Poradniki

Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne – Przemysław Kania

Recenzja książki Wyraźnie... Dokładnie... Precyzyjnie...

Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie…
Przemysław Kania

Zanim natknęłam się na opisywane opracowanie poszukiwałam czegoś, co przyda się w mojej pracy. Prowadzę warsztaty, więc szukałam sposobów na naukę wyraźnej i poprawnej mowy oraz ćwiczeń, które mogę przenieść na grunt pracy z drugim człowiekiem. Gdy zobaczyłam tytuł książki Przemysława Kania, „Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie…” wiedziałam, że jest to książka, która okaże się dla mnie pomocna. Po przeczytaniu mogę stwierdzić, iż nie pomyliłam się.

Autor książki jest praktykiem. Zajmuje się na co dzień tym, co opisuje w swojej książce, a co jest niezmiernie cenne. W jego opracowaniu zauważalne jest doświadczenie i żywy kontakt z opisywanymi treściami. Warto uczyć się od kogoś, kto zna się na tym co robi i sam uczy innych.

Książka „Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie…” jest zbiorem praktycznych konspektów, które można samodzielnie wykorzystać w pracy nad swoim głosem, dykcją, intonacją. Jej dużym atutem jest jasność  i precyzyjność w przekazie, dzięki czemu Czytelnik wie co i jak ma robić, aby dobrze wykonywać ćwiczenia nie widząc rozmówcy czy trenera. Przemysław Kania zawarł w swoim opracowaniu treści ważne dla osób występujących na scenie, nauczycieli, aktorów, instruktorów teatralnych pracujących z młodzieżą. Bez wątpienia książka ta może okazać się przydatna dla tych grup odbiorców.  Moim zdaniem zapoznanie się z tymi treściami może być również przydatne dla każdego, kto chce świadomie pracować nad swoją mową, ćwiczyć wypowiadanie głosek, oddechów i najróżniejszych zadań, które służą temu celowi. Opracowanie autora daje również komfort tego, że poszczególne ćwiczenia są ze sobą płynnie połączone, wykonuje się je w przyjemny sposób, który daje pole do refleksji nad tym jak chce się wypowiadać, ale również nad tym co czuję i jak odbieram rzeczywistość. Ćwiczenia są dostosowane do pracy indywidualnej i grupowej, są podzielone na obszary, które nie zajmują bardzo dużo czasu i nie są przeciążające dla odbiorcy. W moim odbiorze bardzo istotne są wprowadzenia autora oraz pokazywanie celowości poszczególnych zadań. Człowiek, który wie po co dokładnie coś robi, jest tego świadomy, wykonuje zadania i ćwiczenia dużo chętniej i dają one większą korzyść. Niezmiernie cenne okazały się dla mnie również wskazówki autora przy poszczególnych ćwiczeniach, które przypominają i podkreślają co jest szczególnie ważne, o czym nie można zapomnieć. Jest to bardzo motywujące dla osoby, która wykonuje ćwiczenia i ma wrażenie, jakby autor książki stał w rzeczywistości obok i mówił co ma robić. W opracowaniu bardzo spodobało mi się przeplatanie zadań do wykonania, które tworzą ciekawą całość. Znalazłam również zestaw bardzo inspirujących ćwiczeń, które można wykorzystać w pracy z grupą jako rozgrzewki czy ćwiczenia integrujące. Niektóre zadania wykorzystują wejście w role, wcielenia się w inną perspektywę poza sobą, co nie tylko ćwiczy grę aktorską, ale również poszerza pole widzenia ogólnie. Uważam to za duży atut zebrach przez autora ćwiczeń.

Warto podkreślić, że opracowanie Przemysława Kania jest zbiorem praktycznych konspektów, ułożonych w sposób logiczny, od rozgrzewek ku konkretnej pracy nad interpretacją tekstu i ćwiczeń dotyczących aparatu mowy i artykulacji. Format książki jest bardzo pomocny nie tylko w czytaniu, ale łatwym wracaniu do tekstu i do konkretnych zaznaczonych ćwiczeń czy konspektów. Dużym atutem opracowania jest różnorodność ćwiczeń, szeroki wachlarz, który pozwala każdemu z odbiorów wybrać coś dla siebie i elastycznie modyfikować do swoich potrzeb. Poszczególne ćwiczenia są spisane w dogodnej formie, są jasno oddzielone, dzięki czemu bez problemu można ćwiczyć i zapoznawać się z kolejnymi poleceniami. Niektóre konspekty według mnie byłyby bardziej konstruktywne, gdyby obok były dokładnie wyszczególnione ich cele, co nie budziłoby żadnych wątpliwości w odbiorcy.

Zachęcam do zapoznania się z książką „Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie…”, gdyż jest zbiorem konkretnych i przydatnych ćwiczeń dla osób, które pracują swoim głosem. Dzięki zawartym w tym opracowaniu ćwiczeń z pewnością można uświadomić sobie co jest ważne w wypowiadaniu publicznym, na co trzeba zwracać szczególną uwagę, co wymaga ćwiczeń. Książka ma charakter poradnikowo – szkoleniowy, warto nie tylko przeczytać, ale mieć, by móc na bieżąco wykorzystywać ćwiczenia w swojej pracy.

Informacje o książce:
Tytuł: Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne
Tytuł oryginału: Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne
Autor: Przemysław Kania
ISBN: 9788379420599
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać