Literatura obyczajowa

Podróż po horyzont – Iwona Walczak

Recenzja książki Podróż po horyzont - Iwona Walczak

Podróż po horyzont
Iwona Walczak

Lato za pasem, jeśli nie macie jeszcze pomysłów na wyjazd być może zainspiruje Was książka Pani Iwony WalczakPodróż po horyzont”. Tłem do wydarzeń powieści jest przepiękna Grecja oraz malownicze zakątki Wysp Maltańskich. Bohaterka książki podąża śladami przyjaciółki swojej matki, która za czasów młodzieńczych, wiedziona miłością, przeprowadziła się właśnie do Grecji, gdzie przemierzała liczne zakątki kraju. Agnieszka zafascynowana jej historią wyrusza w niekończącą się drogę, która okazuje się wspaniałą. Kobieta poznaje wielu interesujących ludzi, próbuje wyśmienitych potraw oraz degustuje przepyszne wina. Widzi świat oczami tubylców. Jest to dużo ciekawsze niż typowe wakacje all inclusive oferowane przez biura podróży, gdzie to zwykle nie wychylamy nosa z basenu oraz hotelu.

No dobrze, ale co tak naprawdę skłoniło Agę do wyjazdu? Dziewczyna w pewnym momencie staje na zakręcie życia i nie wie co dalej. Zraniona kiedyś dotkliwie przez wcześniejszego chłopaka, nie wie czy może zaufać obecnemu. Tym bardziej, że on wydaje książkę, opisującą jego wcześniejsze życie, okazuje się, że aniołkiem to on nie był, raczej bardziej kobieciarzem i hulaką. Agnieszka potrzebuje oddechu, chce złapać dystans do tego, co się dzieje i zastanowić się, czego tak naprawdę w życiu chce i co się dla niej liczy. Pewnego dnia obwieszcza rodzinie i narzeczonemu, że wyrusza w podróż. Żeby lepiej wszystkiego doświadczyć, kobieta postanawia jechać sama. Kupuje bilet do Salonik i tym sposobem zaczyna swoją podróż, która jest tak naprawdę przełomem w jej życiu. Przypadkowo poznani ludzie uświadamiają bohaterkę, że tak naprawdę nie zna historii swojej rodziny, nie wie co spowodowało, że jej matka jest jaka jest. Słuchając historii towarzyszy podróży uświadamia sobie, że powinna docenić to co posiada, zaczyna rozumieć matkę, patrzeć na nią inaczej. Zdumiewające jest to, jak przypadkowy człowiek, który zupełnie nas nie zna, może na nas nieświadomie wpłynąć. Pozwolić zajrzeć w głąb siebie. Jest to naprawdę fascynujące.

Główna bohaterka Agnieszka, jest bardzo odważną i wyrazistą kobietą. Mimo tego, że posiada ogromny kredyt do spłacenia, rzuca pracę w korporacji, nie wiedząc dokładnie co dalej. Nie ma innego zajęcia „no oku”, ale wierzy, że na pewno wszystko się ułoży. Dochodzi po prostu do takiego etapu w życiu, że wie iż nie może dalej tkwić w marazmie jakim okazuje się jej życie, postanawia wziąć się w garść i ruszyć z miejsca. Nawet jeśli miałaby potem ciężko pracować na marnej posadzie, aby tylko związać koniec z końcem. Co prawda, jest jej o tyle łatwiej postawić wszystko na jedną kartę, gdyż wie że w razie ogromnej katastrofy może liczyć na wsparcie finansowe rodziców oraz pracę w firmie taty. Agnieszka od razu podkreśla, że nie skorzysta z tego, ale na pewno taka świadomość gdzieś tam z tyłu głowy ułatwia podejmowanie pewnych decyzji. Jak potoczą się losy Agi? Wróci do Polski, a może pozna przystojnego Greka bądź Maltańczyka, zapomni o pozostawionym w kraju narzeczonym i zajmie się hodowlą oliwek lub produkcją wina? Odnajdzie Elle, pozna historię matki? Tego wszystkiego już Wam nie zdradzę, sami musicie zagłębić się w historię, aby poznać odpowiedzi.

Podróż po horyzont” napisana jest przepięknym malowniczym językiem, sprawiającym, że ani na chwilę nie jesteśmy znudzeni. Ja siedziałam podczas lektury z uśmiechem na twarzy i wyobrażałam sobie siebie samą podążającą śladami bohaterki. Po lekturze wiem na pewno, że jadąc do Grecji, czy na Maltę (najlepiej tu i tu) wybiorę się na samodzielną podróż, a nie tę z biurem podróży. Książka pani Walczak może być swojego rodzaj wstępem, co trzeba koniecznie zobaczyć, do tego jakiś przewodnik i śmiało można ruszać.

Serdecznie zachęcam wszystkich do lektury, gdyż jest to fantastyczny sposób na oderwanie się od rzeczywistości, zrelaksowanie oraz zmotywowanie do samodzielnej podróży. Może nie w pojedynkę bo to już naprawdę odważna decyzja ale na pewno nie z biurem podróży.

Informacje o książce:
Tytuł: Podróż po horyzont
Tytuł oryginału: Podróż po horyzont
Autor: Iwona Walczak
ISBN: 9788376746838
Wydawca: Replika
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać