Poradniki

NLP w balerinkach, czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą – Agnieszka Ornatowska

Recenzja książki NLP w balerinkach, czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą - Agnieszka Ornatowska

NLP w balerinkach, czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą
Agnieszka Ornatowska

Kończąc czytać poradnik Agnieszki Ornatowskiej „NLP w balerinkach, czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą” nie mogłam się doczekać chwili, kiedy będę mogła go wreszcie zrecenzować. Uważam, że tak świetną książkę powinna przeczytać każda kobieta, jak najszybciej, nawet jeśli jest szczęśliwa, kilka dodatkowych technik jak pozytywnie patrzeć na świat, siebie na pewno się przyda.

Agnieszka Ornatowska jest psychologiem oraz certyfikowanym trenerem NLP. Pisze poradniki, w których radzi jak żyć łatwiej i przyjemniej. Uczy ludzi sposobów radzenia sobie ze stresem, lękiem, smutkiem oraz jak odnajdować radość życia. Poza pisaniem książek jest też trenerem z zakresu NLP.

Decydując się na tę książkę, nie wiedziałam, co kryje się za tajemniczym pojęciem NLP jednak wymowny podtytuł, o szybkim byciu szczęśliwą kobietą bardzo mnie zachęcił. Poza tym okładka w przepięknych pastelowo – zielono – niebieskich kolorach przemówiła do mnie – musiałam niezwłocznie ją przeczytać.

Tajemniczy skrót NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne to, według samej autorki:

„Sztuka komunikacji z samym sobą i z innymi, a bardziej praktycznie: zestaw technik, które pozwolą zarządzać swoimi myślami i emocjami oraz wpływać na innych”.

Książka zaczyna się od bardzo krótkiego wstępu teoretycznego, który jest niezbędny do zrozumienia tematu i zorientowania, o co chodzi i z czym mamy do czynienia. Dowiadujemy się w nim jak mózg, umysł i emocje wpływają na nasze życie. Autorka radzi czytelnikom, aby zaprzyjaźnić się ze swoją podświadomością, wręcz pokochać ją z całego serca. Zwraca nam uwagę, żebyśmy pamiętały, że jesteśmy jedyne, cudowne i niepowtarzalne.

W kolejnych częściach i rozdziałach pokazuje nam masę przykładów, jak wszystkie taktyki wdrożyć w życie. I tak w rozdziale pierwszym dowiadujemy się, jak pozbyć się negatywnych emocji. W drugim, naszym zadaniem jest wzmocnienie pozytywów naszego życia. Kolejny uczy jak z wdziękiem i skutecznie przekonywać innych do swojego zdania i tak dochodzimy do ostatniego, czyli szczęścia we wszystkich wymiarach.

Mi najbardziej spodobał się rozdział trzeci a w nim część – Pokonuj obiekcje z wdziękiem. Autorka pokazuje w nim, jak ważne jest nasze podejście do drugiej osoby. Pani Ornatowska podpowiada jak odpierać zarzuty typu: jesteś rozrzutna, nieuprzejma, nieuważna, głupia. Radzi, aby na początku dowiedzieć się, dlaczego rozmówca tak nas postrzega, najlepiej pytaniem „Na jakiej podstawie tak twierdzisz?” ważne jest tutaj odpowiednie sformułowanie, a nie użycie zwykłego „Dlaczego?”. W dalszej części przedstawia nam kilka technik jak sobie poradzić z takimi zastrzeżeniami. W tym miejscu przytoczę kilka skutecznych odpowiedzi, a po więcej szczegółów zapraszam do książki:

„Kupiłam nowe buty nie dlatego, że jestem rozrzutna, tylko dlatego, że chcę Ci się podobać”
„Byłabym rozrzutna, gdybym codziennie kupowała sobie nowe buty”
„Nie zaprosiłam ich na kolację, ponieważ chciałam spędzić ten wieczór z tobą, a to oznacza, że jestem miła, uprzejma i kochana”
„Zgadzamy się czy nie, ważne, żebyśmy się kochali”

Prawda jakie to łatwe i przyjemne? Tak niewiele wystarczy, aby odpowiednio przedstawić sprawę i skłonić naszego rozmówcę do zmiany perspektywy.

Całość napisana jest w bardzo ładnym, zgrabnym oraz prostym stylu. Autorka nie używa skomplikowanego naukowego słownictwa, tylko stara się przedstawić w łatwy sposób jak odzyskać wolność osobistą i radość życia. W przewrotnym i dość zabawnym stylu pokazuje fundamenty NLP oraz zachęca czytelniczkę do zastanowienia się chwilę nad tym, jak łatwo zmienić nasze nastawienie do życia. Każdy podrozdział zakończony jest zadaniem dla czytelnika. Ćwiczenie to jest swojego rodzaju podsumowaniem tego, co zostało wcześniej napisane i pokazane na przykładach. W tym miejscu zadaniem odbiorcy jest przełożenie zdobytej wiedzy na siebie, swoje życie. Wydaje mi się to świetnym pomysłem, bo nie tylko czytamy poradnik ale tez od razu zmienimy nasze nastawienie, myślenie.

Pani Ornatowska zachęca do kontaktu z nią w razie jakichkolwiek pytań, czy chęci podzielenia się doświadczeniami albo przemyśleniami na stronie http://www.ornatowska.pl/

Ja już zaczęłam swoją drogę do szczęścia, teraz czas na Ciebie!

Informacje o książce:
Tytuł: NLP w balerinkach, czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą
Tytuł oryginału: NLP w balerinkach, czyli jak szybko, łatwo i przyjemnie stać się szczęśliwą kobietą
Autor: Agnieszka Ornatowska
ISBN: 9788328318816
Wydawca: Helion
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać