Schizofrenia jest podobno jedną z najczęstszych chorób psychicznych naszych czasów. Spada na człowieka bez uprzedzenia, zostawiając Go w świecie, który nie istnieje, ale tylko dla postronnych obserwatorów. Chory jest święcie przekonany o prawdziwości tego czego doświadcza, jednocześnie sądząc, że to rzeczywistość zdrowych osób jest nieprawdziwa. Brnie więc w swojej chorobie, w świat magiczny, mistyczny, wierząc uparcie we wszystko czego doświadcza, i nie pomoże tutaj dobre słowo bliskich, bo sam nie ma kontroli nad tym co się z nim dzieje.
Główną bohaterką książki „Podróż schizofrenii” jest Maryna. Młoda studentka politechniki, która trafił tam zupełnie przez przypadek. Nie mogąc realizować swoich celów na wydziale psychologii, wybrała po prostu kierunek, na którym akurat były miejsca. Maryna ukrywa przed wszystkimi znajomymi swoją chorobę. Nie chcąc narażać się na wyśmianie, odrzucenie, szyderstwa. Jej pochodzenie bardzo to ułatwia, w końcu urodziła się i wychowała w małej miejscowości, w której nabrała niejakiego doświadczenia w byciu „cieniem”. Ludzie szeptali za jej plecami, wytykali palcami, śmiali się, nie rozumieli. Główna bohaterka szuka jednak właśnie zrozumienia w świecie, który z góry, z definicji, skazał ją na społeczną alienację. W momencie, w którym wydaje się Marynie, że ma jakąś szansę na normalne życie, powracają upiory przeszłości.
Sposób przedstawienia schizofrenii przez autorkę w moim mniemaniu jest bardzo przekonujący. Nie pisałbym tak gdybym nie znał się chociaż trochę na tym temacie. Poznałem osobę chorą na schizofrenię, jest mi bliska, i usłyszałem wiele historii o przebiegu choroby. Uważam, że autorka przedstawiła bardzo solidnie samą „mechanikę” działania tejże przypadłości. Fale nawrotowe zostały opisane bardzo dokładnie, przez co Czytelnik może rzeczywiście poczuć jak to jest być zniewolonym przez coś, nad czym nie ma się kontroli. Odpływanie własnego umysłu jest schematyczne, i tak zostało pokazane. Czułem pewną więź, z główną bohaterką, dzięki szczegółowym opisom każdego kolejnego poziomu postępującej choroby. Jest to niewątpliwie duży plus książki, która pokazuje schizofrenię w sposób łatwiejszy dla zrozumienia zwykłemu człowiekowi.
W książce „Podróż schizofrenii” jest jednak także coś co przeszkadza, i widać tutaj duży udział psychiki autorki. Znaczny nacisk na religijność, który w wielu momentach staje się niemal obsesją, stawia pytanie o zasadność dywagacji o schizofrenii w kontekście naukowym. Główna bohaterka jest bardzo religijna, w pewnym momencie ulega swoim przekonaniom i szuka ratunku w egzorcyzmach. Nie podoba mi się mieszanie nauki z religią, z drugiej strony wiara może, i czyni, cuda. Przecież podstawą leczenie jakiejkolwiek przypadłości, czy to fizycznej czy psychicznej, jest wiara w wyleczenie. Główna bohaterka znalazła tą siłę w Bogu, Czytelnik odbiera to pośrednio, jako usilne poszukiwanie ratunku w siłach wyższych, „jak trwoga to do Boga”?
Jak wspomniałem wyżej, mam znajomą osobę, która choruje na schizofrenię. Poradziłem się jej w tym temacie, przedstawiając kilka fragmentów książki. Znajoma mi osoba stwierdziła, że jest tam wiele błędów merytorycznych na czele z podawaniem medykamentów głównej bohaterce. Według mojej znajomej osoby, nie jest możliwe wpadnięcie w stan katatonii opisany przez autorkę, jednak nie ma dwóch takich samych przypadków tej samej choroby. Pozostaje więc zawierzyć przeżyciom Maryny, jako osoby opisującej swoją własną, unikalną drogę poprzez chorobę. Osobiście jestem laikiem, w temacie schizofrenii, być może zbyt łatwo ulegam stereotypom, jednak opis wpadania przez Martynę w stan katatonii, wydaje mi się mało realny. Sama choroba raczej rzadko doprowadza do tak poważnych powikłań, jak te opisane w książce.
Nie ma co ukrywać, że po książkę „Podróż schizofrenii” sięgną osoby, które interesują się tym tematem, lub maja jakieś prywatne doświadczenia z tym związane. Warto zatem porównać swoje spostrzeżenia, z tymi, które przedstawia nam autorka, a jeśli takowych nie mamy, warto zainteresować się tym tematem głębiej. Schizofrenia to choroba naszych czasów, zatem czas spędzony przy książce Pani Przystupy, na pewno nie będzie czasem zmarnowanym, bo można się z niej dowiedzieć wiele rzeczy.
Informacje o książce:
Tytuł: Podróż schizofrenii
Tytuł oryginału: Podróż schizofrenii
Autor: Gabriela Przystupa
ISBN: 9788379426461
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015