Polki, które zmieniły wizerunek kobiety - Joanna Puchalska - Recenzje książek z każdej półki
Biografie i wspomnienia

Polki, które zmieniły wizerunek kobiety – Joanna Puchalska

Recenzja książki Polki, które zmieniły wizerunek kobiety - Joanna Puchalska

Polki, które zmieniły wizerunek kobiety
Joanna Puchalska

Bardzo często panuje ogólne przekonanie, że książki historyczne są nudne. Zupełnie się z tym stwierdzeniem nie zgadzam. Ważne jest po prostu, aby trafić na tą właściwą, czyli taką, której tematyka nas zainteresuje. Takim właśnie sposobem w moje ręce trafiła publikacja pani Joanny Puchalskiej „Polki, które zmieniły wizerunek kobiety”. Jest to historia 10 niezwykłych kobiet, które zapisały się, a przynajmniej powinny, w dziejach historii.

Jak zapewne wszyscy wiemy, w Polsce kobiety dość długo musiały podporządkowywać się mężczyznom. Na początku ojcom, braciom, później mężom a niekiedy nawet synom. Chociaż w historii częściej słyszymy o zasługach mężczyzn, którzy wiedli prym na wojnach, w powstaniach, czy innego rodzaju wydarzeniach, powinniśmy też pamiętać o paniach, które pełne temperamentu i energii, dorównywały ambicjami panów. Posiadając w duszy życiową energię, pokazywały, że mogą one również dokonywać wielkich rzeczy. Burzyły tym samym stereotyp mówiący, że rolą niewiasty jest tylko i wyłącznie siedzenie w zaciszu czterech ścian i dbanie o ciepło domowego ogniska. Faktem też jest, że czasami takie zachowanie, można powiedzieć rewolucjonistki, wynikało z tego, że u ich boku zabrakło mężczyzny, który by się nimi zaopiekował, jednak nie ujmuje to ważności ich czynów. Pokazuje zaś, że kobiety są na tyle silne, że potrafią przetrwać i odnaleźć się w każdej sytuacji.

Polki, które zmieniły wizerunek kobiety - Joanna Puchalska

W książce przybliżone nam zostają sylwetki 10 kobiet. Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej, Elżbiety Drużbackiej, Joanny Żubrowej, Ewy Felińskiej, Emilii Sczanieckiej, Konstancji Skirmuntt, Antoniny Walickiej, Janiny z Puttkamerów Żółtkowskiej, Ireny Iłłakowiczowej oraz Wandy Boniszewskiej.

Mnie najbardziej zaciekawiły dwie panie Elżbieta z Lubomirskich hetmanowa Sieniawska, która była kobietą niezależną finansowo od męża, co w czasach kiedy żyła (1668 lub 1669 – 1729), było zjawiskiem niezwykle rzadko spotykanym. Co więcej, była niezwykle inteligentna, świadomie zarządzała swoim majątkiem, a gdy hetman wyruszył na wojnę, także jego włościami. Byłą też sponsorką wielu wspaniałych dzieł architektury i sztuki. Dzięki jej hojności odnowiony został między innymi Wilanów. Elżbieta angażowała się również w politykę i to nie tylko polską, ale i europejską.

Druga to Joanna Żubrowa, która zasłynęła z tego, że walczyła jako regularny żołnierz w armii napoleońskiej, za co została odznaczona Krzyżem Orderu Virtuti Militari.
Emilia Sczaniecka, bogata dziedziczka, która ze swojego wygodnego życia wyruszyła na trzy powstania narodowe.

Polki, które zmieniły wizerunek kobiety - Joanna Puchalska

Jeżeli chociaż trochę zaciekawiły Was sylwetki, które przedstawiłam, to serdecznie zapraszam do lektury całej książki. Poznacie tam bardziej szczegółowe losy każdej z pań oraz dowiecie się, z czego zasłynęły pozostałe kobiety, o których wspomniałam tylko z imienia i nazwiska na początku. Mnie się publikacja bardzo się spodobała, postanowiłam też częściej sięgać po wydania tego typu, gdyż są naprawdę bardzo ciekawym sposobem na przemycenie wiedzy historycznie do naszego codziennego życia. Książka jest na tyle dobrze skonstruowana, że przedstawione sylwetki są tak opisane, że spokojnie można przeczytać jedną na raz.

Warto też dodać, sama książka wydana została w przepięknej oprawie. Nie posiada tylko suchego tekstu, ale zawiera również dużo przepięknych zdjęć i fotografii. Każdy z rozdziałów zaczyna się od portretu osoby, o której będzie on opowiadał. Mimo dużej ilości zdjęć, każdej z sylwetek została poświęcona odpowiednia ilość uwagi, abyśmy mogli dokładnie zapoznać się z życiem i działalnością każdej z pań. Prawie 400 stron opowieści sprawia, że po lekturze nie pozostaje nam niedosyt wiedzy, a z drugiej strony nie czujemy się przytłoczeni ilością informacji, która została nam przekazana. Czyli mówiąc krótko: idealna ilość, aby zaciekawić czytelnika, ale nie zniechęcić, czy znudzić.

Polki, które zmieniły wizerunek kobiety - Joanna Puchalska

Wspomnę również, że pani Puchalska świetnie zajęła się samą treścią poszczególnych rozdziałów, nie bombardowała czytelnika ogromną ilością faktów historycznych, ale skupiła się dokładnie na tym, czego potrzeba, aby zaciekawić czytelnika. Pokazała nam poszczególne bohaterki od strony rewolucjonistki, kobiety postępowej, zamiast dawać nam dużo wiedzy, która nie do końca byłaby interesująca dla większości czytelników.

Podsumowując całą publikację, myślę, że jest on właśnie tym, czego potrzeba, aby zainteresować czytelnika wiedzą historyczną i zaszczepić w nim bakcyla na poszukiwanie dalszych, równie interesujących pozycji.

Informacje o książce:
Tytuł: Polki, które zmieniły wizerunek kobiety
Tytuł oryginału: Polki, które zmieniły wizerunek kobiety
Autor: Joanna Puchalska
ISBN: 9788328710405
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content