Poradniki

Praca wymarzona – Sylwia Konik, Justyna Wydra

Recenzja książki Praca wymarzona Sylwia Konik, Justyna Wydra

Praca wymarzona
Sylwia Konik, Justyna Wydra

O tym, że sytuacja z pracą w Polsce jest jaka jest, nikogo nie trzeba przekonywać. Co innego gdy szukamy przyczyn tego stanu rzeczy. Część zwala winę na transformację ustrojową na początku lat 90 ubiegłego wieku, inni zaś twierdzą że to obecny rząd dławi przedsiębiorczość i nie pozwala zatrudniać więcej osób poprzez już wysokie podatki i koszty pracy. Można też wskazywać na nieudolne szkolnictwo wyższe, które po 5 latach kształcenia zostawia absolwenta z nieaktualną wiedzą, czy też wygórowane wymagania pracodawców z równocześnie zaniżonymi wynagrodzeniami. W rzeczywistości te i wiele innych czynników mają wpływ na obecną sytuację, jednak zwykle zapominamy o jeszcze jednym, również ważnym elemencie – nas samych. Chociaż historii nie cofniemy, póki co prawa nie zmodyfikujemy, a programu studiów nie zaktualizujemy, to jednak możemy coś zmienić. Praca wymarzona to poradnik o tym co możemy zrobić we własnym zakresie, aby znaleźć pracę która na zadowoli.

Autorkami poradnika są Sylwia Konik i Justyna Wydra. Obie mają wieloletnie doświadczenie jeżeli chodzi o rynek pracy i zajmowanie się HR. Wielokrotnie stały po obu stronach barykady – jako rekrutowany i jako rekrutujący. Konik jest właścicielką agencji doradztwa personalnego Recrutamos oraz serwisu Freelancity. Organizuje także konferencję dla przedsiębiorców Freelance Camp. Z kolei Wydra to dziennikarka, specjalistka od PR i marketingu. Na rynek pracy patrzy okiem socjologa. Zajmuje się także zagadnieniem równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym (work-life balance).

Książka podzielona jest na 5 głównych rozdziałów dotyczących pracy widzianych z różnej perspektywy. W pierwszym zobaczymy rynek okiem pracownika. Jakie zmiany zaszły na przestrzeni lat, poznamy specyfikę różnych rodzajów miejsc pracy – od rodzinnych firm, po państwowe posadki, a kończąc na międzynarodowych korporacjach. Dla każdej grupy mamy opis, wady, zalety oraz zestawienie dla kogo byłaby to praca wymarzona, a kto nie powinien na takie stanowisko aplikować. Kolejny rozdział dotyczy osób poszukujących pracy. Mamy tutaj podział na różne sytuacje – jestem zatrudniony i szukam pracy, nie mam pracy i szukam zatrudnienia. Mamy też „przypadki szczególne” czyli porady dla konkretnych grup osób próbujących odnaleźć właściwą profesję. Znajdziemy tu porady dla absolwentów, młodych matek, seniorów, powracających z emigracji, osób pozostających długo na bezrobociu czy też ludzi chcących się całkowicie przekwalifikować. Trzeci rozdział to dla odmiany wywiady z osobami zatrudniającymi, zatrudnionymi czy też poszukującymi pracy z wspomnianych wcześniej grup dotyczących wspomnianych jeszcze wcześniej przedsiębiorstwach. Jak same autorki twierdzą – tutaj po prostu słuchają odpowiedzi na zadane pytania nie dodając zbędnych komentarzy i interpretacji. Czwarty rozdział to praktyka. Dowiemy się nie tylko jak szukać, ale jak interpretować ogłoszenia – bo to one mogą nam już wstępnie wiele powiedzieć o pracodawcy i tym co nas czeka. Dostaniemy wiedzę jak przygotowywać dokumenty aplikacyjne i w jakiej formie je prezentować. Dowiemy się czego możemy spodziewać na rozmowach kwalifikacyjnych i jak wyjść z niekorzystnych sytuacji. Porady te są o tyle cenne, że uwzględniają punkt widzenia zarówno osoby ubiegającej się o pracę jak i rekrutującego. Ostatni rozdział traktuje o work-life balance, czyli równowagą pomiędzy pracą zawodową, a życiem prywatnym. Co robić żeby nie popaść w pracoholizm, czego nie robić żeby praca nie zdominowała życia rodzinnego. I w tym przypadku nie mamy ogólnych porad ale (tak jak wcześniej), wyszczególnione wskazówki do konkretnych grup osób.

Mimo garści ciekawych informacji i praktycznych porad dostaniemy też pewne banały typu „nie spóźniaj się na rozmowę kwalifikacyjną” i „przyjdź wyspany”. Chociaż wydaje się to dla każdego z nas (również dla autorek) oczywistością, jednak 95% rekrutowanych popełnia tak podstawowe błędy. Dlatego zapobiegawczo zostały zamieszczone w książce, aby każdy przed sobą mógł rzetelnie sprawdzić czy wszystko dopiął na ostatni guzik zanim zacznie narzekać na potencjalnych pracodawców. To co jednak wyróżnia tę publikację to aktualność i nazywanie rzeczy po imieniu. Autorki „mówią jak jest” obecnie na rynku pracy i jakie kryteria trzeba spełniać żeby nie dostać pracę byle jaką, ale tę z której będziemy czuć satysfakcję.

Praca wymarzona jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Z jednej strony wysyp świeżo upieczonych „bezrobotnych absolwentów”, z drugiej strony chęć zmiany zawodu, a z trzeciej redukcja etatów i przymus poszukiwania nowego zajęcia – to wszystko składa się na fakt, że masę ludzi łączy jedno zagadnienie: szukam pracy. Książkę można polecić osobom próbującym dopiero co wejść w życie zawodowe, ale także osobom które próbują znaleźć nowe zajęcie po latach przerwy. Osoby które już mają za sobą wiele rozmów kwalifikacyjnych raczej nie znajdą tutaj nic odkrywczego – chyba, że do tej pory żadna z tych rozmów nie zakończyła się sukcesem, wtedy jak najbardziej powinny zainteresować się tym tytułem. Nie poleciłbym jednak książki osobom które szukają pracy tylko po to żeby mieć zatrudnienie. Nie znajdziemy tutaj porad jak zmanipulować pracodawcę lub wymusić zatrudnienie. Nie jest to też książka dla osób mało ambitnych, ponieważ nawet po przeczytaniu tych porad, jest mała szansa żeby je wdrożyli. Książka ta jest inwestycją, a nie biletem ulgowym.

Informacje o książce:
Tytuł: Praca wymarzona
Tytuł oryginału: Praca wymarzona
Autor:  Sylwia Konik, Justyna Wydra
ISBN: 9788324686551
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać