Literatura faktu

Pokolenie dżihadu – Petra Ramsauer

Recenzja książki Pokolenie dżihadu - Petra Ramsauer

Pokolenie dżihadu
Petra Ramsauer

Pokolenie Dżihadu. Europo, czeka Cię apokalipsa” to niezwykle interesująca książka, która na 300 stronach opowiada o strukturach, metodach działania i okrucieństwach Państwa Islamskiego.

Treść zawarta w książce stanowi wyniki dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez austriacką politolog i reporterkę – Petrę Ramsauer, która od 1999 roku pracuje jako korespondentka na terenach Bliskiego Wschodu. Autorka analizę tej grupy terrorystycznej oparła na własnych podróżach do krajów bliskiego wschodu oraz głównych baz dżihadystów w Europie.

Dziennikarka w głównej mierze skupia się na fenomenie Państwa Islamskiego, które powoduje konwersję mnóstwa młodych ludzi z terenów całego świata, a głównie z Europy (Niemiec i Austrii). Nowo zwerbowani wykorzystywani są do akcji zbrojnych na terenach Iraku i Syrii oraz w krwawych zamachach terrorystycznych. Problem werbunku w szeregi ISIS reporterka analizuje bardzo dogłębnie, odpowiadając na pytanie dlaczego Państwo Islamskie jest tak skuteczne oraz atrakcyjne dla młodych ludzi. Autorka opisuje prostacką ideologię Państwa Islamskiego, opartą na barbarzyńskiej przemocy.

„Rzecznik ISIS apelował jesienią 2015 roku o to, aby „każdy muzułmanin na Zachodzie poszukał jednego niewiernego i roztrzaskał mu głowę kamieniem, przejechał samochodem, zniszczył jego plony””.

„Mówili, że ktoś będąc muzułmaninem, nie chce walczyć ten popełnia grzech”.

Autorka opowiada także o marketingu prowadzonym przez ISIS. Przedstawia techniki werbowania (Daesz wydało specjalny poradnik dla swoich członków, który dokładnie opisuje w jaki sposób werbować nowych bojowników), opisuje proces prania mózgu jakiemu poddawani są nowo zwerbowani. Dotyka również kontekstu psychologicznego można powiedzieć, że stwarza pewien profil osób werbowanych oraz problemu niepełnej rodziny, w której często brak bezpieczeństwa jest spowodowany braku ojca. Autorka wielokrotnie podkreśla, że przyłączenie się młodych ludzi do ISIS jest nie tylko kwestią wiary, ale głównie „fajnie wyglądającej” ideologii, która wmawia, że trzeba walczyć by likwidować zło (niewiernych) oraz w dużej mierze stanowi możliwość dania upustu swojej agresji i seksualności.

„Równie istotną rolę odgrywa obietnica nieograniczonego dostępu do kobiet”.

Dziennikarka sięga również do tego, co stało się podwaliną i budulcem tej grupy terrorystycznej, zamieszczając dość obszerny kontekst historyczny i polityczny, który stanowi bardzo subtelne tło oraz cenne wprowadzenie do zrozumienia całości. Autorka poniekąd demaskuje Daesz, ujawnia horror jaki ze sobą niosą, a ich zwolenników pokazuje takimi jakimi są: zwyrodnialcami nie szanującymi prawa do życia.

„To są narcystyczni, żądni mordu kowboje. Taki wizerunek powinniśmy przekazywać opinii publicznej”.

W książce poruszony zostaje również temat kobiet w Państwie Islamskim, które przybywają, by stać się „narzeczonymi dżihadu”. Ku mojemu zaskoczeniu wcale ich rola nie ogranicza się do parzenia herbaty. Kobiety wstępujące do ISIS budują tzw. policję obyczajową, której zadaniem jest zmuszanie kobiet mieszkających na terenie Daesz do ścisłego przestrzegania zasad kalifatu wymierzania drakońskich kar.

„Szczególnie żałuje, że biła stare kobiety, mówi dwudziestolatka, która używa pseudonimu Doaa. (…) Kobiety, które maltretowałam mogły być moimi matkami”.

„Głęboko w świadomości dżihadystek zakorzeniony jest pogląd, że osoby, które nie podzielają ich fanatyzmu albo należą do innych religii są ludźmi gorszej kategorii i mogą być traktowani jak przedmioty oraz obiekty niewyobrażalnych orgii przemocy”

Czytając tę książkę zachwyciła mnie rzetelność Autorki, która bardzo precyzyjnie używa wszelkich terminów i nazw (nie popełnia nadużyć w znaczeniu), co sprawia, że niniejsza książka dla mnie osobiście jest reportażem z górnej półki. Sposób prezentacji materiałów zawartych w tym reportażu cechuje się niezwykłym obiektywizmem i wiernością przedstawionych wydarzeń. Autorka zna się na rzeczy, była, widziała i doświadczyła. Nie jest to jakaś kolejna opowiastka o terrorystycznym ugrupowaniu, ta książkowa pozycja to konkret przez duże K oraz ostrzeżenie. Książka ta jest niezwykle cenna, szczególnie z uwagi na bardzo szerokie i obszerne zaprezentowanie tematu. Autorka bowiem zamieszcza relacje świadków okrucieństw dokonywanych przez członków ISIS, przedstawia głos byłych dżihadystów, członków milicji Państwa Islamskiego, rodzin i przyjaciół sympatyków ISIS. Rozmawia z imamami, psychologami oraz ekspertami od spraw bezpieczeństwa i walki z terroryzmem. Cytowanie ich wypowiedzi nadaje książce reporterskiej wytworności.

Jest to fascynująca książka, którą czyta się jednym tchem.

Dlaczego sięgnęłam właśnie po nią? Odpowiedź jest prosta: uważam, że muzułmańscy fanatycy są obecnie realnym zagrożeniem i niebezpieczeństwem. Zupełnie nie rozumiem dlaczego Europa je bagatelizuje. W związku z powyższym „należy poznać niebezpieczeństwo”, a ta książka pozwala zrozumieć mechanizmy działania ISIS.

Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń w Belgii, Francji czy Niemczech. Szczególnie polecam zwolennikom multi-kulti i szerzącym poglądy, że trzeba być otwartym i tolerancyjnym. Myślę również, że w Parlamencie Europejskim, ta książka powinna być obowiązkową lekturą.

Po przeczytaniu „Pokolenie dżiahadu” uważam, że granice Państw Europejskich powinny zostać zamknięte jeśli chcemy by nasza kultura przetrwała. Ubiegając głosy wszystkich którzy zaraz powiedzą, że przecież tam cierpią ludzie, którym trzeba pomóc. Moja odpowiedź brzmi: owszem nie ulega to wątpliwości ale zróbmy to z głową. Najpierw zatroszczmy się o naszą cywilizację i przyszłość naszych przyszłych dzieci. Chyba że nie masz nic przeciwko żeby Twoja córka chodziła w burce i była gwałcona?

„Lekarze są także konfrontowani z najcięższymi ranami narządów płciowych, wywołanymi przez brutalną przemoc seksualną.”

„Wiele z tych dziewczynek nie ma pojęcia, co się z nimi dzieje. Przychodzą do nas przerażone, z poważnymi krwotokami, trzymając swoje lalki w ramionach”

Informacje o książce:
Tytuł: Pokolenie dżihadu. Europo, czeka Cię apokalipsa!
Tytuł oryginału: Die Dschihad Generation. Wie der apokalyptische Kult des Islamischen Staats Europa bedroht
Autor: Petra Ramsauer
ISBN: 9788328704558
Wydawca: MUZA
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać