Literatura dla dorosłych

Piwko z aniołem – Tomasz Altowski

Recenzja ksiązki Piwko z aniołem

Piwko z aniołem
Tomasz Altowski

Dopiero od niedawna eksperymentuję z e-bookami ale przekonuję się do nich coraz bardziej zwłaszcza dzięki możliwości przeczytania fragmentu książki za darmo. To zasadniczo ułatwia decyzje o wydaniu tych kilkunastu złotych.  Zwłaszcza gdy dotyczy to debiutanta po którym nie wiemy czego się spodziewać. W przypadku Piwka z aniołem ten darmowy, pierwszy rozdział bardzo ułatwił moją decyzję i kupno całej książki mogę spokojnie nazwać dobrze wydanymi pieniędzmi. Zaskoczyła mnie ona humorem oraz niespotykaną prostotą i potocznością języka jakim operuje Tomasz Altowski. Im dalej zagłębiałem się w książkę tym więcej radości z niej czerpałem.

W opisie jaki znalazłem w księgarni internetowej zwrócono uwagę, że e-book przeznaczony jest dla czytelników dorosłych. I nie jest to przesada. Sceny erotyczne, wulgaryzmy, przemoc to wszystko jest integralną częścią świata który przedstawia autor. Jest to jednak potraktowane z dużym dystansem dzięki czemu nie przytłacza i nie zniechęca czytelnika. Książka przepełniona jest czarnym humorem i absurdem który wielokrotnie powodował mój śmiech.

Historia przedstawiona w tej opowieści jest na pozór banalna. Głównym bohaterem jest detektyw nieudacznik Maks Talkowski. Jego nazwisko jest wyraźną grą z nazwiskiem samego autora co już na samym początku nawiązuje do prozy Charlesa Bukowskiego. Właściwie Talkowski to zaprzeczenie bohatera. Pijak, prostak, seksoholik, uprzedzony do wszystkich otaczających go ludzi. Żyje cały czas na granicy przytomności i zamroczenia alkoholowego. W takim stanie rozpoczyna nowe zlecenie które jest punktem wyjścia całej opowieści. Wydaje się to kolejną mało istotną sprawą jednak świat w który wkracza nasz bohater okazuje się bardziej fascynujący i wieloznaczny niż się tego spodziewamy. Opowieść zaczyna balansować pomiędzy purnonsensem, absurdem, metafizyką i dobitnie bolesną przyziemnością.

Podczas całej historii poznajemy kolejne kolorowe i często przerysowane postaci. Chińskiego kucharza który z czasem ze sztampowej postaci robi się wielowymiarowym i zaskakującym bohaterem. Jego córkę która być może jest aniołem a być może to tylko pijackie zwidy detektywa. Bandziorów wszelkiego rodzaju którzy w komiczny sposób nawiązują do bohaterów filmów z Jamsem Bondem oraz cudownie absurdalnego przyjaciela naszego bohatera a mianowicie piwnicznego szczura. Znajdujemy tu również wiele odwołań do wspaniałej prozy Charlesa Bukowskiego.

Główny bohater  sam nie jest w stanie rozróżnić fikcji od realności tak samo zresztą jak czytelnik. Nie wiemy czy tytułowy anioł przedstawiony jako młoda i seksowna Chinka której co jakiś czas wyrastają wielkie anielskie skrzydła jest tylko wytworem pijackiej wyobraźni bohatera czy też realnym dowodem na istnienie Boga. Nie jesteśmy pewni które wydarzenia i postaci są realne a które tylko maja miejsce w głowie naszego detektywa.
Jest to przedziwna książka gdyż potrafi pogodzić komedię, erotykę i przemyślenia dotyczące współczesnego świata w sposób nie tylko strawny ale wręcz intrygujący. Głośny śmiech miesza się nam z chwilami zastanowienia, refleksji.

Mimo, że głównym celem tej książki jest rozrywka, nie jest to książka dla każdego. Jeśli wulgarny język lub nadmierne epatowanie seksem was odstrasza to nie sięgajcie po „Piwko z aniołem”. Jeśli jednak potraficie zachować dystans, wyczuć sarkazm i celowość prostoty językowej którą posługuje się Altowski to zostaniecie wynagrodzeni czarnym humorem i duża dawką absurdu w naprawdę zaskakująco dobrym wydaniu.

Jest to proza która pełnymi garściami czerpie z wspomnianego już Bukowskiego czy Witkacowskiego absurdu. Nie osiąga może tak wybitnego poziomu literackiego ale w wielu miejscach jest zaskakująco błyskotliwa. Wierzę, że o Tomaszu Altowskim jeszcze nie raz usłyszymy. To pisarz posiadający własny, indywidualny styl i język. Przy wszelkich brakach tej książki które oczywiście można zauważyć jest to wartość której nie da się pominąć.

Piwko z aniołem to książka odważna zarówno pod względem treści, nie szczędzi ona bowiem krytyki żadnym grupom społecznym, ale również pod względem formy. Jeśli szukacie dobrej rozrywki i nie jesteście przeczuleni na nadmiar wulgarności, przemocy, seksu które wręcz biją z tej książki, to jest to na pewno pozycja godna polecenia.

Informacje o książce:
Tytuł: Piwko z aniołem
Tytuł oryginału: Piwko z aniołem
Autor: Tomasz Altowski
ISBN: 9788364494031
Wydawca: Paccoarte
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać