Poradniki

Prawa ludzkiej natury – Robert Greene

Recenzja książki Prawa ludzkiej natury - Robert Greene

Prawa ludzkiej natury
Robert Greene

Robert Greene, czyli światowy autorytet w dziedzinie strategii, władzy oraz manipulacji, a także autor książek uznawanych za klasykę tematu i goszczących na listach światowych bestsellerów „New York Timesa” stworzył kolejne, warte przeczytania, dzieło pt. „Prawa ludzkiej natury”. Głównym celem tego poradnika jest przede wszystkim nauczenie czytelnika, jak zostać obserwatorem otaczających nas osób, jak interpretować ich zachowania oraz radzić sobie z toksycznymi osobami.

W naszym życiu pojawia się mnóstwo różnych osób, niestety część tych spotkań nie sprawia nam przyjemności, a wręcz jest przyczyną tego, że nasze życie staje się trudne i nieprzyjemne. Takie jednostki niestety znajdują się również w naszym najbliższym otoczeniu – mogą to być nasi współpracownicy, szef, znajomi, a nawet przyjaciele. Są oni tak zwanymi ludźmi toksycznymi, a to, co ich szczególnie łączy, to perfekcyjna umiejętność gry na naszych emocjach. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, gdyż czynią to w sposób niezwykle umiejętny i dopiero po jakimś czasie uświadamiamy sobie, że byliśmy wykorzystywani lub manipulowani.

Większość ludzi z natury jest ufna i łatwowierna, zakłada, że druga osoba jest do nas pozytywnie nastawiona i chce naszego dobra. Z drugiej strony, może się zdarzyć tak, że to my jesteśmy tą destrukcyjną osobą i nie za bardzo wiemy jak kontrolować tę stronę naszego charakteru, nie rozumiemy, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej. W pewnym momencie życia może najść nas refleksja, że chcemy wreszcie nad tym zapanować. Kluczem do zrozumienia takich postępowań będzie zrozumienie, korzeni ludzkich zachowań, wejrzenie w głąb siebie, odszukanie emocji, które kierują naszym zachowaniem oraz próba ich interpretacji.

Prawa ludzkiej natury - Robert Greene

Cennym drogowskazem na drodze poznania, będzie książka „Prawa ludzkiej natury”, jest ona zestawem kodów, za pomocą których będziemy mogli rozszyfrować ludzkie zachowania, zarówno te zwyczajne, nietypowe, jak i te destrukcyjne. Książką składa się z osiemnastu rozdziałów, które odnoszą się do konkretnych aspektów lub praw ludzkiej natury. W poszczególnych rozdziałach autor opisuje nam między innymi: jak opanować swoją emocjonalną jaźń, jak przekształcić miłość własną w empatię (czyli o czterech przykładach osobowości narcystycznych), następnie pokazuje nam, jak dostrzegać to, co kryje się za maskami innych, mówi również o tym, jak umiejętnie obserwować innych oraz jak oceniać ich charaktery. W dalszej części książki Greene mówi o sposobach na zmiękczanie oporu innych, o stawaniu twarzą w twarz z własną ciemną stroną, podkreśla też, że warto poznać swoje ograniczenia. W jednym z rozdziałów mówi o tym, że warto zawsze działać w poczuciu celu, w innym zaś, że powinniśmy opierać się negatywnej presji grupy, albo dalej, abyśmy dostrzegali wrogość za przyjazną fasadą.

Warto też dodać, że poszczególne rozdziały są bardzo ciekawie skonstruowane, każdy z nich zawiera opis znanej osoby, tak aby bardziej obrazowo nam dane prawo pokazać oraz przedstawia wskazówki, jak postępować, gdy jesteśmy wystawieni na jego oddziaływanie. Na końcu poszczególnych rozdziałów dostajemy również porady od autora, które wskazują jak przekształcić daną siłę natury w coś pozytywnego, jak uwolnić się z jej destrukcyjnego działania (oczywiście w sytuacji, gdy ta siła jest naprawdę zła). Dodatkowo książka została zaprojektowana tak, abyśmy mogli poznać wszystkie aspekty ludzkich zachowań oraz poznali główne przyczyny ich występowania. Lektura „Praw ludzkiej natury” przyczyni się do zmiany naszego sposobu postrzegania innych ludzi i lepszego, właściwszego postępowania z nimi. Z drugiej strony zaczniemy też odmiennie patrzeć na siebie. Zastanawiasz się pewnie teraz, jak to jest możliwe, już wyjaśniam:

„Po pierwsze, Prawa zaczną zmieniać Cię w spokojniejszego i nastawionego strategicznie obserwatora innych ludzi, pomagając Ci uwalniać Cię od emocjonalnych dramatów, które niepotrzebnie przeżywasz.
Po drugie, Prawa uczynią Cię mistrzem interpretacji nieustannie wysyłanych przez innych ludzi sygnałów, dając Ci tym samym znacznie większe możliwości oceny ich charakteru.
Po trzecie, Prawa umożliwią Ci rozpoznawanie i wyprowadzanie w pole ludzi o toksycznych typach osobowości, które mogą wywoływać trwałe szkody emocjonalne i których na pewno spotkasz na swojej drodze.
Po czwarte, dzięki Prawom, dowiesz się o rzeczywistych mechanizmach motywowania i wywierania wpływu innych, a tym samym znacząco ułatwisz sobie życie.
Po piąte, Prawa uświadomią Ci, jak głęboko funkcjonują w Tobie siły ludzkiej natury, dzięki czemu będziesz mógł zmienić negatywne wzorce własnych zachowań.
Po szóste, Prawa zmienią Cię w kogoś bardziej empatycznego, kto tworzy mocniejsze i bardziej satysfakcjonujące więzi z otaczającymi go ludźmi.
I na koniec, Prawa zmienią Twoje wyobrażenia o własnym potencjale, dzięki czemu pojmiesz, że istnieje w Tobie wyższa, doskonała jaźń, do której zechcesz dotrzeć.”

Prawa ludzkiej natury - Robert Greene

Dzięki lekturze książki zaczęłam patrzeć inaczej na otaczających mnie ludzi, staram się interpretować ich zachowania tak, aby odkryć, co w sobie skrywają i jakie mają ukryte cele. Wydaje mi się, że sama również zachowuję się trochę inaczej, zrozumiałam, że pewne moje zachowania były jednak nie do końca dobre i staram się je powoli zmieniać.

Informacje o książce:
Tytuł: Prawa ludzkiej natury
Tytuł oryginału: The Laws of Human Nature
Autor: Robert Greene
ISBN: 9788328355972
Wydawca: Sensus
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać