Nauki społeczne

Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko – Paulina Mechło, Paulina Polek

Recenzja książki Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko - Paulina Mechło, Paulina Polek

Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko
Paulina Mechło, Paulina Polek

Publikacja „Piękny umysł nie ma wieku…” jest zbiorem ćwiczeń przeznaczonym dla każdego, kto chciałby zadbać o kondycję swoich szarych komórek. Przydatne są one szczególnie osobom starszym, a także tym, które z różnych przyczyn zmniejszyły swoją aktywność intelektualną (emerytura, zmiana pracy itp.), pacjentom chorującym neurologicznie oraz pacjentom odczuwającym objawy łagodnego osłabienia funkcji poznawczych w przebiegu choroby nowotworowej (tzw. „chemobrain”).

Autorkami zbioru są Paulina Mechło oraz Paulina Polek. Obie Panie są psychologami specjalizującymi się w neurokognitywistyce. Paulina Mechło współtworzy centrum terapeutyczno-szkoleniowe Move&Think, w którym zajmuje się prowadzeniem zajęć indywidualnych, kursów oraz treningów w oparciu o autorskie programy szkoleniowe. Jest laureatką nagrody Teofrasta za publikację „Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni” oraz autorką książki „Superpamięć w 31 dni” . Paulina Polek natomiast jest współzałożycielką klubu seniora Millowe Miejsce. Prowadzi treningi usprawniające funkcje poznawcze, pracuje z osobami ze schorzeniami neurologicznymi, w tym z cierpiącymi na choroby neurodegeneracyjne. Jest również terapeutką EEG Biofeedback.

Książka składa się ze 140 ćwiczeń umożliwiających pracę nad różnorodnymi zdolnościami poznawczymi (tzw. elementarne procesy poznawcze):

  • Percepcja – czyli odbieranie i interpretowanie bodźców (w tym przypadku wzrokowych)- ćwiczenia wymagające wyodrębnienia części z całości, wyszukiwania konkretnych fragmentów obrazu lub tekstu, wykreślanki itp.
  • Uwaga – to m.in. umiejętność sprawnego selekcjonowania bodźców z otoczenia (tzn. koncentracji na danym materiale przy jednoczesnym ignorowaniu innych) czy przeszukiwania materiału w poszukiwaniu konkretnych danych (np. cyfr czy liter)
  • Pamięć – czyli zdolność do przechowywania informacji – zarówno na krótki jak i na długi czas.

Jak można się domyślić podstawowe procesy poznawcze działają wspólnie i są potrzebne w równej mierze przy różnorodnych zadaniach. Przykładowo w zadaniu polegającym na tworzeniu nowych wyrazów z liter wyrazu podanego (np. z liter wyrazu PORADNIK ułożyć możemy wyrazy takie jak NORA czy KADR) niezbędne są procesy uwagi (by choćby w ogóle zająć się danym zadaniem a nie np. rozmyślaniem o kolacji), percepcji – by poprawnie odczytać litery i móc znaleźć nowe ich zestawienia, które, zgodnie z informacjami zawartymi w pamięci, mają sens jako odrębne wyrazy. Nie jest to oczywiście wyczerpujące omówienie funkcjonowania naszego mózgu przy zaangażowaniu w różnego typu zadania, a jedynie krótkie ich przybliżenie. Zainteresowanym polecam literaturę popularnonaukową w temacie.

Omawiany zbiór zachęca różnorodnością przedstawionych ćwiczeń. Umożliwiają one pracę zarówno na materiale obrazkowym, liczbowym jak i słownym. Ćwiczenia polegają na wykreślaniu podanych słów, wyodrębnianiu podanych wyrazów czy ciągów liczbowych, rysowaniu z pamięci bardziej lub mniej skomplikowanych figur, wykonywaniu nieskomplikowanych obliczeń matematycznych, ale także angażują naszą pamięć ważnych dat czy wydarzeń. Miłośnicy zadań językowych z chęcią skonfrontują się z zadaniem wymagającym uzupełnienia związków frazeologicznych czy popularnych przysłów. Dużym plusem jest również czytelna czcionka i zasada umieszczania tylko jednego ćwiczenia na jednej stronie co skutkuje dużą przejrzystością.

Poza osobami starszymi oraz pacjentami cierpiącymi na choroby neurologiczne kolejną grupą, dla której wzmacnianie aktywności poznawczej jest bardzo istotne są pacjenci onkologiczni. Ostatnimi czasy badacze zainteresowali się zgłaszanymi dotychczas przez pacjentów problemami poznawczymi co zaowocowało badaniami nad neurotoksycznością leczenia przeciwnowotworowego. Skargi dotyczyły luk w pamięci, niemożności skupienia się, zwiększonej męczliwości, trudności w robieniu kilku rzeczy naraz (np. gotowanie obiadu i rozmowa przez telefon) czy ogólne wydłużenie czasu realizacji różnorodnych zadań i ogólne uczucie „przymglenia”. Zjawisko to znane jest pod nazwą „chemobrain” ze względu na początkowe wiązanie go z chemioterapią, jednak coraz częściej zwraca się uwagę na jego występowanie również u osób leczonych innymi metodami.

Książkę polecam wszystkim zainteresowanym treningiem szarych komórek. Zarówno osobom starszym, jak i pacjentom cierpiącym na choroby neurodegeneracyjne (np. chorobę Alzheimera) czy pacjentom onkologicznym, ale również wszystkim, którzy chcieliby po prostu zadbać o siebie i poćwiczyć szare komórki.

Informacje o książce:
Tytuł: Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko
Tytuł oryginału: Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko
Autor: Paulina Mechło, Paulina Polek
ISBN: 9788328312845
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać