyznać, że powieść Hunter, tak samo jak jej pierwsza część Urodzona o północy, jest „do połknięcia” w 2-3 dni (jak ktoś ma dużo wolnego czasu to nawet szybciej). Cała akcja dosłownie przecieka Czytelnikowi przez palce. Szybkość czytania, również determinuje fakt, iż poszczególne rozdziały kończone są w takich momentach, że nie sposób jest przestać czytać. Autorka bardzo umiejętnie wodzi nas za noc, jeżeli chodzi o to, czym/kim jest główna bohaterka. Człowiek zjada sobie paznokcie, aby to poznać i ja osobiście złościłam się na opieszałość Kylie w wielu sprawach, które powinny być dla niej priorytetem, a które dziewczyna chowała do przysłowiowej kieszeni. Trochę właśnie to mnie martwiło, Kylie nic się nie zmieniła, a nawet więcej, stała się jeszcze bardziej zagubiona i wycofana. Jednak nie straciła nic, ze swojego poczucia humoru, były momenty, kiedy jej zabawny opis niektórych scen, sprawił, iż wybuchałam śmiechem, a potem rozglądałam się, w jakim miejscu czytam i miała nadziejże, że nie jest to miejsce publiczne. Moim faworytem, co do najzabawniejszej sceny jest pogoń za „kotem”, pewną wilczycą i hmm… No, przekonajcie się sami.

Tak jak jej poprzedniczka, ta część nie pozbawiona jest zwykłych problemów jakie miewa młodzież. W książce czytamy o kłopotach jakie sprawia pierwsza miłość, pociąg do drugiej osoby, który nie ma nic wspólnego z trzymaniem się za ręce i to jak denerwujący potrafią być rodzice. Taki zabieg łatwiej pozwala Czytelnikowi utożsamić się z bohaterami i z ich światem.

Książka nie jest jednak pozbawiona pewnych niedociągnięć. Nie podobało mi się trochę to jak potoczyła się akcja finałowa. W porównaniu z wylewnymi stronami, na których Kylie opisywała swoje uczucia do chłopaków, swoje rozterki i wszystko inne, co wiązało się z jej wnętrzem, finał był trochę „niedbały”. Pamiętam swoje przerażenie w oczach, kiedy trzymałam ostatnie strony książki, a główna akcja jeszcze dobrze się nie zaczęła. Musiałam dwa razy przeczytać jej rozwiązania, aby upewnić się czy to, aby na pewno tyle. Poza tym to „miotanie się” Kylie pomiędzy dwoma jej wielbicielami, robi się trochę nudne. Tak wiem, że gatunek paranormal romance, ma swoje prawa, ale wydaje mi się, że wszystko, co nie wiąże się z trójkątem Derek + Kylie + Lucas, pisane jest tak jakby było poboczną i mało znaczącą akcją.

Jednak wciąż twierdzę, że książka jest naprawdę dobrą rozrywką, myślę, że nastolatkom przypadnie do gustu, zarówno sama postać Kylie jak i jej historia. Ja wyczekuję na kolejną część!

Jest nam miło poinformować, że MoznaPrzeczytac.pl ma  zaszczyt objęcia  patronatem książkę „Przebudzona o świcie”

Informacje o książce:
Tytuł: Przebudzona o świcie
Tytuł oryginału: Awake at Dawn
Autor: C. C. Hunter
ISBN: 9878372293800
Wydawca: Feeria
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać